Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy niedobór żelaza może powodować utratę włosów?

Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest stanem, który występuje, gdy osoba nie ma wystarczającej ilości żelaza w swoim ciele, lub ich ciało nie może prawidłowo używać żelaza. Podczas gdy ciężka niedokrwistość z niedoboru żelaza może powodować objawy, takie jak duszność, zmęczenie i ból w klatce piersiowej, u niektórych osób występuje również utrata włosów.

Lekarze nie są pewni, dlaczego niektórzy ludzie, którzy doświadczają utraty włosów, mają niskie zapasy żelaza. Wiedzą jednak, że żelazo jest niezbędnym składnikiem enzymu zwanego reduktazą rybonukleotydów, który wspomaga wzrost komórek.

Według niektórych badań komórki mieszków włosowych mogą być szczególnie wrażliwe na obniżające się poziomy żelaza i mogą nie być w stanie wyhodować nowych komórek tak skutecznie, gdy zapasy żelaza są niskie.

W tym artykule poznasz związek między niedokrwistością z niedoboru żelaza a utratą włosów, a także możliwościami leczenia każdego z nich.

Niedokrwistość z niedoborem żelaza

Kobieta patrząc w lustro z niedoboru żelaza utrata włosów

Żelazo odgrywa kluczową rolę w wytwarzaniu hemoglobiny, związku, który przenosi tlen do komórek, co jest niezbędne do funkcjonowania organizmu.

Objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza obejmują:

 • kruche paznokcie
 • ekstremalne zmęczenie lub brak energii
 • szybkie bicie serca
 • blada skóra
 • duszność
 • obolały język

Chociaż utrata włosów nie jest typowym objawem niedokrwistości z niedoboru żelaza, niektórzy mogą ją doświadczyć.

Jeśli osoba podejrzewa, że ​​poziom żelaza może być niski, powinien udać się do lekarza, który może wykonać badania krwi w celu ustalenia, czy są one anemiczne.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza i utrata włosów

Większość badań związanych z niedokrwistością z niedoboru żelaza i wypadaniem włosów dotyczy wypadania włosów u kobiet. Utrata włosów u kobiet, znana również jako łysienie androgenowe, jest najczęstszym typem wypadania włosów u kobiet.

Utrata włosów na samice zazwyczaj odnosi się do przerzedzania się włosów w środkowej części skóry głowy. Osoby z tym wzorem utraty włosów mogą również przerzedzać lub cofać włosy na linii włosów wzdłuż ich czoła.

Badania wykazały, że nie ma wystarczających dowodów, aby stwierdzić, że niedokrwistość z niedoboru żelaza może powodować utratę włosów u mężczyzn i kobiet. Podczas gdy niektóre badania wykazały, że ludzie doświadczający utraty włosów byli niedoborowi żelaza, niewiele jest dowodów sugerujących, że przyczyną jest niedobór żelaza.

Jednak badania sugerują, że utrata włosów z niedoboru żelaza wydaje się być związana z utratą włosów, która nie powoduje bliznowacenia mieszków włosowych. Jest to obiecujące dla odrastania, ponieważ oznacza to, że mieszki włosowe nie są poważnie uszkodzone i mogą ponownie rosnąć.

Leczenie

Osoby doświadczające zarówno utraty włosów, jak i niedoboru żelaza mogą wymagać leczenia obu osobno.

Leczenie wypadania włosów

Lekarze mogą polecić wiele zabiegów osobom z łysieniem, w tym:

 • Minoksydyl: Ten lek jest dostępny jako aktualne rozwiązanie. Naukowcy uważają, że lek ten pozwala dłużej pozostać w fazie wzrostu.
 • Inhibitory 5-alfa-reduktazy: Leki takie jak finasteryd (Proscar) są inhibitorami 5-alfa-reduktazy. Leki te pomagają zwiększyć poziom enzymów odpowiedzialnych za wzrost włosów.
 • Techniki chirurgiczne: Jeśli inne metody leczenia nie działają, zabiegi chirurgiczne, takie jak przeszczep włosów, mogą pomóc przywrócić włosy.

Lekarze nieustannie poszukują nowych technik przywracania wzrostu włosów. Jednym z przykładów jest leczenie osoczem bogatopłytkowym (PRP). Obejmuje to oddzielenie płytek krwi od próbki krwi danej osoby za pomocą specjalistycznej maszyny, a następnie wstrzyknięcie tych płytek do obszarów skóry głowy dotkniętych wypadaniem włosów.

Lekarze uważają, że płytki zawierają znaczną ilość czynników wzrostu, które mogą pomóc w stymulowaniu wzrostu włosów. Badania przeprowadzone w jednym badaniu wykazały, że kobiety, które otrzymały iniekcje PRP, zauważyły ​​wzrost gęstości i grubości włosów po 6 miesiącach. Trzeba jednak przeprowadzić dalsze badania, aby udowodnić skuteczność PRP.

Leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza

suplementy żelaza na wypadanie włosów z niedoboru żelaza

Leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza obejmuje:

 • Suplementy żelaza: Lekarz może zalecić pacjentowi codzienne przyjmowanie suplementów żelaza, aby pomóc organizmowi w odbudowie żelaza w miarę upływu czasu. Przed zażyciem suplementów żelaza osoba powinna zawsze porozmawiać z lekarzem, ponieważ może powodować poważne skutki uboczne. Osoba może potrzebować suplementów żelaza przez 3 do 6 miesięcy, zanim ich zapasy żelaza osiągną normalny poziom.
 • Wstrzyknięcia żelaza: lekarz może zalecić iniekcje żelaza, aby podnieść poziom żelaza szybciej. Osoby z ciężką anemią mogą również wymagać dożylnego wstrzyknięcia żelaza lub żelaza. Osoby, które nie mogą prawidłowo wchłonąć żelaza, takie jak te z chorobą Leśniowskiego-Crohna, również mogą odnieść korzyści z zastrzyków.
 • Zmiany w diecie: spożywanie większej ilości żelaza w diecie może również pomóc w podniesieniu poziomu. Produkty bogate w żelazo to czerwone mięso, kurczak, ryby, zielone warzywa liściaste i rośliny strączkowe. Producenci żywności mogą również dodawać żelazo do niektórych produktów spożywczych, takich jak zboża.

Odroczenie

Badania dowodzą, że nie ma wystarczających dowodów na to, że przyjmowanie suplementów żelaza pomoże osobie z łysinkami w wyhodowaniu nowych włosów, jeśli mają niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Istnieje jednak wiele innych dostępnych metod odrastania włosów. Osoby z wypadaniem włosów powinny porozmawiać z lekarzem na temat możliwości leczenia.

Jeśli dana osoba ma niskie zapasy żelaza, zwiększenie ich spożycia żelaza prawdopodobnie pomoże im poczuć się lepiej ogólnie.

Perspektywy

Lekarze wciąż definiują związek między niedokrwistością z niedoboru żelaza a utratą włosów. Dzieje się tak, ponieważ utrata włosów może mieć wiele czynników, w tym genetyki.

Jednak lekarze wiedzą, że niedobór żelaza może odgrywać pewną rolę, ponieważ wiele osób cierpiących na wypadanie włosów ma niższe zapasy żelaza niż te, które nie tracą włosów.

Idealnie, zwiększając zapasy żelaza, osoba może zauważyć poprawę we włosach, a także wszelkie objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Like this post? Please share to your friends: