Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy częsty wytrysk zmniejsza ryzyko raka prostaty?

Prostata to mały gruczoł w kształcie orzecha, który odgrywa ważną rolę w wytrysku. Wytwarza płyn w spermie i pomaga wypchnąć ten płyn, gdy mężczyzna wytryskuje.

Około 1 na 7 mężczyzn w Stanach Zjednoczonych zostanie zdiagnozowanych raka prostaty podczas ich życia. Ponieważ rak prostaty jest tak powszechny, ważne jest bycie świadomym czynników ryzyka. Ten artykuł bada, czy częsty wytrysk może zmniejszyć ryzyko raka prostaty.

Czy jest link?

Człowiek siedzi na skraju łóżka, patrząc zestresowany.

W ostatnich latach pojawiło się wiele artykułów, w których częstsze występowanie ejakulacji może zmniejszyć ryzyko raka prostaty. Chociaż twierdzenia te mogą brzmieć jak sensacyjne nagłówki, mogą być poparte częściowo dowodami naukowymi.

Co mówią badania

Według badania przeprowadzonego w 2016 r. Mężczyźni, którzy częściej wykrywają ejakulat, rzadziej chorują na raka prostaty, niż ci, którzy rzadziej się wytryskują.

Badania z 2016 r. Były kontynuacją badań z 2004 r., Które doprowadziły do ​​podobnego wniosku. Oba badania wykazały, że ryzyko raka prostaty może być zmniejszone u mężczyzn, którzy wytryskują 21 lub więcej razy na miesiąc. To było w porównaniu z mężczyznami, którzy tylko wytrysk 4-7 razy w miesiącu.

Inne badania ujawniły niektóre sprzeczne dowody. Badacze nie zgadzają się, czy ejakulacja częściej powoduje, że mężczyźni w każdym wieku rzadziej zachorują na raka prostaty.

Badanie z 2008 roku wykazało, że częste masturbowanie wiązało się tylko ze zmniejszonym ryzykiem raka prostaty u mężczyzn po 50. Badacze z tego badania stwierdzili, że mężczyźni w wieku 20 i 30 lat, którzy częściej wytryskują, byli w rzeczywistości zwiększone ryzyko raka prostaty.

W przeciwieństwie do tego, badanie z Australii z 2003 r. Wykazało, że mężczyźni, którzy często wytryskują jako młodzi mężczyźni, mieli obniżoną częstość raka prostaty.

Potrzeba więcej badań

Na podstawie wszystkich dostępnych wniosków badawczych, dowody mogą wskazywać na związek między zwiększoną częstością wytrysku a ryzykiem wystąpienia raka prostaty u mężczyzny.

Jednak ze względu na niespójne i sprzeczne wnioski, konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy częsty wytrysk zmniejsza ryzyko raka prostaty u mężczyzn w każdym wieku.

Czynniki ryzyka

Starsza biała samiec lekarka z młodym czarnym męskim pacjentem w dyskusi.

Świadomość czynników ryzyka raka prostaty może pomóc mężczyznom w zrozumieniu ich prawdopodobieństwa rozwoju.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej następujące czynniki zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju raka prostaty u mężczyzn:

 • Wiek: Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na raka prostaty. Ponad 80 procent przypadków raka prostaty dotyczy mężczyzn w wieku powyżej 65 lat.
 • Pochodzenie etniczne: Czarni mężczyźni są bardziej skłonni do zachorowania na raka prostaty niż biali mężczyźni i mogą rozwinąć go w młodszym wieku. Czarni mężczyźni również są bardziej narażeni na agresywne formy raka prostaty. Hiszpanie są mniej podatni na rozwój raka prostaty niż nie-latynoscy biali mężczyźni.
 • Historia rodziny: Mężczyźni są bardziej narażeni na raka prostaty, jeśli mają bliskich krewnych z rakiem prostaty.
 • Genetyka: Pewne zmiany genetyczne mogą zwiększać ryzyko raka prostaty. Trwają badania dotyczące tego potencjalnego związku.
 • Ekspozycja na agenta Orange: wykorzystana podczas wojny wietnamskiej, Departament ds. Weteranów USA podał tę substancję chemiczną jako związaną z rakiem prostaty.
 • Dieta: Badacze uważają, że dieta mężczyzny może wpływać na ryzyko raka prostaty, ale badania nie są rozstrzygające. Konieczne są dalsze badania, aby dalej badać to możliwe połączenie.

Obniżenie ryzyka

Człowiek pochylony nad łapaniem oddechu po bieganiu lub bieganiu w parku, słuchanie muzyki na odtwarzaczu mp3 przypiętym do ramienia.

Badania z 2014 r. Wykazały, że następujące czynniki pomogły zmniejszyć ryzyko raka prostaty:

 • rzucenie palenia
 • ćwicząc regularnie
 • przyjmowanie inhibitorów 5-alfa-reduktazy

Podczas gdy pierwsze dwie zmiany stylu życia są stosunkowo łatwe do wykonania, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zatwierdziła inhibitorów 5-alfa-reduktazy w profilaktyce raka prostaty.

Zmiany w diecie mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko raka prostaty. Badania są w toku, ale Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej odnotowuje następujące wyniki bieżących badań:

 • diety o wysokiej zawartości tłuszczu mogą zwiększać ryzyko raka prostaty
 • dieta bogata w owoce i warzywa może zmniejszać ryzyko raka prostaty

Jednak zmiany w diecie mogą wymagać wcześniejszego życia, aby mieć wpływ na ryzyko zachorowania na raka prostaty

Wczesne wykrycie

Rak prostaty można wcześnie wykryć za pomocą badania krwi lub badania doodbytniczego. Zdiagnozowanie raka na wczesnym etapie może zwiększyć szanse pomyślnego leczenia.

Badania krwi mogą nie być najlepszą opcją dla wszystkich mężczyzn, ponieważ mogą pokazać warunki, które nie wymagają leczenia. Dobrym pomysłem dla mężczyzn po 50 roku życia jest omawianie z lekarzem testów na raka prostaty.

Wniosek

Badania pokazują, że istnieje związek między częstym wytryskiem a ryzykiem raka prostaty. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, czy wytrysk często zmniejsza ryzyko raka prostaty u mężczyzn w każdym wieku.

Ponieważ badania są w toku, ważne jest, aby mężczyźni regularnie czytali o raku prostaty i omawiali swoje wątpliwości z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: