Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy błystki obrotowe stanowią zagrożenie dla zdrowia?

Niedawno wydano kolekcję dokumentów, w której przedstawiono potencjalne zagrożenia zdrowotne związane z przędzarkami fidget. Autorzy wzywają do ściślejszej regulacji.

Spinacz Fidget z diodami LED

Bezpieczeństwo dzieci jest zawsze najwyższym priorytetem, ale wszyscy wiemy, że odniosą sporadyczne obrażenia – wypadnięcie z drzewa, upadek z roweru lub upadek przez okno. Dzieci są ich najgorszym wrogiem.

Jednakże, jeśli chodzi o zabawki, lubimy myśleć, że producenci i prawodawcy są po naszej stronie, zapewniając bezpieczeństwo produktów.

I – ogólnie mówiąc – firmy produkujące zabawki i ustawodawstwo pracują ręka w rękę, aby upewnić się, że zabawki odpowiednie dla wieku są bezpieczne, gdy są prawidłowo używane.

Czasami jednak zabawka może początkowo wydawać się bezpieczna, ale w dalszej kolejności pojawiają się obawy o bezpieczeństwo, a prawodawstwo musi wypełniać pęknięcia. Tak było w przypadku silnych magnesów sprzed kilku lat.

Na stronie North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology oraz Nutrition napisali: „Około połowa dzieci, które połkną te super silne magnesy, będzie wymagała operacji usunięcia, a około jedna trzecia cierpi na perforację jelita. uraz z długotrwałymi komplikacjami. „

W 2015 roku weszły w życie nowe normy bezpieczeństwa dla magnesów o dużej mocy. Liczba urazów w salach ratunkowych znacznie się zmniejszyła.

Według najnowszych badań, spinningi fidget mogą wymagać podobnej interwencji.

Powstanie spinnerów fidget

W ostatnich latach nikt nie mógł przegapić powstania spinningistów. Prosta zabawka z trzema plastikowymi ramionami, które obracają się wokół centralnego łożyska, są czasami sprzedawane jako urządzenie zmniejszające lęk dla osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Jednak nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby te twierdzenia.

Niektóre, choć nie wszystkie, tych spinningowych spinnerów są wyposażone w diody elektroluminescencyjne, które wymagają baterii guzikowych. To właśnie te baterie stanowią zagrożenie dla zdrowia dzieci.

Pierwszy z opublikowanych w nim artykułów został napisany przez dr Racha Khalaf z Children’s Hospital Colorado w Aurorze oraz Dr. Yosepha Gurevicha z Centrum Medycznego dla Dzieci Stevena i Alexandra Cohen w Queens w stanie Nowy Jork.

Opisują dwa przypadki połknięcia przez dzieci baterii ze złamanych spinningowych spinnerów: jednego z 3-letniego chłopca, a drugiego z 4-letniej dziewczynki.

Jeden połknął środkową pokrywę dysku zepsutego spinacza, który zawierał baterię guzikową. Drugi połknął baterię, która uciekła z uszkodzonego dysku.

W obu przypadkach spożycie baterii litowych spowodowało głębokie oparzenia przełyku.

Gdy bateria litowa wejdzie w kontakt z płynami ustrojowymi, może bardzo szybko spowodować obrażenia. Chłopiec potrzebował awaryjnej endoskopii, aby wyjąć 1-calową baterię. Pozostał w szpitalu przez prawie 3 tygodnie z powodu obaw, że przetoka mogła rozwinąć się między przełykiem a aortą (największą arterią).

Przetoka jest nieprawidłowym połączeniem między dwiema przestrzeniami w ciele i może w tym regionie zagrażać życiu.

Jak poradzić sobie z tym nowym niebezpieczeństwem

Drugi z artykułów opisuje obrażenia spowodowane spożyciem innych części błystek obrotowych, które nie zawierały baterii. Podobnie jak w przypadkach opisanych powyżej, części zostały usunięte przez endoskopową awarię.

Jak piszą autorzy, gdy fidget są połknięte, „należy domniemywać, że zawierają baterię guzikową, dopóki nie zostanie udowodnione, że jest inaczej”.

Baterie litowe są używane w wielu urządzeniach domowych, a ich połknięcie jest uznanym problemem zdrowotnym. W rzeczywistości, według National Capital Trucińskiego Centrum, w ostatnich latach odnotowano wzrost zgłaszanych przypadków – w tym 36 zgonów.

Towarzyszący komentarz – napisany przez dr. Paula Rufo i dr Athosa Bousvarosa z Boston Children’s Hospital w Massachusetts – wyjaśnia, co lekarze mogą zrobić, jeśli zostaną im przedstawione tego typu incydenty.

Zalecają powiadomienie Komisji ds. Bezpieczeństwa produktów konsumenckich w Stanach Zjednoczonych; dopiero po zwróceniu uwagi komisji na wiele przykładów zostaną one uruchomione.

Drs. Rufo i Bousvaros mają nadzieję, że producenci spinningów będą musieli co najmniej etykietować swoje produkty ostrzeżeniem.

W międzyczasie autorzy sugerują, że jeśli maluch prezentuje „z niewyjaśnionym nagłym bólem brzucha lub klatki piersiowej w wywiadzie, lekarz powinien zapytać, czy w domu są jakieś błystki obrotowe”.

Jeśli chodzi o konsumentów i rodziców, zaleca się szczególną czujność. Zrozumienie, gdzie leży niebezpieczeństwo, jest pierwszym krokiem do zapobieżenia temu.

Like this post? Please share to your friends: