Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy normalne jest brązowe plamienie po menopauzie?

Menopauza występuje wtedy, gdy kobieta nie ma okresów menstruacyjnych przez co najmniej rok. Średnio kobiety osiągają menopauzę tuż po ukończeniu 50 roku życia, ale to znacznie różni się w zależności od osoby.

Doświadczenie wydzieliny lub brązowego plamienia po menopauzie może nie być powodem do niepokoju. Czasami jednak może to być oznaką podstawowej choroby. Zaleca się regularne kontrole z lekarzem w celu zdiagnozowania każdego nietypowego wypisu.

W tym artykule dowiedz się o możliwych przyczynach brązowego wypisu po menopauzie, a także o diagnozie i leczeniu.

Przyczyny

Dojrzała kobieta opowiada fabrykować w poczekalni.

Podszewka ścian pochwy staje się cieńsza w okresie menopauzy, dzięki czemu pochwa może stać się bardziej wrażliwa na suchość i podrażnienie.

Kobiety mogą odczuwać swędzenie, pieczenie i wydzielanie w kolorze bardziej regularnie niż przed wkroczeniem w menopauzę.

Brązowe plamienie po menopauzie jest zwykle oznaką wymieszania krwi w wypisie.

Podczas gdy świeża krew jest czerwona, staje się brązowa lub czarna, ponieważ utlenia się i opuszcza pochwę.

Kolor może być lżejszy lub zmieszany z innymi kolorami, jeśli kobieta ma infekcję, taką jak drożdże.

Czytaj dalej, aby poznać potencjalne przyczyny brązowego plamienia po menopauzie.

1. Zanik pochwy lub endometrium

Ponieważ poziomy hormonów zmniejszają się w okresie menopauzy, wyściółka pochwy lub komórki macicy mogą stać się cieńsze. To przerzedzenie nazywa się atrofią pochwy lub atrofią endometrium.

Zanik pochwy często powoduje, że pochwa staje się bardziej sucha, mniej elastyczna i bardziej podatna na zapalenie lub infekcję niż przed menopauzą. Zaniki pochwy mogą prowadzić do:

 • brązowe plamienie
 • swędzenie
 • ból i stan zapalny
 • czerwień
 • krwawienie po seksie

Pochwa może czuć się ciągle niewygodnie, więc kobieta z tymi objawami powinna porozmawiać z lekarzem. Lekarz może zalecić hormonalną terapię zastępczą, a także stosowanie rozpuszczalnych w wodzie smarów podczas aktywności seksualnej.

2. Rozrost endometrium

Endometrium może również gęstnieć po menopauzie. Podobnie jak zanik pochwy lub endometrium, często jest to spowodowane nadmiernym wydzielaniem hormonu estrogenowego i zbyt małym progesteronem.

Gruba tkanka endometrium może powodować krwawienie i nieprawidłowe plamienie.

Lekarze mogą zalecić hormonalną terapię zastępczą (HRT) w celu dostosowania poziomu hormonów i leczenia tego problemu. Mogą także rozważyć operację usunięcia pogrubionych komórek lub wykonanie histerektomii.

3. Zakażenie

Infekcja pochwy może powodować nieprzyjemne wydzielanie, które wygląda jak plamienie. Może również powodować nieprzyjemny zapach, swędzenie, ból i podrażnienie w okolicy.

Czynniki zwiększające ryzyko zakażeń obejmują:

 • antybiotyki
 • ćwiczenia w obcisłej bieliźnie
 • douching
 • cukrzyca

Lekarz zaleci antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze w leczeniu infekcji pochwy.

4. Infekcje przenoszone drogą płciową (STI)

Niektóre zakażenia przenoszone drogą płciową, takie jak rzeżączka lub chlamydia, mogą powodować krwawienie z pochwy. Krwawienie spowodowane chorobami przenoszonymi drogą płciową może być bardziej widoczne po aktywności seksualnej.

Niektóre choroby przenoszone drogą płciową wywołują inne objawy oprócz plamienia lub brązowego wydzielania. Inne, takie jak chlamydia, rzadko powodują objawy, dlatego ważne jest, aby regularnie testować STI, jeśli dana osoba ma nowych partnerów seksualnych.

5. Uciążliwe ćwiczenia

Dojrzała kobieta z brązowym absolutorium po menopauzie działa na zewnątrz.

Ćwiczenie jest niezbędne, aby utrzymać ciało w dobrej kondycji, ale może również prowadzić do brązowego plamienia po menopauzie.

Niektóre kobiety regularnie doświadczają brązowego plamienia po szczególnie ciężkich ćwiczeniach, co zwykle nie jest powodem do niepokoju.

Jednak kobiety, które po raz pierwszy doświadczają brązowych plam po treningu, powinny skonsultować się z lekarzem.

6. Hormonalna terapia zastępcza

Jednym z możliwych efektów ubocznych HTZ jest krwawienie z pochwy. Dzieje się tak, ponieważ HTZ może zagęścić podszewkę macicy.

Krew z tego pogrubienia często pojawia się jako brązowe plamienie w bieliźnie. Każdy, kto doświadcza częstych krwawień z HTZ powinien porozmawiać z lekarzem, ponieważ może on być w stanie dostosować leczenie.

7. Inne leki

Oprócz HTZ, inne działania niepożądane mogą również powodować krwawienie z pochwy. Należą do nich rozcieńczalniki krwi i tamoksyfen, który jest lekiem stosowanym w leczeniu raka piersi lub zapobieganiu mu.

Lekarze mogą zalecić dostosowanie dawek lub zmianę leków w celu złagodzenia objawów.

8. Polipy

Polipy są wzrostami przyczepionymi do macicy lub szyjki macicy. Są zwykle niezłośliwe. Polipy mogą powodować krwawienie, brązowe plamienie, a czasami poważne skurcze.

Wiele kobiet z polipami nie odczuwa żadnych objawów, dlatego regularne kontrole ginekologiczne są niezbędne. Polipy są zazwyczaj usuwane za pomocą operacji.

9. Rak

W niektórych przypadkach nagły brązowy wypływ może być oznaką rakowatego wzrostu macicy. Krwawienie z pochwy jest częstym objawem raka macicy.

Wzrost nowotworowy może również powodować inne objawy, w tym ból w obrębie miednicy, ból podczas aktywności seksualnej i ból podczas oddawania moczu.

Rak macicy może wymagać histerektomii, chemioterapii i radioterapii. Chirurg może również usunąć pobliskie węzły chłonne.

Jednak objawy raka macicy są podobne do wielu innych łagodnych chorób, dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem i uzyskać właściwą diagnozę.

Diagnoza

Dojrzała kobieta odbiera ultradźwięk od technika

Aby ustalić przyczynę wyładowania brązowego po menopauzie, lekarz zapyta o historię medyczną danej osoby i wszelkie przyjmowane leki. Mogą również wykonać fizyczne badanie miednicy lub pobrać wymazówkę, aby sprawdzić obecność infekcji.

Inne testy, które mogą być zalecane obejmują:

 • badanie krwi
 • USG miednicy
 • Cytologia
 • rozszerzenie i łyżeczkowanie (D & C)

Zarządzanie

Sposób, w jaki osoba zarządza brązowym wydzielaniem po menopauzie, będzie różnił się w zależności od przyczyny.

Może pomóc nosić podpaski higieniczne lub cienkie wkładki.Unikanie syntetycznych ubrań na rzecz bardziej oddychających materiałów, takich jak bawełna, może sprawić, że dana osoba czuje się komfortowo i może pomóc w zapobieganiu infekcji. Luźne ubranie może również pomóc w uniknięciu podrażnień.

Pochwa może stać się bardziej wrażliwa, ponieważ tkanki chudną w okresie menopauzy. Mydła, detergenty do prania i płyny zawierające substancje zapachowe lub inne substancje chemiczne mogą drażnić i należy ich unikać.

Chociaż higiena jest ważna, douching nie jest konieczne. Powinno się unikać podwajania, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na wrażliwe środowisko w pochwie.

Kiedy iść do lekarza

Każdy doświadczający ciemnoczerwonego, czarnego lub brązowego plamienia po raz pierwszy po menopauzie powinien porozmawiać z lekarzem.

Chociaż zapobieganie każdej przyczynie może nie być możliwe, niektóre przyczyny brązowego plamienia po menopauzie mogą wymagać leczenia.

Like this post? Please share to your friends: