Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy ocet jabłkowy pomaga chorym na cukrzycę?

Przez wiele lat ocet jabłkowy był powiązany z szeregiem korzyści zdrowotnych. Obejmowały one od wspomagania utraty wagi do łagodzenia objawów przeziębienia. Ale czy nie pomaga to osobom z cukrzycą?

Większość oświadczeń zdrowotnych dotyczących octu jabłkowego nie została jeszcze poparta badaniami klinicznymi. Jednak pojawiły się dowody sugerujące, że ocet jabłkowy może przynieść pewne korzyści w leczeniu cukrzycy typu 2.

W tym artykule omówimy badania leżące u podstaw tego twierdzenia oraz sposób, w jaki ocet jabłkowy należy przyjmować, jeśli w ogóle.

Czym jest ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy

Ocet można wyprodukować z niemal każdego węglowodanu. Ocet jabłkowy pochodzi z jabłecznika lub świeżo wyciśniętego soku jabłkowego.

Podobnie jak większość octu, ocet jabłkowy powstaje po powolnym procesie obejmującym kilka tygodni lub miesięcy, w którym rozkładają się cukry.

Matka octu jest podobną do pajęczyny substancją wytwarzaną z drożdży i bakterii, które budują się w tym okresie. Matka octu nadaje mętny wygląd octu i jest obecna tylko w niefiltrowanym occie jabłkowym. Uważa się, że zwiększa wartość odżywczą octu.

Jednak większość octu jest pasteryzowana. Ten proces ogrzewania zabija bakterie, ale zapobiega tworzeniu się octu.

Rola w zarządzaniu cukrzycą

W 1980 roku na świecie było około 108 milionów osób z cukrzycą. Jego rozpowszechnienie znacznie wzrosło w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci do około 422 milionów. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, naznaczoną niezdolnością do właściwego zarządzania poziomem cukru we krwi.

Hormon odpowiedzialny za regulację poziomu cukru we krwi nazywany jest insuliną. Ludzie z cukrzycą typu 1 nie są w stanie wyprodukować tego hormonu. Osoby z cukrzycą typu 2 nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości insuliny lub odpowiednio reagować na hormon.

Ludzie mogą również rozwinąć podobny stan znany jako stan przedcukrzycowy. W tym przypadku osoba może mieć wysoki poziom cukru we krwi, ale nie jest jeszcze wystarczająco wysoki, aby zdiagnozować cukrzycę.

Opracowanie metod, które pomagają ciału w skutecznym regulowaniu poziomu cukru we krwi, jest najskuteczniejszą strategią w leczeniu cukrzycy. Utrzymanie zdrowej, zrównoważonej diety i regularnych ćwiczeń to kluczowe czynniki stylu życia, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu.

Niektóre dowody sugerują również, że spożywanie octu jabłkowego może być przydatne w pomaganiu osobom z cukrzycą w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

Jedno z badań wykazało, że ocet jabłkowy obniżył poziom cukru we krwi i miał pozytywny wpływ na poziom cholesterolu u szczurów zi bez cukrzycy.

Cukrzyca typu 2

Glukometr

U ludzi naukowcy badali, w jaki sposób spożywczy ocet jabłkowy wraz z posiłkiem bogatym w węglowodany wpływa na poziom cukru we krwi u uczestników, którzy mieli cukrzycę typu 2, stan przedcukrzycowy lub żaden z tych stanów.

Posiłki bogate w węglowodany zazwyczaj powodują wzrost poziomu cukru we krwi natychmiast po jedzeniu. Jednak mniej niż uncja octu jabłkowego znacznie obniżyła poziom cukru we krwi we wszystkich trzech grupach po posiłku w porównaniu ze spożyciem napoju placebo.

W innym badaniu u pacjentów z cukrzycą typu 2 porównano ocet jabłkowy z wodą. Autorzy stwierdzili, że spożywanie 2 łyżek stołowych octu jabłkowego z przekąską serową przed snem było wystarczające do znacznego obniżenia poziomu cukru we krwi następnego dnia rano.

To odkrycie sugeruje, że ocet jabłkowy może również pomóc w zmniejszeniu poziomu cukru we krwi na czczo. Odnosi się to do poziomu cukru we krwi po 8 godzinach bez jedzenia i picia niczego poza wodą. Poziom cukru we krwi na czczo służy jako wyjściowa miara poziomu cukru we krwi osoby.

Uważa się, że składnik octu jabłkowego zwany kwasem octowym może spowolnić konwersję węglowodanów złożonych w cukier w krwioobiegu.

Zapewnia to więcej czasu na usunięcie cukru z krwioobiegu, umożliwiając organizmowi utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi i ograniczenie skoku. Jest to również teoria leżąca u podstaw skutków różnych leków na cukrzycę.

Cukrzyca typu 1

Spożywanie octu jabłkowego może pomóc osobom z cukrzycą typu 2 kontrolować poziom cukru we krwi, może to być szkodliwe dla osób z cukrzycą typu 1.

Niedostateczne trawienie pokarmu jest częstym powikłaniem u osób chorych na cukrzycę. Nazywane gastroparezą lub opóźnionym opróżnianiem żołądka oznacza, że ​​jedzenie może pozostawać w żołądku przez nienormalnie długi okres czasu bez trawienia.

Te opóźnienia w procesie trawienia utrudniają organizmowi konsekwentne kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Zespół szwedzkich naukowców odkrył, że ocet jabłkowy zwiększa czas, w którym żywność pozostaje niestrawiona w żołądku osób z cukrzycą typu 1.

Należy zauważyć, że większość badań w tym obszarze przeprowadzono przy użyciu niewielkich rozmiarów próbek, a wyniki nie zawsze były spójne.

Na dużą skalę, randomizowane badanie kontrolne, aby dowiedzieć się, jak ocet jabłkowy wpływa na poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą, jeszcze nie zostało przeprowadzone.

Jakikolwiek wpływ octu jabłkowego na regulację poziomu cukru we krwi prawdopodobnie będzie stosunkowo niewielki w porównaniu z utrzymaniem zdrowej, zrównoważonej diety i regularnych ćwiczeń.

W oparciu o dostępne dowody, ocet jabłkowy może pomóc osobom z cukrzycą typu 2 kontrolować poziom cukru we krwi. Konieczne są dalsze badania dotyczące zaleceń na dużą skalę. Konsumpcja z umiarem nie jest jeszcze powiązana z żadnymi znaczącymi szkodami lub skutkami ubocznymi.

Wskazówki

Ocet jabłkowy na sałatkę

Ludzie, którzy chcą spożywać ocet jabłkowy najlepiej rozcieńczyć 1 do 2 łyżek octu jabłkowego w dużej szklance wody. Powinien być spożywany przed posiłkami i mogą wystąpić korzyści związane z jego spożywaniem tuż przed snem.

Podobnie jak w przypadku większości octu, nie zaleca się spożywania nierozcieńczonego octu jabłkowego. Samopoczucie może powodować podrażnienie żołądka lub uszkodzenie szkliwa zębów.

Ocet jabłkowy można również wykorzystać jako uniwersalny składnik do gotowania. Nadaje się do stosowania w sosach sałatkowych, marynatach, sosach i zupach. Działa dobrze z wieloma mięsami i rybami.

Ludzie najprawdopodobniej zobaczą destylowane odmiany octu jabłkowego na sprzedaż, które mają wyraźny, przejrzysty wygląd. Lepiej jednak szukać niefiltrowanych, mętnych odmian, ponieważ zawierają one matkę octu i są bardziej pożywne.

Na wynos

Osoby z cukrzycą typu 2 mogą chcieć rozważyć rozcieńczony jabłkowy ocet jabłkowy, biorąc pod uwagę, że można go bezpiecznie spożywać i może przynieść pewne korzyści kontroli poziomu cukru we krwi. Jednak nadal brakuje dowodów świadczących o jego korzyściach.

Ważne jest, aby ludzie zauważyli, że ocet jabłkowy nie powinien być uważany za szybkie rozwiązanie problemu cukrzycy. Zrównoważona dieta uboga w węglowodany, bogate w błonnik i regularnie ćwicząca to najskuteczniejsze metody kontrolowania cukrzycy.

Like this post? Please share to your friends: