Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy palenie papierosów przyczynia się do schizofrenii?

Metaanaliza opublikowana w czasopiśmie informuje, że osoby palące częściej niż trzy razy częściej cierpią na psychozę niż osoby niepalące.

zrozpaczony mężczyzna palący

Poprzednie badania donoszą o związku między paleniem papierosów a psychozą. Jednak niewiele badań dotyczyło papierosów jako bezpośredniego napędu tego stowarzyszenia.

Zamiast tego naukowcy postawili hipotezę, że osoby z psychozą częściej palą, ponieważ mogą uznać, że palenie przeciwdziała skutkom ubocznym leków na schizofrenię lub negatywnych objawów schizofrenii.

Jednym z problemów z tą hipotezą jest jednak to, że wskaźnik palenia wzrósłby tylko wtedy, gdyby ktoś rozwinął psychozę, aby tak było.

Nowa metaanaliza przeprowadzona przez naukowców z King’s College London w Wielkiej Brytanii oceniła dane z 61 badań obserwacyjnych, w których wzięło udział 15 000 użytkowników tytoniu i 273 000 nieużywających narkotyków ogółem.

Analiza pokazuje, że 57% osób, u których wystąpił pierwszy epizod psychozy, było palaczami – oznacza to, że trzy razy częściej palili niż zdrowi, niepalący uczestnicy badania.

Stwierdzono również, że u palaczy codziennie rozwija się choroba psychotyczna około 1 roku wcześniej niż u osób niepalących.

Te odkrycia podają w wątpliwość teorię, że istnieje związek palenie z psychozą, ponieważ ludzie z psychozą używają papierosów do samoleczenia, twierdzą autorzy.

„Podczas gdy zawsze trudno jest określić kierunek przyczynowości”, mówi dr James MacCabe, kliniczny starszy wykładowca w Psychosis Studies w King’s Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience (IoPPN), „nasze odkrycia wskazują, że palenie powinno być traktowane poważnie jako możliwy czynnik ryzyka rozwoju psychozy, a nie lekceważony po prostu w wyniku choroby. „

Ponieważ bardzo niewiele badań w metaanalizie brało pod uwagę spożycie substancji innych niż tytoń, zespołowi króla trudno było wykluczyć inne czynniki, które mogą przyczyniać się do związku między paleniem a psychozą.

Nikotyna, psychoza i dopamina

Badacze proponują jednak inną hipotezę, która mogłaby wyjaśnić związek. Sir Robin Murray, profesor psychiatrii w IoPPN, wskazuje na mózgowy układ dopaminowy:

„Nadmiar dopaminy jest najlepszym biologicznym wyjaśnieniem dla chorób psychicznych, takich jak schizofrenia, możliwe jest, że ekspozycja na nikotynę, poprzez zwiększenie uwalniania dopaminy, powoduje rozwój psychozy.”

„Aby zbadać związek między codziennym paleniem, paleniem sporadycznym, uzależnieniem od nikotyny a rozwojem zaburzeń psychotycznych, konieczne są dłuższe badania” – mówi dr Sameer Jauhar z IoPPN.

„W związku z wyraźnymi korzyściami wynikającymi z programów zaprzestania palenia w tej populacji, należy dołożyć wszelkich starań, aby wprowadzić zmiany w zwyczajach palenia w tej grupie pacjentów”.

Badanie przeprowadzone w 2014 r. Przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis, MO, wykazało, że osoby z poważną chorobą psychiczną, takie jak schizofrenia lub choroba afektywna dwubiegunowa, są bardziej narażone na nadużywanie substancji – zwłaszcza na palenie papierosów.

W badaniu tym osobami z ciężką chorobą psychiczną były:

  • 4 razy większe prawdopodobieństwo, że będą ciężcy użytkownicy alkoholu (cztery lub więcej drinków dziennie)
  • 3.5 razy częściej używają marihuany regularnie (21 razy w roku)
  • 4.6 razy częściej używa się innych leków co najmniej 10 razy w życiu
  • 5,1 razy częściej palą codziennie.
Like this post? Please share to your friends: