Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy powinienem się martwić o ukąszenia komarów?

Komary to małe owady latające. Komary mają długi, przeszywający ustnik, za pomocą którego przebijają skórę gospodarza, aby pochłonąć ich krew.

Krew służy jako źródło białka dla ich jaj. Męskie komary nie mają zdolności gryzienia, ponieważ nie mają zapotrzebowania na krew.

Komary są nie tylko irytujące. Ponieważ mogą rozprzestrzeniać poważne i zakaźne choroby, ukąszenia komarów stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia.

Ugryzienia komara: oznaki i objawy

Kiedy samica gryzie komary, pobiera krew i wstrzykuje śliny w skórę. Ta ślina zawiera białka, które zapobiegają krzepnięciu krwi i aktywują łagodną odpowiedź immunologiczną u wielu osób.

Komar żywi się ludzką skórą.

W rezultacie ludzie mogą zauważyć wyraźne oznaki ukąszenia komara krótko po ukąszeniu. Okrągły, czerwony guzek z kropką w środku, któremu zwykle towarzyszy uczucie swędzenia.

Inne objawy ugryzienia komara to:

 • Ciemne plamy przypominające siniaki
 • Obrzęk lub zaczerwienienie
 • Małe pęcherze zamiast twardych guzów

Wielokrotne uderzenia są również powszechne. Wskazują one, że komar przebił skórę w więcej niż jednym miejscu lub że osoba została ukąszona przez więcej niż jednego owada.

Dzieci i osoby z osłabionym układem odpornościowym mogą doświadczać dodatkowych objawów, takich jak pokrzywka, obrzęk węzłów chłonnych i gorączka niskiej jakości.

Ogólnie rzecz biorąc, doświadczane objawy stają się mniej poważne przy dodatkowych ugryzieniach. To dlatego, że ciało powoli przyzwyczaja się do ukąszeń.

Według Amerykańskiej Akademii Alergii, Astmy i Immunologii (AAAAI) ugryzienie komara może w rzadkich przypadkach powodować anafilaksję. Anafilaksja jest potencjalnie zagrażającym życiu stanem charakteryzującym się obrzękiem gardła, pokrzywką, omdleniem lub świszczącym oddechem. Anafilaksja wymaga pilnej pomocy lekarskiej.

Czy masz zwiększone ryzyko bycia ugryzionym?

Samice komarów mają tendencję do gryzienia niektórych ludzi nad innymi. Dokładne przyczyny tego nie są jednak jeszcze w pełni znane.

Rozumie się, że dwutlenek węgla jest jednym z największych atraktorów, powodując, że komary podróżują z odległości do 35 metrów, aby wyżywić swoją wybraną zdobycz. Niektóre osoby, w tym osoby z nadwagą lub w ciąży, w naturalny sposób wydzielają więcej dwutlenku węgla niż inne.

Ciepło ciała, ruch i zapachy ciała takie jak pot i kwas mlekowy również odgrywają rolę w przyciąganiu komarów.

Niektóre badania sugerują, że osoby pijące piwo są bardziej narażone na ukąszenia przez komary.

Zapobieganie ukąszeniom komarów

Jeśli chodzi o ukąszenia komarów, zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie. Jest to szczególnie prawdziwe ze względu na ryzyko choroby, która przychodzi z ukąszeniem.

Środek odstraszający owady jest rozpylany na ramieniu.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) informuje, że komary potrzebują wody do rozmnażania. Usunięcie źródeł stojącej wody wokół domu i ogrodu może zmniejszyć liczbę komarów w okolicy.

Używanie ekranów i siatek, zakrywanie podczas przebywania na zewnątrz oraz unikanie terenów zalesionych i trawiastych jeszcze bardziej zmniejszy ryzyko ukąszenia. Należy również unikać jasnych ubrań, perfum i perfumowanych produktów kosmetycznych.

Stosowanie środków odstraszających owady może być konieczne podczas przebywania w obszarach leśnych lub podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu. Działania te mogą naturalnie zwiększyć emisję dwutlenku węgla i zapachów ciała.

Niektóre skuteczne repelenty, potwierdzone przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC), obejmują:

DEET

Stosowany od 1957 r. DEET jest jednym z najczęściej stosowanych środków odstraszających komary na bazie chemicznej. Liczne badania pokazują, że jest on najbardziej skuteczny na rynku.

Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA), DEET utrzymuje komary na dystans od 2 do 12 godzin, w zależności od udziału DEET w użytym produkcie.

Jednak niektóre badania wskazują, że DEET może stać się mniej skuteczny.

DEET jest dostępny w różnych formach, takich jak płyny, aerozole, płyny i opaski na rękę. Podczas korzystania z tych produktów ludzie powinni zawsze postępować zgodnie ze wskazówkami na etykiecie.

Picaridin

Picaridin jest nowszym środkiem odstraszającym owady. Działając w taki sam sposób jak DEET, zapobiega on rozpoznaniu przez komara swojej ofiary.

W przeciwieństwie do DEET, pikarydyna nie ma silnego zapachu i ma mniejsze prawdopodobieństwo podrażnienia skóry. W stężeniu 20% ta substancja jest skuteczna przeciwko komarom przez 8 do 14 godzin.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z szeroką gamą produktów pikaridyny.

Olej z cytryny eukaliptusa

Olej z eukaliptusa cytrynowego może być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy wolą odstraszacz chemiczny. Odeprzeć i wyłączyć! Rośliny botaniczne są przykładami produktów zawierających ten naturalny olej.

Co wiedzieć, podróżując za granicę

Osoby planujące wakacje powinny poznać zagrożenia dla zdrowia i rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych przez komary w ich przeznaczonym miejscu.

Przed podróżą powinni porozmawiać z lekarzem. Mogą być dostępne opcjonalne lub obowiązkowe szczepienia lub leki przeciwko niektórym chorobom, takim jak żółta febra lub malaria.

Podczas pobytu za granicą ludzie powinni podjąć wszystkie środki ostrożności opisane powyżej, aby zapobiec ukąszeniom komarów. Ważne jest, aby spakować skuteczny środek odstraszający owady.

Tam, gdzie to możliwe, podróżni powinni wybrać zakwaterowanie z klimatyzacją lub ekranami okien i drzwi lub spać pod siatką z moskitierą.

Choroby rozprzestrzeniają się przez komary

Ryzyko choroby jest znacznie poważniejsze niż podrażnienie ukąszenia komara. Według American Mosquito Control Association ponad 1 milion ludzi na całym świecie umiera rocznie z powodu chorób przenoszonych przez komary.

Karmienie komarów i pełne krwi.

Kilka szkodliwych infekcji przenoszonych i przenoszonych przez komary to:

 • Wirus Zachodniego Nilu: Większość osób zakażonych nie wykazuje żadnych objawów, chociaż u 20 procent wystąpi gorączka lub inne objawy grypopodobne. Mniej niż 1 procent rozwija bardziej poważną chorobę, która wpływa na układ nerwowy.
 • Wirus Zika: Zwykle łagodny stan charakteryzujący się gorączką, bólem stawów i wysypką. Podczas gdy objawy Zika zwykle ustępują po 1 tygodniu, potwierdzono, że Zika może prowadzić do poważnych wad wrodzonych.
 • Malaria: Ta zagrażająca życiu choroba jest powodowana przez pasożyty infekujące i niszczące czerwone krwinki. Wczesna diagnoza jest ważna w kontrolowaniu i leczeniu malarii.
 • Żółta gorączka: wirus powodujący zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Objawy to gorączka i ból gardła.
 • Gorączka denga: Objawy obejmują od łagodnego do ciężkiego i obejmują wysoką gorączkę, wysypkę, bolesność mięśni i ból stawów. Najbardziej skrajne przypadki powodują silne krwawienie, szok i śmierć. Gorączka denga występuje najczęściej w obszarach tropikalnych i subtropikalnych.
 • Chikungunya: Charakterystyczne dla wspólnego bólu, bólu głowy, wysypki i gorączki, osoby chwytające chikungunya wymagają odpoczynku w łóżku i płynów do regeneracji.

Zabiegi i środki zaradcze dla ukąszeń komarów

Chociaż ukąszenia komarów leczą się z czasem, znużenie swędzeniem i obrzękiem może być trudne. Istnieje kilka kroków, które ludzie mogą podjąć, aby uczynić te symptomy bardziej znośnymi:

 • Opieranie się chęci zarysowania, co może prowadzić do infekcji
 • Delikatnie myć blistry z mydłem i wodą, uważając, aby ich nie rozsadzić
 • Korzystanie z opakowania z lodem, aby zmniejszyć obrzęk i ból, lub wziąć chłodną kąpiel bez mydła
 • Stosowanie bez recepty kremu hydrokortyzonowego lub balsamu z kalaminy na obrzęk i swędzenie
 • Nakładanie pasty z sody oczyszczonej i wody na naturalną opcję leczenia
 • Stosowanie doustnych leków przeciwhistaminowych, jeśli swędzenie nie ustępuje

Kiedy iść do lekarza

Ludzie powinni skontaktować się z lekarzem, jeśli doświadczają takich objawów, jak:

 • Bół głowy
 • Gorączka
 • Bóle
 • Wysypki

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego po ukąszeniu komara, powinni oni szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach.

Jeśli chcesz kupić którykolwiek z repelentów wymienionych w tym artykule, istnieje doskonały wybór w Internecie z tysiącami opinii klientów.

Kup DEET

Kupuj pikaridynę

Sklep z olejem z cytryny eukaliptusa

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: