Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy kwasy tłuszczowe omega-6 mogą pomóc nam żyć dłużej?

Nowe badania z Finlandii potwierdzają pogląd, że dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-6 może ochronić nas przed przedwczesną śmiercią.

oleje i orzechy

Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii przeanalizowali dane z badania, które objęło prawie 2500 mężczyzn od ponad 20 lat.

Okazało się, że wyższe poziomy kwasu linolowego kwasu tłuszczowego omega-6 wiązały się zarówno z niższym ryzykiem śmierci i śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

„Kwas linolowy” – twierdzi pierwszy autor Jyrki Virtanen, adiunkt zajmujący się epidemiologią żywieniową „jest najczęstszym wielonienasyconym kwasem tłuszczowym omega-6”.

On i jego koledzy zgłaszają swoje wnioski.

Kwasy tłuszczowe omega-6 to grupa wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są obecne w produktach roślinnych, takich jak oleje roślinne, nasiona, orzechy, fasola i ziarna.

Otrzymują swoją nazwę od faktu, że ich pierwsze podwójne wiązanie występuje przy szóstym wiązaniu węgiel-węgiel liczonym od końca metylowego (CH3) ich szkieletu węglowodorowego.

Debata na temat korzyści płynących z omega-6

Obecnie dyskutuje się o korzyściach zdrowotnych kwasów tłuszczowych omega-6. Chociaż są powszechnie chwalone za ich wpływ na poziom cholesterolu, ulegają one podpaleniu, ponieważ uważa się, że mogą one także wyrządzać krzywdę – takie jak promowanie zapalenia niskiego poziomu, które jest związane z chorobą sercowo-naczyniową.

Przyczyna tego myślenia polega na tym, że nasze ciała przekształcają dietetyczny kwas linolowy w inny kwas tłuszczowy omega-6 zwany kwasem arachidonowym, który z kolei jest stosowany do wytwarzania pewnych prozapalnych związków.

W przeciwieństwie do kwasu linolowego stężenie kwasu arachidonowego we krwi nie zależy od diety.

Jednak pogląd, że dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-6, takie jak kwas linolowy, zwiększa ryzyko choroby poprzez promowanie stanu zapalnego, ignoruje fakt, że kwasy tłuszczowe omega-6 również promują związki przeciwzapalne.

Prof. Virtanen i jego współpracownicy sugerują, że kontrowersje podkreślają problemy, które pojawiają się, gdy naukowcy koncentrują się wyłącznie na związkach między dietą a ryzykiem choroby.

Wyższy poziom kwasu linolowego we krwi, niższe ryzyko śmierci

Do swoich badań naukowcy wykorzystali dane z badania Kuipio Isheimic Heart Disease Factor (KIHD).

Badanie KIHD to duże, trwające badanie dotyczące ryzyka sercowo-naczyniowego, które obserwuje populację mężczyzn w średnim wieku mieszkających we wschodniej Finlandii. Mężczyźni w tym regionie mają wysokie wskaźniki zachorowań na chorobę wieńcową.

Dane z badań obejmują poziomy kwasów tłuszczowych we krwi u 2480 mężczyzn, którzy byli w wieku 42-60 lat, kiedy dołączyli do kohorty w latach 1984-1989.

Mężczyźni byli obserwowani przez średnio 22 lata, podczas których 1 143 z nich zmarło z przyczyn związanych z chorobą. W analizie pominięto osoby, które zmarły z innych przyczyn, takich jak wypadki.

W celu ich analizy naukowcy umieścili mężczyzn w pięciu grupach uszeregowanych według poziomu kwasu linolowego we krwi, a następnie porównali wskaźniki śmierci w pięciu grupach.

Odkryli, że grupa o najwyższym poziomie kwasu linolowego we krwi ma o 43 procent mniejsze ryzyko śmierci niż grupa o najniższych poziomach.

Bardziej dogłębna analiza ujawniła podobny wzór w przypadku zgonów spowodowanych chorobą sercowo-naczyniową, a także zgonów z przyczyn innych niż choroba sercowo-naczyniowa lub rak.

Jednakże nie znaleziono takiego wzorca w przypadku zgonów z powodu samego raka.

Podobny, słabszy wzór dla kwasu arachidonowego

Wyniki te są zgodne z wynikami innych badań przeprowadzonych po dużych grupach i stwierdzono związek między wysokim stężeniem kwasu linolowego w diecie i we krwi a zmniejszonym ryzykiem chorób takich jak cukrzyca typu 2 i choroby sercowo-naczyniowe, bez zwiększania ryzyka zachorowania na raka.

Kiedy ponownie przeprowadzili swoje analizy, tym razem stosując jedynie poziomy kwasu arachidonowego we krwi, prof. Virtanen i współpracownicy znaleźli podobne, ale słabsze wzorce.

Ten wynik jest nowym i wyjątkowym wkładem w ich badania, zauważają, i teraz wzywają do dalszych badań, aby potwierdzić, że wyższy poziom kwasu arachidonowego we krwi wiąże się z niższym ryzykiem zgonu.

Naukowcy odnotowują również inne ważne odkrycie: chodzi o to, że niezależnie od tego, czy badani przez nich mężczyźni mieli raka, cukrzycę lub chorobę sercowo-naczyniową, gdy zapisali się do badania, wyniki były w dużej mierze takie same.

„Odkryliśmy, że im wyższy poziom kwasu linolowego we krwi, tym mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci.”

Prof. Jyrki Virtanen

Like this post? Please share to your friends: