Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przypadkowe zatrucie produktami mydlanymi: co zrobić

Przypadkowe zatrucie produktami mydła ma miejsce, gdy osoba wchodzi w kontakt z produktami mydła zawierającymi silne chemikalia. Kontakt często odbywa się przez oczy lub usta.

Produkty, które mogą powodować zatrucie mydłem, od prostych mydeł po produkty zawierające substancję chemiczną o nazwie tlenek aminy. Jeśli te produkty są wdychane lub połykane, mogą być bardzo toksyczne, a nawet śmiertelne.

Jeśli ktoś podejrzewa, że ​​dana osoba została narażona na szkodliwe chemikalia i została zatruta, powinna natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe lub zadzwonić do Krajowego Centrum Kontroli Trucizn (NPCC) w swoim kraju tak szybko, jak to możliwe. W Stanach Zjednoczonych numer do połączenia to 1-800-222-1222.

Rozpoznanie symptomów

Kobieta trzyma żołądek w bólu.

Oznaki zatrucia mydłem zależą od:

 • produkt
 • ile osoba połknęła lub wdychała
 • jak duży był kontakt z produktem

Objawy zatrucia mydłem mogą obejmować:

 • trudności w oddychaniu
 • obrzęk gardła, warg i języka
 • chemiczne oparzenia skóry
 • utrata wzroku, jeśli mydło spaliło oczy
 • objawy żołądkowo-jelitowe, w tym powtarzające się wymioty lub z krwią
 • pali się do fajki
 • silny ból brzucha
 • niskie ciśnienie krwi

Co robić w nagłych wypadkach

Jeśli osoba dorosła lub dziecko połknęło mydło, pierwszą rzeczą jest zadzwonić do NPCC. Ta usługa jest bezpłatna i poufna oraz oferuje fachowe porady i natychmiastowe wsparcie. Jest otwarty 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Gdy ktoś zadzwoni do NPCC, specjalista będzie pracował z dzwoniącym, jak postępować. Specjalista może doradzić udanie się do najbliższej pogotowia lub zadzwonić pod 911.

NPCC i personel medyczny muszą znać rodzaj i ilość mydła, które spowodowało zatrucie.

Wymiotów nie należy zachęcać, chyba że zaleci je kontrola zatruć lub lekarz. NPCC może zalecać wodę pitną lub mleko, ale nie dla nikogo, kto wymiotuje, ma napad lub ma jakiekolwiek objawy, które utrudniają połykanie.

Kiedy zadzwonić do lekarza

Produkty czyszczące.

Dobrym pomysłem jest poszukać pomocy medycznej, jeśli ktoś:

 • połknął więcej niż łyk mydła
 • ma objawy zatrucia
 • nie ma pewności co do tego, co połknęli

Mydła do rąk i ciała są minimalnie trujące w niewielkich ilościach, ale mogą powodować objawy, w tym nudności, wymioty i luźne stolce. Osoby, u których występują trwałe objawy wymiotów i biegunki, powinny udać się na pogotowie.

Jeśli ktoś spożywał tylko niewielką ilość mydła, powinien wypić kilka łyków wody i sprawdzić, czy pojawiają się jakiekolwiek objawy.

Jakikolwiek produkt mydlany, który nie jest przeznaczony do czyszczenia ludzkiego ciała, jest trujący, jeśli zostanie skonsumowany. Jeśli ktoś spożył mydło, ważne jest, aby natychmiast uzyskać pomoc medyczną dla tej osoby. To samo dotyczy produktów, które dostały się na skórę lub do oczu.

Leczenie

Leczenie zatrucia mydłem zależy od substancji chemicznej zawartej w produkcie.

Leczenie zatrucia mydłem może obejmować:

 • tlen lub rurka oddechowa
 • leki przeciwbólowe
 • podawanie płynów przez żyły (IV)
 • leczenie każdej spalonej skóry
 • mycie dotkniętego obszaru
 • sprawdzanie płuc i dróg oddechowych za pomocą narzędzia zwanego bronchoskopem
 • sprawdzanie przewodu pokarmowego i żołądka za pomocą przyrządu zwanego endoskopem

Zatrucie może poważnie wpłynąć na zdrowie danej osoby. Ważne jest, aby uzyskać natychmiastowe leczenie, aby zapobiec poważnym powikłaniom, w tym uszkodzeniu mózgu, uszkodzeniu narządu lub znacznej śmierci tkanek.

Perspektywy

W większości przypadków perspektywy dla kogoś, kto został otruty mydłem, są dobre. Odzyskanie będzie zależało od produktu, stopnia narażenia oraz szybkości dostarczenia pomocy medycznej i leczenia. Im wcześniej ktoś otrzyma pomoc w związku z zatruciem mydłem, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.

Zatrucie mydłem, które wchodzi w kontakt ze skórą, często ma krótki czas regeneracji w porównaniu z innymi formami zatrucia.

Jeśli ktoś połknie produkt mydlany, jego regeneracja będzie zależała od tego, ile doznało wewnętrznego uszkodzenia. Uszkodzenie żołądka lub przewodu pokarmowego może potrwać kilka tygodni lub miesięcy i może spowodować długotrwałe powikłania.

Rozpowszechnienie

Młody chłopak do mycia.

W 2014 r. NPCC poinformowało, że ich call centers otrzymały prawie 2,2 miliona połączeń.

Spośród wszystkich grup wiekowych 79,4 procent zgłoszonych ekspozycji było niezamierzonych, 16,8 było zamierzonych, a 2,4 procent to niepożądane reakcje na żywność, leki lub inne substancje.

W przypadku dzieci w wieku poniżej 6 lat 99,3 procent przypadków narażenia na wszystkie trucizny było przypadkowe. Tylko 36,9 procent ekspozycji nastolatków i około 61 procent ekspozycji dorosłych było nieumyślne.

Według raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia Centrów Kontroli Trucizn z 2014 r. (AAPCC), dzieci w wieku poniżej 5 lat stanowiły około 47 procent wszystkich narażeń na trucizny.

Zgłoszono również, że mydła do sprzątania w gospodarstwie domowym są jednymi z pięciu najpopularniejszych ekspozycji dla dzieci w wieku 5 lat lub młodszych, co stanowi około 11 procent zatruć.

Dobrą wiadomością jest to, że większość ekspozycji mydła nie była trująca, minimalnie trująca lub miała tylko niewielkie skutki.

Czynniki ryzyka przypadkowego zatrucia mydłem

Kiedy dorośli doświadczają przypadkowego zatrucia podczas sprzątania w domu lub w pracy, często dzieje się tak dlatego, że nie przestrzegają właściwych instrukcji użytkowania produktu. Dzieci mają o wiele większe ryzyko zatrucia produktami mydlanymi, ponieważ są bardziej skłonne do picia lub jedzenia toksycznych produktów, ponieważ nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa.

Długotrwałe narażenie na mydła do czyszczenia w domu może również prowadzić do przypadkowego zatrucia.Ludzie nie mogą brać pod uwagę siły produktów, z których korzystają, nie otwierają okien w celu wentylacji i kończą oddychanie oparami chemicznymi.

Dzieci poniżej 6 roku życia mogą pomylić jaskrawo zabarwione płyny z napojami lub produktami z litego mydła na słodycze. Dzieci często spożywają produkty takie jak:

 • środki do mycia naczyń
 • woda kolońska i perfumy
 • środki do czyszczenia toalet
 • wybielacze
 • zmiękczacze do tkanin
 • proste mydła w płynie

NPCC otrzymuje setki telefonów rocznie o dzieciach gryzących w kapsułki do prania. Strąki zawierają silnie skoncentrowaną ilość detergentu i są bardzo trujące.

Ciecz wewnątrz strąków może powodować wymioty, świszczący oddech, sapanie, wysypki i ciężką senność u dzieci. Niektóre problemy z oddychaniem związane z tymi kapsułami są na tyle poważne, że wymagają pomocy respiratora. Ludzie zgłaszali również obrażenia oczu, gdy detergent dostał się do oczu dziecka.

Jedno z badań wykazało, że 76% dzieci miało objawy zatrucia po spożyciu płynnych strąków, w porównaniu do zaledwie 27% z innymi preparatami do prania.

Pracownicy kontroli trucizn nalegają, aby rodzice zawsze zamykali pranie i przechowywali je poza zasięgiem dzieci.

Zapobieganie

Ważne jest, aby zachować ostrożność podczas używania i przechowywania mydeł, zwłaszcza tych używanych do czyszczenia.

Okna powinny być otwarte podczas czyszczenia i ważne jest, aby ludzie robili przerwy, aby uniknąć spędzania długich okresów czasu przy użyciu środka czyszczącego.

Mydła, detergenty i środki czyszczące powinny być zamknięte w miejscu niedostępnym dla dzieci, ponieważ wiele z tych produktów jest atrakcyjnych dla dzieci. Są również bardzo niebezpieczne.

Po czyszczeniu niezbędne jest umycie mydeł i środków czyszczących. Wypadki zdarzają się, gdy dorośli zapominają odłożyć środki czyszczące, a dzieci sięgają po nie. Dobrym pomysłem jest również przepłukanie butelek i opakowań, gdy są puste przed umieszczeniem ich w koszu.

Like this post? Please share to your friends: