Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co powoduje czarne dziąsła?

Kolor dziąsła zależy od osoby. Czarne dziąsła i inne zmiany w zabarwieniu dziąseł mogą być spowodowane stanem chorobowym, lekami, paleniem lub innymi czynnikami związanymi ze stylem życia.

Dziąsła są twardymi tkankami, które otaczają i trzymają zęby w miejscu. Mogą mieć barwę od czerwonej lub różowej po brązową lub czarną.

Dobre zdrowie jamy ustnej jest niezbędne dla ogólnego samopoczucia. Zmiany koloru dziąseł mogą wskazywać na podstawowy problem zdrowotny, dlatego osoba powinna porozmawiać z lekarzem, aby ustalić przyczynę.

Przyczyny czarnych dziąseł

Istnieje szereg warunków, które mogą powodować czarne dziąsła, w tym:

1. Melanina

pacjentka u dentysty

Ciało w naturalny sposób wytwarza melaninę, substancję, która nadaje jej kolor skórze, włosom i oczom. Im więcej melaniny ma osoba w ciele, tym ciemniejsze będą jej włosy, skóra lub oczy.

Ciemnobrązowe lub czarne dziąsła mogą być spowodowane osobą mającą więcej melaniny w organizmie. Jeśli dziąsła osoby zawsze były bardzo ciemne, nie ma powodu do niepokoju.

Jeżeli kolor dziąsła zmienia się w krótkim czasie lub jeśli na dziąsłach pojawiają się plamy czarne, prawdopodobnie nie jest to spowodowane przez melaninę i może wskazywać na problem medyczny.

2. Palenie

Palenie może powodować odbarwienie dziąseł. Jest to znane jako melanoza palacza.

Specjalistyczne komórki w ciele zwane melanocytami wytwarzają melaninę. Nikotyna w tytoniu może powodować melanocyty do produkcji większej ilości melaniny niż zwykle.

Dziąsła mogą stać się bardziej brązowe lub czarne. Zmiana koloru może pojawić się w łatach lub wpłynąć na całe wnętrze jamy ustnej. Wnętrze policzków i dolnej wargi może również zmienić kolor.

Badania wykazały związek między rzuceniem palenia a zmniejszeniem przebarwienia dziąseł. Sugeruje to, że ciemniejsze plamy koloru na dziąsłach spowodowane paleniem mogą być odwracalne.

3. Lekarstwo

Minocyklina jest stosowana w leczeniu trądziku i niektórych infekcji, takich jak chlamydie. Niezwykłym skutkiem ubocznym minocykliny jest pigmentacja lub przebarwienie, które czasami może wystąpić w jamie ustnej.

Osoba powinna porozmawiać z lekarzem o wszelkich przebarwieniach spowodowanych przez leki, ponieważ mogą być dostępne alternatywne leki.

4. Tatuaż Amalgamatu

Tatuaż amalgamatu może pojawić się w dowolnym miejscu w jamie ustnej, ale zwykle pojawia się obok wypełnienia. Wygląda jak czarna, szara lub niebieska plama wewnątrz ust.

Amalgam to mieszanka metali stosowanych do wypełnień i koron. Jeśli cząstki tego materiału ulegną przemieszczeniu, może pojawić się pod skórą dziąsła.

Leczenie zwykle nie jest konieczne w przypadku tatuaży amalgamatowych, ponieważ nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

5. Ostre martwicze wrzodziejące zapalenie dziąseł

Ostre martwicze wrzodziejące zapalenie dziąseł to infekcja dziąsła, która jest również znana jako ujście kanału. Powoduje gorączkę, bolesne dziąsła i nieprzyjemny zapach. Infekcja może spowodować powstanie czarnej lub szarej dziąsła, jeśli warstwa dziąseł gromadzi się nad dziąsłami.

Trench mouth wynika z szybkiego wzrostu bakterii w jamie ustnej, zwykle z powodu zapalenia dziąseł. Bakterie mogą się rozwijać z powodu złej higieny jamy ustnej, stresu, braku snu lub niezdrowej diety.

Wczesne objawy w jamie ustnej obejmują krwawiące dziąsła, nieświeży oddech, dużą ilość śliny w jamie ustnej i złe samopoczucie. Wrzody mogą tworzyć się na dziąsłach na krawędzi zębów.

Leczenie jest proste. Dentysta oczyści usta i może przepisać antybiotyki.

Płukanie jamy ustnej płynem do płukania jamy ustnej i utrzymywanie czystości zębów i dziąseł pomaga zapobiegać powtórnym infekcjom.

6. Choroba Addisona

człowiek oświetlenie papierosa

Choroba Addisona wpływa na nadnercza, które wytwarzają różnorodne hormony. Zaburzenie powstrzymuje te gruczoły przed wytwarzaniem wystarczającej ilości hormonów.

Wczesne objawy obejmują:

  • zmęczenie
  • czując więcej pragnienia niż zwykle
  • niezamierzona utrata masy ciała
  • brak apetytu
  • osłabione mięśnie

W miarę postępu choroby u Addisona mogą wystąpić ciemne dziąsła i wargi. Terminem medycznym jest przebarwienie.

Jak również wpływa na usta i dziąsła, choroba Addisona może powodować ciemniejsze plamy na skórze w innych obszarach ciała. Najczęstsze miejsca, w których mogą powstawać ciemne plamy, to kolana, kostki, linie dłoni i blizny.

Większość przypadków choroby Addisona wynika z problemów z układem odpornościowym. To powoduje, że organizm atakuje i uszkadza nadnercza.

Choroba Addisona może powodować ciężkie powikłania, jeśli nie jest leczona. Jeśli poziomy hormonów spadną zbyt nisko, może to spowodować kryzys nadnerczy.

Objawy kryzysu nadnerczy to ciężkie odwodnienie, szybki i płytki oddech, senność i blada, lepka skóra. Kryzys nadnerczy to nagły przypadek medyczny.

7. Zespół Peutza-Jeghersa

Zespół Peutza-Jeghersa jest chorobą genetyczną, która może zwiększać ryzyko rozwoju polipów lub raka.

Jednym z wczesnych objawów jest pojawienie się ciemnobłękitnych lub ciemnobrązowych piegów. Mogą pojawić się zarówno w jamie ustnej, jak i na skórze palców rąk i nóg.

Piegi Peutz-Jegher pojawiają się zwykle w dzieciństwie i zanikają z wiekiem. Innym kluczowym objawem jest krwawienie lub zablokowanie jelit, co zwykle występuje również w dzieciństwie.

Test genetyczny może wykazać, czy dana osoba ma zespół Peutza-Jeghersa.

Leczenie

Leczenie czarnych dziąseł będzie zależeć od przyczyny. Stany takie jak infekcje dziąseł lub choroba Addisona zwykle wymagają leczenia lekami.

Może być możliwe odwrócenie zmian koloru dziąseł spowodowanych paleniem. Lekarz powinien być w stanie udzielić porady i wsparcia w rzuceniu palenia.

Dentyści kosmetyczne mogą oferować rozjaśnianie dziąseł, aby rozjaśnić kolor dziąseł. Jednak bielenie może spowodować uszkodzenie dziąseł i powinno być wykonywane wyłącznie przez zarejestrowanego profesjonalistę.

Zapobieganie

wybór słodyczy

Ludzie mogą utrzymywać dobrą higienę jamy ustnej poprzez regularne szczotkowanie zębów, czyszczenie zębów nicią dentystyczną raz dziennie, a także ograniczanie cukru. Działania te należy przeprowadzać równolegle

Oprócz regularnych wizyt u dentysty, utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej jest najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł.

Osoba może również regularnie i delikatnie szczotkować dziąsła za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów.

Perspektywy

Przyczyny występowania czarnych dziąseł można zazwyczaj leczyć. Warunki genetyczne często wykazują szereg objawów, które mogą pomóc lekarzowi lub dentystowi w diagnozowaniu choroby.

Zwrócenie uwagi na zmiany koloru dziąseł może pomóc pacjentowi wcześnie znaleźć i leczyć wszelkie problemy zdrowotne.

PLMedBook