Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy kobiety mogą mieć raka prostaty?

Podczas gdy kobiety nie mają prostaty, mają serię gruczołów i przewodów z przodu pochwy zwanych gruczołami Skene, które są czasami określane jako żeńska prostata.

Naukowcy odkryli, że gruczoły Skene mają te same właściwości co męski prostaty, który znajduje się pomiędzy pęcherzem a prąciem. Na przykład zarówno gruczoł krokowy, jak i gruczoły Skene zawierają antygen swoisty dla prostaty (PSA) i fosfatazę PSA (PSAP), które są enzymami, które mogą wskazywać na zdrowie prostaty u mężczyzn.

Odkrycie, że te gruczoły mają podobieństwa, doprowadziło do użycia terminu „prostata żeńska”.

W pewnym sensie kobiety mają prostaty, a rak prostaty jest technicznie możliwy. Jest to jednak niezwykle rzadkie.

Co robi prostata żeńska?

Niespokojny kobieta patrząc przez okno martwiąc się o kobiecego raka prostaty

Badania dotyczące żeńskiej prostaty są wciąż stosunkowo nowe, więc lekarze nie są pewni wszystkiego, co robi prostata żeńska. Ale niektóre badania wskazują, że gruczoły Skene odgrywają ważną rolę w żeńskim układzie moczowym i narządach płciowych.

Jednak zastosowanie bardziej zaawansowanych technologii obrazowania, takich jak obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), umożliwiło naukowcom lepsze zrozumienie działania prostaty żeńskiej.

Antygen specyficzny dla prostaty i wskazania raka

Jednym z obszarów zainteresowania badań jest to, w jaki sposób żeńska prostata produkuje PSA. PSA jest wskaźnikiem raka gruczołu krokowego u mężczyzn i może objawiać się niektórymi rodzajami raka piersi u kobiet.

Według niektórych badań, sprawdzenie poziomu PSA podczas leczenia raka u kobiet może być przydatne w monitorowaniu leczenia niektórych typów raka piersi.

Częstość występowania raka prostaty u kobiet

Kobiecy rak prostaty występuje niezwykle rzadko.

Według niektórych badań z 1994 r. Rak prostaty stanowił około 0,003 procent wszystkich przypadków raka stwierdzonych w obrębie dróg moczowych i narządów płciowych kobiet.

Jedno z badań sugerowało, że inne raki w drogach moczowych lub narządach płciowych mogą pochodzić z gruczołów Skene. Naukowcy wskazali, że dalsze badania mogą pomóc w zidentyfikowaniu sposobów diagnozowania i leczenia nowotworów w regionie narządów płciowych.

Objawy żeńskiego raka prostaty

lekarz przy biurku słuchanie pacjenta na pierwszym planie

Lekarze mogą mieć trudności z rozpoznaniem oznak i objawów żeńskiego raka prostaty, ponieważ jest on tak rzadki.

Innym problemem jest to, że wiele z objawów żeńskiego raka prostaty, takich jak ból, swędzenie, utrata masy ciała lub apetytu i niedokrwistość z powodu krwawienia, są również objawami innych, bardziej powszechnych chorób.

Na przykład lekarz może zdiagnozować krew w moczu jako objaw zakażenia dróg moczowych, infekcji nerek lub kamienia nerkowego, a nie raka prostaty.

Inne objawy to:

  • ciśnienie za kością łonową
  • ból podczas oddawania moczu
  • ból podczas seksu
  • nieregularności cyklu miesiączkowego
  • trudności z oddawaniem moczu
  • częste oddawanie moczu

Jednak te objawy mogą również oznaczać inne nierakowe stany związane z prostatą żeńską.

Warunki te obejmują:

Cysty

Cysty mogą tworzyć się na gruczołach Skene w każdym wieku. Gdy cysty są proste i nie występują dalsze komplikacje, lekarz może opróżnić torbiel. Cysty zazwyczaj ustępują samoistnie.

Infekcja

W drogach moczowych może wystąpić wiele potencjalnych zakażeń.

Większość lekarzy identyfikuje kobiece zapalenie gruczołu krokowego jako infekcję cewki moczowej. Niektóre badania wskazują jednak, że może to być infekcja gruczołów Skene. Raport dodaje również, że infekcja gruczołów Skene wymaga innego leczenia zakażeń w innych częściach dróg moczowych lub narządów płciowych.

Choroby przenoszone drogą płciową (STD) mogą również przenosić się do żeńskiego prostaty. Rzeżączka może na przykład przenosić się z części genitaliów do gruczołów Skene.

Adenofibroma

Adenofibroma to wzrost, który zazwyczaj występuje w tkankach gruczołowych lub włóknistych w ciele. Jednym objawem adenofibroma na gruczołach Skene jest ból podczas seksu. Ten nienowotworowy wzrost można usunąć chirurgicznie.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Zespół policystycznych jajników (PCOS) występuje, gdy żeńskie hormony odpowiedzialne za rozmnażanie są niezrównoważone. Ktoś z PCOS może również mieć większą niż zwykle liczbę męskich hormonów.

Badania wskazują, że gruczoły Skene są większe niż normalnie, gdy ktoś ma PCOS. Ludzie z PCOS mają również wyższy poziom PSA. Podwyższony poziom może pomóc lekarzom w rozpoznaniu PCOS, ponieważ hormon ten pochodzi z gruczołów Skene.

Na wynos

Gruczoły Skene są często określane jako żeńskie prostaty, ponieważ wytwarzają one te same hormony, co męska prostata. Uważa się, że oba te czynniki odgrywają rolę w żeńskim i męskim układzie rozrodczym. Chociaż rak gruczołu kroczowego u mężczyzn jest drugim co do częstości rakiem u mężczyzn, rak prostaty kobiet występuje rzadko.

Kobiecy rak prostaty okazał się trudnym do zbadania i zdiagnozowania. W większości przypadków objawy dotyczące obszarów wokół gruczołów Skene wynikają z zaburzeń występujących w innych częściach układu moczowego lub układu rozrodczego.

Like this post? Please share to your friends: