Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co powoduje przebicie odrzucenia?

Przebijanie ciała nie jest pozbawione ryzyka. Czasami piercing może zostać odrzucony, co może powodować dyskomfort i blizny. Odbicie wczesnego odrzucenia przebijającego może zmniejszyć blizny i uszkodzenie skóry.

Ilekroć skóra jest zerwana, istnieje ryzyko infekcji, blizn, alergii lub innych problemów skórnych.

W tym artykule przyjrzymy się przyczynom i objawom odrzucenia przeszywającego i jak go powstrzymać.

Co powoduje odrzucenie przekłucia?

Korekta brwi. Image credit: Ralf Roletschek, (2008, 11 sierpnia).

Czasami odpowiedź immunologiczna organizmu postrzega biżuterię jako obcy przedmiot i odrzuca ją.

Przebicie przekłucia może powodować dyskomfort i blizny.

Następujące czynniki mogą pomóc zmniejszyć ryzyko odrzucenia przebijającego:

 • wybór wykwalifikowanego i doświadczonego piercer
 • używając odpowiedniej biżuterii
 • ćwiczyć prawidłowe przeszywanie

Każdy, kto ma kolczyki, powinien uważnie ich obserwować podczas leczenia. Złapanie wczesnego odrzucenia przebijającego może zmniejszyć blizny lub uszkodzenie skóry.

Objawy odrzucenia przekłucia

Przeszywające odrzucenie zwykle ma miejsce stopniowo. Objawy mają tendencję do pojawiania się kilka dni lub tygodni, zanim ciało ostatecznie wypycha biżuterię ze skóry w procesie zwanym migracją.

Oznaki, że piercing migruje i może zostać odrzucone, obejmują:

 • więcej biżuterii staje się widoczna na zewnątrz piercing
 • piercing pozostanie obolały, czerwony, podrażniony lub suchy po pierwszych kilku dniach
 • biżuteria staje się widoczna pod skórą
 • Przebijająca dziura wydaje się coraz większa
 • biżuteria wyglądająca inaczej wygląda inaczej
 • biżuteria porusza się swobodniej niż powinna

Które kolczyki są bardziej prawdopodobne, że zostaną odrzucone?

Przekłuwanie blizny po przebiciu na karku.

Każde przebicie ma potencjał do odrzucenia. Odrzucenie zależy od układu odpornościowego danej osoby i tego, jak dobrze przeszywa go piercing. Ale ciało ma tendencję do odrzucania niektórych rodzajów kolczyków częściej niż inne.

Piercing powierzchniowy to najczęściej stosowany rodzaj piercingu, który ma zostać odrzucony przez ciało. Piercing powierzchniowy przemieszcza się wzdłuż obszaru skóry, a nie bezpośrednio przez część ciała. Biżuteria przebija tylko niewielką część powierzchni skóry.

Przykłady kolczyków powierzchniowych obejmują brwi, szyję, biodro i nadgarstek.

Piercing na powierzchni może być podatny na odrzucenie tylko dlatego, że ciało łatwiej wypycha biżuterię z niewielkiej ilości skóry.

Piercing nienaturalny obejmuje płatek ucha, chrząstkę ucha, wargę lub język. Tego typu piercing przechodzi całą tkankę ciała – z jednej strony i z drugiej.

Nieporowate kolczyki mogą być rzadziej odrzucane, ponieważ jest więcej tkanek, które utrzymują je w miejscu, co utrudnia ich wypychanie.

Jak zapobiec odrzuceniu przekłucia

Czasami przebicie odrzucenia następuje bez widocznej przyczyny. Jednak poniższe kroki mogą spowodować, że przebicie odrzucania będzie mniej prawdopodobne.

Wybierz odpowiedni piercer

Istotne jest, aby wybrać piercer, który jest zaznajomiony z anatomią ciała, procesem gojenia i gdzie najlepiej umieścić piercing. Przed zdobyciem piercingu porozmawiaj z piercerem na temat:

 • Rodzaj piercingu. Zapytaj o konkretny rodzaj pożądanego piercing i jego doświadczenia z nim. Ich wiedza specjalistyczna w określonych miejscach przekłuwania. Poproś o zdjęcia kolczyków, które zrobili w przeszłości. Powinny pokazywać różne kolczyki, które wyglądają dobrze dla poszczególnych typów ciała.
 • Ich sterylizacja i środki bezpieczeństwa. Stowarzyszenie profesjonalnych przeklętych twierdzi, że każdy przebijak powinien używać autoklawu do sterylizacji sprzętu. Dobra higiena może pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji i problemów z leczeniem, które mogą prowadzić do odrzucenia przeszywającego.
 • Inne środki sanitarne i sanitarne. Pytaj o igły jednorazowe, rękawiczki i czyszczenie rąk i pomieszczeń między każdym klientem.

Rozważ także czytanie recenzji online lub rozmowę z poprzednimi klientami. Kluczowe znaczenie ma wybór doświadczonego, wykwalifikowanego i higienicznego przebijaka.

Wybierz odpowiednią biżuterię

Wykwalifikowany piercer powinien zalecić rozmiar i typ biżuterii najlepiej dopasowany do ciała osoby i miejsce przekłucia.

Używanie grubszej biżuterii może zmniejszyć ryzyko odrzucenia.

Korzystanie z materiałów takich jak niob i tytan oferuje najniższe ryzyko podrażnienia i alergii. Może to również pomóc przyśpieszyć proces leczenia i zapobiec komplikacjom. Zbadaj wcześniej konkretny piercing i najlepszy rozmiar i materiał biżuterii.

Postępuj zgodnie z instrukcjami konserwacji

Utrzymywanie przeszywającego w czystości jest niezbędne do leczenia i zapobiegania infekcji. Nie należy stosować ostrych środków czyszczących, takich jak nadtlenki, mydła antybakteryjne lub alkohol, ponieważ mogą one podrażniać skórę i opóźniać gojenie.

Najlepiej wyczyścić obszar sterylnym roztworem soli lub produktem zalecanym przez profesjonalnego piercer.

Uważaj, aby nie uderzać w piercing, szczególnie podczas gojenia. Uszkodzenie tego obszaru może spowodować podrażnienie, odrzucenie lub migrację. Zapytaj piercer o jakie środki ostrożności podjąć, aby chronić piercing podczas sportów kontaktowych.

Jak zatrzymać proces odrzucania

Bar do przekłuwania uszu

Jeśli przenikanie migruje w kierunku powierzchni, wykonaj następujące czynności:

 • Usuń biżuterię i skontaktuj się z piercer. Utrzymanie biżuterii zwiększa szanse na blizny. Duża blizna może uniemożliwić osobie po przebiciu nowego piercing w tym samym miejscu.
 • Zapytaj piercer o użyciu innej biżuterii. Biżuteria o grubszej podziałce lub inny kształt lub materiał może pomóc w przekłuciu gojenia i osadzeniu się na miejscu lepiej.
 • Nie próbuj traktować odrzucenia w domu za pomocą bandaży lub okładek. Może to spowolnić proces gojenia i nie udowodniono, że pomoże utrzymać kolczyki w miejscu.

Perspektywy

Większość ludzi, którzy doświadczają przeszywającego odrzucenia, wyzdrowieje bez żadnych trwałych problemów zdrowotnych. Mogą jednak pojawić się blizny, które mogą być w zakresie od łagodnego do ciężkiego.

Blizny mogą utrudnić lub uniemożliwić nowy piercing w tym samym miejscu. Może to być również problemem kosmetycznym. Ludzie, którzy mają skłonność do blizny podniesionej lub keloidowej, powinni unikać kolczyków.

Antybiotyki mogą być potrzebne w przypadku infekcji. Każdy, kto podejrzewa infekcję przebijającą powinien omówić to z lekarzem.

Objawy infekcji obejmują następujące miejsca w piercingu:

 • czerwień
 • gorący w dotyku
 • obrzęk
 • rozładować się

Przy odpowiednim leczeniu antybiotykami, większość przeszywających infekcji leczy bez długotrwałych problemów.

Po przenikliwym odrzuceniu ludzie powinni pomyśleć o tym, co mogło to spowodować. Czy przestrzegali odpowiednich instrukcji dotyczących opieki? Czy piercer użył odpowiedniego sprzętu, techniki i biżuterii?

Jeśli piercing został wykonany prawidłowo, a osoba dobrze się nim zaopiekuje, odrzucenie może być po prostu nieszczęściem. Osoba może czasami mieć jedno odrzucenie, a następnie nie ma problemów z przyszłymi kolczykami. Ludzie powinni wziąć pod uwagę ryzyko kolejnego odrzucenia przebijającego, zanim ponownie zostanie przebity.

Like this post? Please share to your friends: