Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy garnki Neti mogą być niebezpieczne?

W ciągu ostatnich 10 lat garnki neti stały się bardzo popularne wśród osób mających problemy z zatokami. Są również stosowane w łagodzeniu objawów przeziębienia i różnych alergii.

Naczynia Neti to małe, podobne do czajników urządzenia, które ludzie używają do przepłukiwania zatok. Chociaż mogą być pomocne, muszą być używane prawidłowo, aby uniknąć problemów zdrowotnych.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzega, że ​​jeśli nie są używane prawidłowo, użytkownik narażony jest na ryzyko wystąpienia poważnych infekcji, nawet potencjalnie śmiertelnych.

FDA mówi, że garnki neti same w sobie nie stanowią problemu. Jednakże utrzymują również, że sposób wykorzystywania doniczek Neti stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Szybkie fakty na temat garnki Neti

 • Naczynia Neti mogą złagodzić objawy zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przy prawidłowym stosowaniu.
 • Najwcześniejsze zapisy dotyczące irygacji nosa pochodzą ze starożytnej praktyki Ajurwedy.
 • Naczynia Neti muszą być dokładnie oczyszczone przed i po każdym użyciu i nigdy nie powinny być udostępniane.
 • Jeśli dana osoba ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące korzystania z puli neti, powinna porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.

Co to jest puli Neti?

Pani z puli Neti

Naczynie neti jest domowym środkiem zaradczym dla zatłoczonych nosów i zatok, które są dostępne jako over-the-counter (OTC) w większości aptek. Jest to rodzaj nawadniania nosa solą fizjologiczną (SNI).

Użytkownik wypełnia garnek neti roztworem soli, odchyla głowę do tyłu i wlewa roztwór do jednego nozdrza. Płyn trafia do jednego nozdrza, a drugi do drugiego.

Z korzeniami w indyjskiej medycynie ajurwedyjskiej, irygacja nosa i możliwe urządzenia do podawania leku zostały po raz pierwszy wprowadzone do medycyny zachodniej przez czasopismo w 1902 r. W badaniu przeprowadzonym wśród 330 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej 87% badanych zaleciło, aby zalecali SNI osobom, które odwiedzają lub więcej warunków.

FDA ostrzega jednak, że niewłaściwe stosowanie doniczek Neti i innych urządzeń do płukania zatok, w tym butelek do wyciskania, zasilanych bateryjnie urządzeń wodnych i strzykawek z bulwami, wiąże się z większym ryzykiem zakażenia.

FDA mówi, że informuje lekarzy, innych pracowników służby zdrowia, producentów urządzeń i użytkowników o bezpiecznych praktykach podczas korzystania z tych urządzeń.

Użytkownicy muszą upewnić się, że płyn jest dedykowanym roztworem soli fizjologicznej do płukania nosa. Nie należy używać wody z kranu ani jakiejkolwiek postaci niezestylowanego płynu.

Woda z kranu ma na ogół niewielkie ilości bakterii, pierwotniaków i innych mikroorganizmów, w tym ameb. Można je połknąć, ponieważ kwas żołądkowy je zabija, ale nie powinny one wchodzić w kanaliki nosowe. Jeśli tak, mogą pozostać przy życiu i ostatecznie spowodować poważne infekcje.

W 2011 r. Dwóch użytkowników neti pot w Luizjanie straciło życie po użyciu wody skażonej (), typem ameby. Stało się to z inną osobą w 2013 roku.

występuje naturalnie w ciepłych, słodkowodnych jeziorach i rzekach. Jeśli bakterie dostaną się do nosa, co najczęściej dzieje się podczas pływania, mogą migrować do mózgu przez nerw węchowy. Może to powodować pierwotne amebiczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (PAM), które jest śmiertelne dla prawie każdej osoby z tą chorobą.

Komentując tragiczną śmierć, epidemiolog z Luizjany, dr Raoult Ratard, poradził:

„W przypadku irygacji, płukania lub płukania zatok, na przykład przy użyciu garnka Neti, należy użyć destylowanej, sterylnej lub uprzednio przegotowanej wody, aby uzupełnić roztwór irygacyjny. Woda z kranu jest bezpieczna do picia, ale nie do nawadniania nos.”

Kliknij tutaj, aby wybrać jedną z wielu puli Neti. Po kliknięciu linku otworzy się strona zewnętrzna.

Wprowadzające w błąd instrukcje

Według FDA, niektórzy twórcy pakietów neti dostarczają mylących i sprzecznych danych. Niektóre nie mają żadnych wytycznych. Agencja dodała, że ​​garnki neti wykonane przez artystów zwykle nie mają instrukcji dotyczących ich użycia.

Wiele instrukcji zawiera zdjęcia lub filmy wideo osób używających zwykłej wody z kranu, jednocześnie pisząc w instrukcji, że woda z kranu nie powinna być używana.

Poniżej znajduje się kilka szczegółów dotyczących płukania nosa za pomocą jednego z tych urządzeń. Dokładna metoda może się różnić w zależności od używanego produktu:

 1. Oprzyj się o zlew.
 2. Pochyl głowę na bok, tak aby czoło i podbródek znajdowały się w przybliżeniu na tym samym poziomie. Zapobiega to dostaniu się jałowej wody lub roztworu soli do jamy ustnej.
 3. Od tego momentu oddychaj przez usta.
 4. Umieść dziobek w górnym nozdrzu.
 5. Rozlać roztwór tak, aby spłynął przez dolne nozdrze.
 6. Oczyść nozdrza, wydmuchując nos, i ponownie wykonaj tę samą czynność po drugiej stronie.

Płukanie nosa pomaga usunąć pyłki, brud i inne uwięzione resztki. Roztwór soli fizjologicznej nie podrażnia ani nie pali membran nosowych, które są niezwykle wrażliwe i delikatne.

Oto wideo demonstrujące, jak bezpiecznie używać puli Neti.

Jeśli instrukcje na puli Neti nie są jasne, osoby powinny sprawdzić, jak używać go z farmaceutą lub lekarzem. Potencjalne konsekwencje nie są warte ryzyka.

Do płukania nosa używać wyłącznie następujących rodzajów wody:

 • Woda sterylna lub destylowana: Przy zakupie sprawdź etykietę „sterylna” lub „destylowana”.
 • Gotowana woda z kranu: Musi być gotowana przez 3 do 5 minut, a następnie pozostawiona do ostygnięcia. Jeśli jest przechowywany w czystym, zamkniętym pojemniku, będzie bezpieczny w użyciu przez nie więcej niż 24 godziny.
 • Filtrowana woda: Woda, która przeszła przez filtr o absolutnie maksymalnym rozmiarze porów 1 mikrona.

Ostrzeżenia

Bardzo ważne jest czyszczenie garnka Neti po każdym użyciu, zwracając szczególną uwagę na obszar garnka Neti, w którym dziób łączy się z doniczką. Sole mogą gromadzić się w tej części urządzenia.

Z tych samych powodów ludzie nie dzielą się szczoteczkami do zębów, nie dzielą się doniczkami Neti z innymi.Nawet jeśli urządzenie jest czyszczone, niektóre bakterie z górnych obszarów nozdrza mogą czasami przetrwać i zostać przekazane następnemu użytkownikowi.

Nadużywanie garnków Neti może być również szkodliwe dla ogólnego zdrowia. Długoterminowi użytkownicy mogą być bardziej podatni na ataki zapalenia zatok przynosowych, infekcji w wyściółce zatok. Uważa się, że jest tak dlatego, że sól stopniowo wyczerpuje śluz, który działa jako ochronna powłoka na błonach nosa.

Zasadą jest, że puli neti nie należy używać przez więcej niż 1 do 3 tygodni na raz. Osoba powinna odwiedzić lekarza, jeśli przeciążenie trwa.

Płukanie nosa i dzieci

Po ukończeniu 2 lat dzieci z alergią nosa mogą korzystać z urządzeń do płukania nosa tylko wtedy, gdy zaleci je lekarz.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: