Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy niedobór witaminy D może prowadzić do utraty włosów?

Witamina D jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który odgrywa ważną rolę w wielu funkcjach organizmu. Niedobór witaminy D może powodować liczne problemy, w tym utratę włosów.

W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób witamina D i wzrost włosów są połączone, jeśli niedobór powoduje wypadanie włosów i czy jest on odwracalny.

Czy niedobór witaminy D powoduje wypadanie włosów?

niedobór witaminy D może prowadzić do utraty włosów

Istnieją pewne dowody na to, że posiadanie niedoboru witaminy D powoduje utratę włosów i inne problemy z włosami. Witamina D stymuluje wzrost mieszków włosowych, a gdy organizm nie ma wystarczającej ilości włosów, może to mieć wpływ na włosy.

Niedobór witaminy D może być również związany z łysieniem plackowatym, stanem autoimmunologicznym, który powoduje niejednolite wypadanie włosów.

Badania pokazują, że ludzie z łysieniem plackowatym mają znacznie niższy poziom witaminy D niż osoby, które nie mają łysienia.

Niedobór witaminy D może również odgrywać rolę w wypadaniu włosów u osób bez łysienia. Inne badania pokazują, że kobiety, które mają inne formy wypadania włosów, miały również niższy poziom witaminy D.

W jaki sposób witamina D wpływa na włosy?

Witamina D wpływa na zdrowie wielu części ciała, w tym skóry i włosów.

Witamina D odgrywa rolę w tworzeniu nowych mieszków włosowych. Mieszki włosowe to małe pory, z których wyrastają nowe włosy. Nowe pęcherzyki mogą pomóc w utrzymaniu grubości włosów i zapobiec przedwczesnemu wypadaniu włosów.

Z tego powodu uzyskanie odpowiedniej ilości witaminy D może wspierać wzrost włosów i odrastanie.

Inne objawy niedoboru witaminy D

Osoby z niedoborem witaminy D mogą nie mieć objawów lub ich objawy mogą być niespecyficzne i ulegać zmianom w czasie.

Objawy niedoboru witaminy D obejmują:

 • zmiany nastroju, w tym depresja lub lęk
 • częste złamania
 • powolne gojenie ran
 • utrata gęstości kości
 • słabe mięśnie
 • nowe lub pogarszające się wysokie ciśnienie krwi
 • stałe zmęczenie
 • chroniczny ból
 • bezpłodność
 • zmniejszona wytrzymałość

Brak światła słonecznego lub niedostateczna ilość pokarmów bogatych w witaminę D są najczęstszymi przyczynami niedoboru witaminy D.

Jednak niektórzy ludzie mogą mieć niedobory witaminy D z powodu innej podstawowej choroby, w tym choroby Leśniowskiego-Crohna lub celiakii, które uniemożliwiają organizmowi pełne wchłanianie składników odżywczych.

Osoby z podstawową chorobą będą również doświadczać objawów pierwotnej przyczyny i objawów niedoboru witaminy D.

Niektóre leki mogą również powodować rozkład witaminy D przed jej użyciem. Leki, które mogą powodować niedobór witaminy D obejmują:

 • środki przeciwgrzybicze
 • glukokortykoidy
 • leki na HIV
 • leki przeciwdrgawkowe

Jeśli lek powoduje niedobór witaminy D lub wypadanie włosów, osoba powinna porozmawiać z lekarzem na temat alternatyw.

Leczenie

suplementy witaminy d dla niedoboru witaminy d powodujący wypadanie włosów

Badania sugerują, że gdy dana osoba nie ma witaminy D, najbardziej skutecznym leczeniem jest przyjmowanie suplementów witaminy D.

Suplementy witaminy D należy przyjmować podczas posiłków, szczególnie tych o dużej zawartości zdrowych tłuszczów. Tłuszcz pomaga wchłonąć witaminę D do organizmu.

Dobrym źródłem tłuszczu spożywczego są:

 • awokado
 • jajka
 • nasiona Chia
 • niektóre ryby, w tym łosoś, pstrąg i sardynki
 • orzechy
 • ser

Suplementy występują w różnych formach. Niektóre mogą być przyjmowane codziennie, raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Podczas leczenia niskiego poziomu witaminy D lekarz przeprowadza badanie krwi co kilka miesięcy, aby sprawdzić, czy poziom osób się zwiększa.

Towarzystwo Endokrynne zaleca, aby osoby dorosłe w wieku od 19 do 55 lat otrzymywały 600 jm witaminy D dziennie. Jednostka „IU” oznacza jednostkę międzynarodową, która opisuje, jak silna jest witamina lub suplement, a nie jej masa.

Towarzystwo Endokrynne zaleca, aby dorośli powyżej 55 roku życia otrzymywali od 600 do 800 IU dziennie witaminy D. Na koniec zalecali dzieciom od 400 do 600 IU dziennie witaminy D.

W przypadkach, w których podstawowy stan powoduje niedobór, stan ten należy leczyć.

Zarówno choroba Crohna, jak i celiakia mogą powodować niedobór witaminy D. Choroby te częściowo lub całkowicie blokują wchłanianie witaminy D z pożywienia.

Jeśli przyczyną są leki, może być konieczne omówienie alternatyw z lekarzem.

W przypadku łagodnych niedoborów pomocne może być także zwiększenie ilości czasu spędzanego na słońcu. Jednak ważne jest, aby nosić krem ​​przeciwsłoneczny i unikać długotrwałego narażenia, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia skóry.

Zapobieganie

Pierwszą obroną osoby przed wypadaniem włosów spowodowaną niedoborem witaminy D jest spędzanie 15 do 20 minut dziennie i jedzenie bogatych w witaminę D.

Osoba może również chcieć dodać suplement witaminy D do ich rutyny, aby wspierać ich cele spożycia witaminy D.

Kruche lub rzadkie włosy wymagają delikatnego traktowania, więc każdy, kto doświadcza utraty włosów, może zapobiec dalszemu pękaniu przez:

 • nie pociągając za włosy podczas szczotkowania
 • unikanie kucyków i innych ciasnych fryzur
 • używając łagodnego i naturalnego odżywki
 • stawianie długich włosów w luźnym warkoczu przed łóżkiem, aby zapobiec splątaniu

Na wynos

Witamina D wpływa na wiele aspektów zdrowia i dobrego samopoczucia danej osoby, w tym na porost włosów. Niedobór witaminy D powoduje większe ryzyko wypadania włosów i wiele innych problemów.

Osoby zaniepokojone utratą włosów związaną z niedoborem witaminy D powinny skonsultować się z lekarzem, który prawdopodobnie zaproponuje suplementy, zmiany w diecie i więcej czasu spędzonego na świeżym powietrzu, aby zwalczyć niedobór.

Like this post? Please share to your friends: