Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co mogę zrobić z żylakami?

Żylaki są powiększone, spuchnięte i skręcające żyły, często wyglądające na niebieskie lub ciemnofioletowe.

Dzieje się tak, gdy wadliwe zastawki w żyłach pozwalają krwi płynąć w złym kierunku lub w basenie.

Uważa się, że ponad 23 procent wszystkich dorosłych cierpi na żylaki. Około 1 na 4 dorosłych w Stanach Zjednoczonych dotkniętych jest żylakami.

Szybkie fakty dotyczące żylaków

 • Kobiety w ciąży są bardziej podatne na żylaki.
 • Objawy mogą obejmować bóle nóg, obrzęk kostek i żyły pająków.
 • Osoby z nadwagą mają zwiększone ryzyko wystąpienia żylaków.

Czym są żylaki?

Żylaki w nogach

Żylaki są dużymi, spuchniętymi żyłami, które często pojawiają się na nogach i stopach. Dzieje się tak, gdy zastawki w żyłach nie działają prawidłowo, więc krew nie płynie skutecznie.

Żyły rzadko wymagają leczenia ze względów zdrowotnych, ale jeśli pojawiają się obrzęki, bóle i bolesne nogi, a także jeśli występuje znaczny dyskomfort, leczenie jest dostępne.

Istnieją różne opcje, w tym niektóre środki zaradcze.

W ciężkich przypadkach żylaki mogą pęknąć lub przekształcić się w żylaki na skórze. Będą one wymagały leczenia.

Leczenie

Jeśli pacjent nie odczuwa żadnych objawów ani nie odczuwa dyskomfortu i nie przejmuje go widok żylaków, leczenie może nie być konieczne. Jednakże, jeśli występują objawy, może być konieczne leczenie, aby zmniejszyć ból lub dyskomfort, rozwiązać powikłania, takie jak owrzodzenie nóg, przebarwienie skóry lub obrzęk.

Niektórzy pacjenci mogą również chcieć leczenia z powodów kosmetycznych – chcą pozbyć się „brzydkich” żylaków.

Chirurgia

Jeśli żylaki są duże, mogą wymagać usunięcia chirurgicznego. Zwykle odbywa się to pod znieczuleniem ogólnym. W większości przypadków pacjent może wrócić do domu tego samego dnia – jeśli operacja jest wymagana na obu nogach, mogą potrzebować spędzić jedną noc w szpitalu.

Zabiegi laserowe są często wykorzystywane do zamykania mniejszych żył, a także pajączków. Silne uderzenia światła są stosowane do żyły, która stopniowo zanika i znika.

Podwiązanie i odpędzanie

Wykonano dwa nacięcia, jeden w pobliżu pachwiny pacjenta w górnej części żyły docelowej, a drugi w dolnej części nóg, na wysokości kostki lub kolana. Wierzchołek żyły jest związany i zapieczętowany. Cienki, giętki drut jest przewleczony przez dolną część żyły, a następnie wyciągnięty, za pomocą żyły.

Procedura ta zazwyczaj nie wymaga pobytu w szpitalu. Podwiązanie i usuwanie może czasami powodować siniaki, krwawienie i ból. W niezwykle rzadkich przypadkach może wystąpić zakrzepica żył głębokich.

Po operacji większość pacjentów potrzebuje 1-3 tygodni, aby wyzdrowieć przed powrotem do pracy i innymi normalnymi obowiązkami. W czasie rekonwalescencji zakładane są pończochy uciskowe.

Skleroterapia

Substancja chemiczna jest wstrzykiwana do małych i średnich żylaków, które to blizny i zamykają. Kilka tygodni później powinny zniknąć. Może być konieczne wstrzyknięcie żyły więcej niż raz.

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej

Małe nacięcie wykonuje się powyżej lub poniżej kolana i za pomocą badania ultrasonograficznego; wąska rurka (cewnik) jest wkręcana do żyły.

Lekarz wprowadza sondę do cewnika, który emituje energię o częstotliwości radiowej. Energia o częstotliwości radiowej podgrzewa żyły, powodując zapadnięcie się jej ścian, skuteczne zamknięcie i zamknięcie. Ta procedura jest preferowana w przypadku większych żylaków. Ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest zwykle wykonywana w znieczuleniu miejscowym.

Laserowe leczenie endodontyczne

Cewnik wprowadza się do żyły pacjenta. Mały laser jest przewleczony przez cewnik i umieszczony w górnej części docelowej żyły; dostarcza krótkie impulsy energetyczne, które podgrzewają żyłę, zamykając ją.

Za pomocą ultrasonografu lekarz nanosi laser do samego końca żyły, stopniowo paląc i uszczelniając wszystko. Ta procedura jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Może wystąpić uszkodzenie nerwu, które zwykle jest krótkie.

Flebektomia z transuminuminową siatką

Endoskopowy transiluminator (specjalne światło) jest przewleczony przez nacięcie pod skórą, aby lekarz mógł zobaczyć, które żyły muszą zostać usunięte. Żyły docelowe są wycinane i usuwane za pomocą przyssawki przez nacięcie.

Do tej procedury można zastosować znieczulenie ogólne lub miejscowe. Po operacji może pojawić się krwawienie i siniaczenie.

Objawy

W większości przypadków nie ma bólu, ale oznaki i objawy żylaków mogą obejmować:

 • żyły wyglądają skręcone, spuchnięte i nierówne (wybrzuszenia)
 • żyły są niebieskie lub ciemnofioletowe

Niektórzy pacjenci mogą również doświadczać:

 • bolące nogi
 • nogi czują się ciężko, szczególnie po wysiłku fizycznym lub w nocy
 • niewielkie uszkodzenie obszaru dotkniętego chorobą może spowodować dłuższe krwawienie niż zwykle
 • lipodermatosclerosis – tłuszcz pod skórą tuż powyżej kostki może stać się twardy, co powoduje kurczenie się skóry
 • opuchnięte kostki
 • teleangiektazja w dotkniętej kończynie (pajączki)
 • może występować błyszczące przebarwienie skóry w pobliżu żylaków, zazwyczaj brązowawe lub niebieskie
 • egzema żylna (stasis dermatitis) – skóra w dotkniętym obszarze jest czerwona, sucha i swędząca
 • gdy nagle wstają, niektóre osoby doświadczają skurczów nóg
 • wysoki odsetek osób z żylakami ma również zespół niespokojnych nóg
 • atrophie blanche – nieregularne białawe plamy, które wyglądają jak blizny pojawiają się w kostkach

Komplikacje

Każdy stan, w którym właściwy przepływ krwi jest osłabiony, stwarza ryzyko powikłań. Jednak w większości przypadków żylaki nie mają komplikacji. Jeśli wystąpią powikłania, mogą one obejmować:

 • Krwawienie.
 • Zakrzepowe zapalenie żył: skrzepy krwi w żyle nogi powodują zapalenie żyły.
 • Przewlekła niewydolność żylna – skóra nie zamienia prawidłowo tlenu, składników odżywczych i produktów przemiany materii, ponieważ przepływ krwi jest słaby. Przewlekła niewydolność żylna nie jest spowodowana żylakami, ale te dwie jednostki są blisko spokrewnione.

U osób z przewlekłą niewydolnością żylną może rozwinąć się wyprysk żylaków, lipodermatoscleroza (twarda i zwarta skóra) oraz owrzodzenie żylne. Owrzodzenia żylne klasycznie tworzą się wokół kostek i często poprzedzone są odbarwionym obszarem. Ważne jest uzyskanie oceny medycznej przewlekłej niewydolności żylnej.

Przyczyny

Żyły mają zawory jednokierunkowe, dzięki czemu krew może płynąć tylko w jednym kierunku. Jeśli ściany żyły zostaną rozciągnięte i mniej elastyczne (elastyczne), zawory mogą się osłabić. Osłabiony zawór może umożliwić wyciek krwi do tyłu i ostatecznie przepływ w przeciwnym kierunku. Kiedy to nastąpi, krew może gromadzić się w żyłach, które następnie powiększają się i napęczniają.

Schemat żylaków

Najczęściej dotykają żyły znajdujące się najdalej od serca, na przykład w nogach. Dzieje się tak dlatego, że grawitacja utrudnia przepływ krwi z powrotem do serca. Każdy stan, który wywiera nacisk na brzuch, może powodować żylaki; na przykład ciąża, zaparcia i, w rzadkich przypadkach, nowotwory.

Czynniki ryzyka

Eksperci nie są pewni, dlaczego ściany żył się rozciągają, ani dlaczego zawory stają się wadliwe. W wielu przypadkach występuje bez wyraźnego powodu. Jednak niektóre potencjalne czynniki ryzyka obejmują:

 • klimakterium
 • ciąża
 • w wieku powyżej 50 lat
 • stojąc przez długie okresy
 • rodzinna historia żylaków
 • otyłość

Następujące czynniki ryzyka wiążą się z wyższym ryzykiem wystąpienia żylaków:

 • Płeć: Żylaki dotykają kobiety częściej niż mężczyźni. Być może żeńskie hormony relaksują żyły. Jeśli tak, może to pomóc w zastosowaniu tabletek antykoncepcyjnych lub terapii hormonalnej (HT).
 • Genetyka: Żylaki często występują w rodzinach.
 • Otyłość: nadwaga lub otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków.
 • Wiek: Ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem, ze względu na zużycie i zawory żylne.
 • Niektóre prace: Osoba, która musi spędzić dużo czasu w pracy, może mieć większe szanse na żylaki.

Ciąża i żylaki

Kobiety są znacznie bardziej narażone na rozwój żylaków podczas ciąży niż w jakimkolwiek innym momencie ich życia. Kobiety w ciąży mają znacznie więcej krwi w swoim ciele; to powoduje dodatkową presję na układ krążenia.

Dodatkowo zmiany poziomu hormonów mogą prowadzić do rozluźnienia ścian naczyń krwionośnych. Oba te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia żylaków.

W miarę jak macica (macica) rośnie, nacisk na żyły w okolicy miednicy matki jest większy. W większości przypadków żylaki ustąpiły po zakończeniu ciąży; nie zawsze tak jest, a czasami, nawet jeśli żylaki ulegną poprawie, niektóre mogą być widoczne.

Strona główna zadośćuczynienie

W domu można podjąć środki w celu poprawy bólu i zapobiegania pogorszeniu żylaków.

Obejmują one:

 • ćwiczenia
 • tracić na wadze
 • podnosząc nogi
 • unikanie długiego stania lub siedzenia

Istnieje również wiele dostępnych bez recepty naturalnych metod leczenia, zwykle miejscowych kremów i emolientów.

Mogą one pomóc złagodzić ból i poprawić komfort, a także poprawić ogólny wygląd żylaków.

Pończochy uciskowe

Pończochy uciskowe ściskają nogi pacjenta i poprawiają krążenie.

Działają ciasno wokół kostek i luźniej w górę nogi. W ten sposób pończochy uciskowe zachęcają do prawidłowego przepływu krwi w górę, w kierunku siły grawitacji i z powrotem w kierunku serca.

Pończochy uciskowe mogą pomóc w dyskomforcie, bólu i obrzęku, ale badania nie potwierdziły, czy powstrzymują żylaki przed pogorszeniem, czy nawet zapobiegają. Badania miały mieszane i sprzeczne wyniki.

Pończochy sprawiają, że skóra niektórych osób jest sucha i łuszcząca się. W takim przypadku ważne jest, aby powiedzieć lekarzowi.

Zapobieganie

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju żylaków:

 • dużo ćwiczeń, na przykład chodzenie
 • utrzymać zdrową wagę
 • unikać stania w miejscu przez zbyt długi czas
 • nie siedź ze skrzyżowanymi nogami
 • usiądź lub śpij ze stopami podniesionymi na poduszce

Każdy, kto musi stanąć do pracy, powinien próbować się poruszać co najmniej raz na 30 minut.

Diagnoza

Fizyczne badanie, głównie wzrokowe, przeprowadzane przez lekarza decyduje o tym, czy pacjent ma żylaki. Pacjent zostanie poproszony o wstanie, podczas gdy lekarz sprawdza, czy nie ma objawów obrzęku.

Czasami zamawiane są następujące testy diagnostyczne:

 • Badanie dopplerowskie: badanie ultrasonograficzne w celu sprawdzenia kierunku przepływu krwi w żyłach. Ten test sprawdza również skrzepy krwi lub przeszkody w żyłach.
 • Skanowanie ultrasonograficzne z kolorowym dupleksem: Zapewnia kolorowe obrazy struktury żył, co pomaga lekarzowi zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości. Może również mierzyć prędkość przepływu krwi.

Pacjent może również zadawać pytania dotyczące objawów. W niektórych przypadkach lekarz może skierować pacjenta do specjalisty naczyniowego.

Like this post? Please share to your friends: