Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy fruktooligosacharydy są bezpieczne?

Fruktooligosacharydy są formą węglowodanów. Określenie sacharyd jest innym określeniem cukru, a oligosacharyd jest cząsteczką utworzoną z małej grupy tych cukrów.

Fruktooligosacharydy są stosowane jako alternatywne substancje słodzące, ponieważ niosą mniej kalorii niż cukier; nie powodują wzrostu stężenia cukru we krwi.

Chociaż istnieją potencjalne korzyści związane z używaniem fruktooligosacharydów, może również wystąpić pewne ryzyko i działania niepożądane. W tym artykule przyjrzymy się zarówno zagrożeniom, jak i korzyściom.

Szybkie fakty dotyczące fruktooligosacharydów:

 • Fruktooligosacharydy są formami oligosacharydów i pochodzą ze źródeł naturalnych.
 • Ich słodki smak sprawia, że ​​są popularnym wyborem dla alternatywnych substancji słodzących.
 • Nadprodukcja fruktooligosacharydów może powodować działania niepożądane, w tym zaburzenia trawienia i stres brzucha.
 • Ogólnie najlepszym sposobem na dodanie ich do diety jest spożywanie urozmaiconej diety bogatej w produkty spożywcze, które je zawierają.

Po pierwsze, jak wymawia się to słowo?

Sam fruktooligosacharyd może być kłujący i może pomóc go rozłożyć.

Może być wymawiany jako frook-tahl-ih-go-sack-uh-ride, z naciskiem zwykle na „tahl”. Na szczęście często nazywa się to FOS.

Skutki uboczne i czynniki ryzyka związane z używaniem FOS

Korzeń cykorii

Potencjalne skutki uboczne stosowania FOS to:

 • skurcze
 • nudności
 • wzdęcia
 • gaz
 • biegunka

Niektóre osoby mogą być bardziej wrażliwe na działanie FOS. U tych osób efekty uboczne mogą być odczuwalne nawet po użyciu niewielkiej ilości FOS. Reakcje alergiczne mogą obejmować:

 • swędzenie w gardle
 • obrzęk w oczach, twarzy i ustach
 • zawroty głowy, oszołomienie i omdlenia
 • pokrzywkę, swędzenie i egzemę

Ciężkie reakcje alergiczne mogą powodować wstrząs anafilaktyczny, który jest potencjalnie śmiertelną reakcją. Wszelkie objawy reakcji alergicznej są przyczyną kontaktu z lekarzem.

Osoby z zaburzeniami trawienia, takimi jak zespół jelita drażliwego (IBS), mogą chcieć uniknąć stosowania FOS, ponieważ ich układ trawienny może nie reagować dobrze na efekty. Jednak na ten temat niewiele jest aktualnych badań.

Ponieważ FOS odżywia bakterie, istnieje również szansa, że ​​mogą one karmić nieprzyjazne bakterie w jelicie. Niektóre organizmy, w tym i, mogą jeść FOS i rozprzestrzeniać się w jelitach. To może być bardziej prawdopodobne, jeśli są osłabione.

Czy FOS jest korzystny jako alternatywny środek słodzący?

fruktooligosacharydy

Jako składnik diety, FOS pasuje do kilku różnych kategorii. Jest to węglowodan, ale zwykle jest wymieniany pod włóknami. Jest również stosowany jako słodzik.

Ciekawostką na temat FOS jest to, że przechodzi przez jelita niestrawione.

FOS nie powoduje wzrostu poziomu cukru we krwi u ludzi, tak jak inne słodziki, a także ma niską kaloryczność. Z tych powodów FOS może być idealny dla osób szukających alternatywnego środka słodzącego.

Inne korzyści FOS

Podczas gdy FOS jest powszechnie dodawany do napojów, syropów i żywności jako słodzik, istnieje również wiele korzyści związanych z spożywaniem FOS, w tym:

Prebiotyczny

Złożone FOS są uważane za prebiotyki. Nie mylić z probiotykami, prebiotyk pomaga w żywieniu dobrych bakterii w jelicie.

FOS są często stosowane w formule dla niemowląt, aby pomóc w żywieniu pożytecznych bakterii, których potrzebują jelita.

Źródło rozpuszczalnego błonnika

Rozpuszczalne błonnik pomaga wchłonąć wodę w jelitach i zapewnia jednorodny kształt kału. Wykazano, że zwiększenie poziomu rozpuszczalnego błonnika w pożywieniu z FOS zmniejsza lub eliminuje problemy trawienne, takie jak zaparcia lub biegunka. Ten efekt regulacyjny może być również spowodowany częściowo przez podawanie FOS dobrym bakteriom w okrężnicy.

Obniża poziom cholesterolu

Niedawna recenzja wykazała, że ​​FOS może obniżać poziom cholesterolu w badaniach na zwierzętach. Wprowadzenie FOS w dietę o ograniczonej kaloryczności pomogło także tym zwierzętom zmniejszyć przyrost masy ciała.

Naukowcy zauważyli prawdopodobieństwo, że suplementacja FOS jest dobra dla obniżenia poziomu cholesterolu u ludzi.

Zmniejsza stężenie cukru we krwi

FOS może być także świetną wiadomością dla osób chorych na cukrzycę. Recenzja czasopisma zwróciła uwagę na potencjalną zdolność FOS do zrównoważenia poziomu cukru we krwi pacjenta. Naukowcy zaobserwowali dodatnią korelację pomiędzy przyjmowaniem FOS a obniżeniem poziomu glukozy w surowicy.

Wydaje się, że użycie FOS stymuluje wydzielanie insuliny w trzustce. Konieczne będą dalsze badania na ludziach, aby uzasadnić te ustalenia.

Nie karmi komórek nowotworowych

Podczas gdy istnieje debata na temat bezpieczeństwa stosowania słodzików, w niektórych przypadkach FOS może być pominięty. FOS nie jest rakotwórczy i ma niewielki potencjał do zakłócania lub uszkadzania normalnego wzrostu komórek. Spożywanie FOS nie będzie zasilać komórek nowotworowych ani przyczyniać się do ich wzrostu.

Jakie są dostępne typy?

cebula i czosnek

W naturze FOS znajduje się w wielu różnych roślinach, w tym w popularnych roślinach, takich jak:

 • banan
 • karczoch
 • cebula
 • cykoria
 • czosnek
 • szparag
 • yacon root
 • niebieska agawa

FOS występuje również w wielu innych gatunkach roślin w przyrodzie.

FOS jest podzielony na różne sposoby, a to powoduje różne produkty końcowe, które mają różne zastosowania i różne korzyści. FOS występuje w kilku różnych formach, z których każda może być wykorzystywana do określonego celu.

Syropy

Niektóre rodzaje FOS są rozbijane na syrop. Typowe przykłady to syrop z korzenia yacon i syrop z niebieskiej agawy. Można je rozcieńczać w wodzie i przyjmować jako suplement lub można dodać pełną moc do receptur lub dodać do żywności i napojów jako środek słodzący.

Proszki

Cykoria korzenna jest najczęstszym przykładem żywności zawierającej FOS zamienionej w proszek. Zmielony korzeń cykorii jest powszechnie stosowany jako alternatywa kawy. Mieszanie łyżki do ciepłej wody zapewnia podobny smak do kawy bez takiej stymulacji.

Ekstrakty

Wiele innych rodzajów FOS powstaje w ekstraktach o różnej sile lub stężeniu. Mogą one pochodzić z całego źródła pożywienia, takiego jak karczoch czy cykoria. Można je również przeprowadzić za pomocą procesu chemicznego, a nie naturalnego, co może sprawić, że staną się one mniej korzystne.

Czy w ogóle należy stosować słodziki?

Trwa debata na temat stosowania cukru i innych substancji słodzących.

Według badań, słodziki, takie jak cukier i syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, są powiązane ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń, które obejmują otyłość i problemy z zębami. Niektóre kontrowersyjne teorie sugerują, że cukier odgrywa również rolę w niektórych chorobach zwyrodnieniowych.

Alternatywne słodziki powielają działanie cukru bez wielu kalorii, więc teoretycznie powinny być zdrowe.

Skład chemiczny wielu alternatywnych substancji słodzących jest inny, a badania dopiero zaczynają zarysować powierzchnię na ich możliwych korzyściach zdrowotnych lub skutkach ubocznych. Przeprowadzono wiele badań nad tymi słodzikami, z różnymi wynikami. Niektórzy twierdzą, że są nieszkodliwi, podczas gdy inni twierdzą, że należy ich całkowicie unikać.

Podczas gdy FOS może zapewnić niektórym ludziom korzystny słodzik lub łatwą formę prebiotyku, aby poprawić ich zdrowie jelit, może nie być rozsądnym, aby przejadać te ekstrakty. Spożywanie diety bogatej w żywność zawierającą FOS może być najlepszym sposobem na czerpanie korzyści bez spożywania nadmiaru.

Like this post? Please share to your friends: