Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy acetaminofen jest naprawdę bezpieczny w ciąży?

Około 70 procent ciężarnych Amerykanek sięgających po acetaminofen w celu leczenia bólu, infekcji i gorączki trwa nadal nad debatą na temat bezpieczeństwa leku. Nowe badania przyniosły kolejne zagrożenia dla światła.

acetaminofen i ciąża

Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) zawsze zaleca skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku przeciwbólowego podczas ciąży.

Acetaminofen – znany również jako paracetamol – jest szeroko dostępnym środkiem przeciwbólowym dostępnym bez recepty (OTC), stosowanym przez 65-70 procent ciężarnych kobiet w Stanach Zjednoczonych.

Ale jest również składnikiem wielu innych leków, takich jak te stosowane w leczeniu objawów przeziębienia lub grypy, alergii i problemów ze snem.

Badania dotyczące bezpieczeństwa leku w czasie ciąży są w toku, z niewielkimi wnioskami dotyczącymi ostatecznych wniosków. FDA podkreśla, że ​​”ciężki i uporczywy ból, który nie jest skutecznie leczony w czasie ciąży, może prowadzić do depresji, lęku i wysokiego ciśnienia krwi u matki”.

„Jednak ważne jest, aby dokładnie rozważyć korzyści i ryzyko związane z używaniem leków przeciwbólowych na receptę i OTC podczas ciąży”, oświadczenie jest kontynuowane.

Jako matka przyszła, bacznie obserwowałem wszelkie badania nad działaniem leku. Dowody na związek między deficytem uwagi i zaburzeniem nadpobudliwości (ADHD) a stosowaniem acetaminofenu podczas ciąży systematycznie rosły w ciągu ostatnich kilku lat.

W ubiegłym tygodniu dołączyły do ​​nich dwa nowe badania, które wskazują na potencjalny wpływ na płodność i rozwój języka po zastosowaniu acetaminofenu.

Oto, co powinieneś wiedzieć.

ADHD i problemy behawioralne

Chociaż w przeszłości podejmowano wiele wysiłków, aby rozwikłać możliwy związek między ADHD a stosowaniem acetaminofenu, FDA krytykowało wiele z nich.

Zgodnie z ich najnowszym stwierdzeniem, od 2015 r. „Stwierdziliśmy, że wszystkie przeanalizowane przez nas badania mają potencjalne ograniczenia w ich projektach, czasami nagromadzone badania na temat zawierały sprzeczne wyniki, które uniemożliwiały nam wyciąganie wiarygodnych wniosków”.

W listopadzie zeszłego roku przywieźliśmy wam badania z czasopisma, w którym zapytano prawie 100 000 matek o ich stosowanie acetaminofenu podczas ciąży.

Prawie połowa uczestników wykorzystała ten narkotyk. Naukowcy wykazali, że ryzyko wystąpienia u dziecka z objawami ADHD znacznie wzrosło, gdy matki przyjmowały acetaminofen przez dłużej niż 7 dni.

Stosowanie leku przez 29 dni lub dłużej podwajało ryzyko posiadania dziecka z ADHD, niezależnie od tego, czy przyczyną przyjmowania leku OTC była gorączka, infekcja lub ból.

Wyniki te są zgodne z badaniem, które omówiliśmy w 2016 r., Które pokazało, że stosowanie acetaminofenu wiązało się z problemami behawioralnymi. Zespół – z Uniwersytetu w Bristolu i Uniwersytetu w Cardiff, zarówno w Wielkiej Brytanii – odkrył, że kiedy matki przyjmowały acetaminofen w 18 tygodniu ciąży, ich dzieci miały większe problemy z zachowaniem i objawy nadpobudliwości.

Gdy lek był stosowany później w czasie ciąży – w wieku 32 tygodni – zaobserwowano te same cechy, ale ryzyko wystąpienia objawów emocjonalnych i całkowitych trudności w zachowaniu było również większe.

Nowe badania opublikowane w ubiegłym tygodniu dodatkowo obciążają acetaminofen, ale tym razem skutki te dotyczą płodności i rozwoju języka.

Płodność dotknięta pokoleniami

Kilka lat temu opisaliśmy badania, które wykazały potencjalny związek między stosowaniem acetaminofenu i problemami z płodnością u potomstwa płci męskiej w modelu myszy.

Zespół badawczy – z Uniwersytetu w Edynburgu w Wielkiej Brytanii – wykazał, że trzy dzienne dawki acetaminofenu w ciągu 7 dni spowodowały spadek poziomu testosteronu u męskich myszy myszy o prawie połowę.

W ubiegłym tygodniu przegląd badań dotyczących wpływu stosowania acetaminofenu i płodności u potomstwa kobiet wykazał, że ostatnie tygodnie pierwszego trymestru mogą być krytycznym okresem czasu.

Dane uzyskane z badań na gryzoniach wskazują, że acetaminofen może zaburzać prawidłowy rozwój żeńskich narządów płciowych, powodując objawy podobne do przedwczesnego zespołu niewydolności jajników u ludzi.

Dane z trzech niezależnych badań, cytowane w przeglądzie, ujawniły, że gdy gryzonie otrzymywały acetaminofen, ich potomstwo wytwarzało mniej jaj.

Co więcej, w jednym z badań zostało to przekazane następnemu pokoleniu, nawet jeśli nie miała miejsca żadna ekspozycja na acetaminofen.

Starszy autor publikacji David Møbjerg Kristensen, Ph.D. – adiunkt na Uniwersytecie Kopenhaskim w Danii – mówi: „Chociaż może to nie być poważnym zaburzeniem płodności, nadal budzi ona poważne obawy, ponieważ dane z trzech różnych laboratoriów niezależnie stwierdzały, że paracetamol może zakłócać rozrodczość kobiet rozwój w ten sposób, co wskazuje na potrzebę dalszych badań, aby ustalić, w jaki sposób wpływa to na płodność u ludzi „.

Prof. Kristensen podkreśla, że ​​potrzebne są dalsze badania.

„[…] poprzez połączenie danych epidemiologicznych z badań na ludziach z bardziej eksperymentalnymi badaniami nad modelami, takimi jak gryzonie, może być możliwe silne ustalenie tego związku i określenie, jak to się dzieje, aby kobiety w ciąży z bólem mogły być skutecznie leczone, bez ryzyka dla ich nienarodzonych dzieci. „

Prof. David Møbjerg Kristensen

Opóźnienie acetaminofenu i języka

Nowe badanie – opublikowane zaledwie wczoraj – dodaje kolejny wymiar potencjalnym zagrożeniom, jakie może powodować acetaminofen.

Shanna Swan, Ph.D.- kto jest profesorem zdrowia środowiskowego i publicznego w Icahn School of Medicine na Mount Sinai w Nowym Jorku, NY – i zespół badał wczesny rozwój języka u dzieci, których matki zażywały acetaminofen we wczesnym okresie ciąży.

Profesor Swan, pisząc w czasopiśmie, wykorzystał dane z szwedzkiego badania środowiskowego podłużnego, matki i dziecka, astmy i alergii.

Obejmowały one samodzielnie zgłoszone dane na temat stosowania acetaminofenu we wczesnej ciąży – co oznacza między punktem poczęcia a włączeniem do badania, które zwykle występowało w 8-13 tygodniu ciąży.

Dane obejmowały również pomiar poziomów acetaminofenu w moczu wszystkich uczestników przy zapisie. Wyniki wykazały, że 59 procent z 754 kobiet w badaniu brało acetaminofen we wczesnej ciąży.

Opóźnienie językowe u dzieci – czyli użycie mniej niż 50 słów w wieku 30 miesięcy – zostało ocenione przez specjalistyczne pielęgniarki i kwestionariusz uzupełniający. Autorzy wyjaśniają również w artykule, że jest to „wczesny wskaźnik upośledzonego rozwoju poznawczego”.

W sumie 10 procent dzieci doświadczyło opóźnień językowych. To było większe u chłopców niż u dziewcząt.

Jednak, gdy matki przyjmowały sześć lub więcej tabletek acetaminofenu we wczesnej ciąży, ryzyko, że ich córki wykazywały oznaki opóźnienia językowego wzrosło prawie sześciokrotnie.

Stosowanie acetaminofenu nie było związane z opóźnieniem językowym u chłopców w tym badaniu.

Komentując wyniki badań, prof. Swan stwierdza: „W przypadku przewlekłego stosowania acetaminofenu w okresie prenatalnym oraz znaczenia rozwoju języka, nasze wyniki, jeśli zostaną powtórzone, sugerują, że kobiety w ciąży powinny ograniczać stosowanie tego środka przeciwbólowego w czasie ciąży.”

„Ważne jest dla nas, aby spojrzeć na rozwój języka” – dodaje – „ponieważ okazało się, że można przewidzieć inne problemy neurorozwojowe u dzieci”.

Czy acetaminofen jest bezpieczny?

Niestety nie ma prostej odpowiedzi. Większość badań nie wykazuje długotrwałych skutków, jeśli acetaminofen przyjmuje się sporadycznie i w małych dawkach. Jednak zaledwie sześć tabletek we wczesnej ciąży zwiększa ryzyko opóźnień językowych u córek.

Dla niektórych przyszłych matek dłuższe stosowanie paracetamolu jest jedynym sposobem radzenia sobie z silnym bólem lub gorączką i infekcjami, które mogą potencjalnie zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, jeśli nie są leczone. Może to być dobra równowaga między ryzykiem a korzyściami.

FDA przedstawia swoje opinie: pracuj z lekarzem i weź acetaminofen tylko wtedy, gdy jest to zalecane.

W międzyczasie oczekujące matki, takie jak ja, będą musiały poczekać i zobaczyć, jakie badania rzucają światło na światło dzienne, aby pomóc w informowaniu naszych przyszłych wyborów.

PLMedBook