Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ból piersi: Co musisz wiedzieć

Ból w piersi lub mastalgia mogą wystąpić w dowolnym miejscu piersi lub pod pachami. Może wynikać z wielu warunków.

Może to być niewygodne, ale często nie jest niebezpieczne. Zazwyczaj nie oznacza raka.

Najczęściej dotyka kobiet w wieku od 30 do 50 lat.

Przyczyny

[Ból biustu]

Ból może występować w piersiach w różnych okresach życia i z różnych powodów.

Dwa na 3 przypadki wydają się być związane z cyklem miesiączkowym, podczas gdy 1 na 3 ma inne przyczyny.

Nie jest zwykle związany z rakiem piersi.

W jednym z badań stwierdzono, że względne ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet z rakiem piersi wynosi od 0,3 do 0,7 procent. Wśród kobiet w wieku 40 lat i starszych, u których również występowały guzy piersi, ryzyko wynosiło 1,9 do 3,0 procent.

Kiedy rak powoduje ból piersi, objawy mają tendencję do bycia po jednej stronie, stałej i intensywnej.

Ból w piersiach jest zwykle spowodowany zmianami włóknisto-torbowymi lub zmianami w tkance piersi. Dotyczy to wszystkich kobiet, ale nie każdy ma objawy.

Może wystąpić ból piersi:

 • W okresie dojrzewania dotyka kobiety i rzadziej mężczyzn
 • Przed i podczas menstruacji
 • Wokół menopauzy
 • Podczas ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży
 • Po porodzie rozpoczyna się karmienie piersią

Zapalenie sutków może wystąpić podczas karmienia piersią, jeżeli w przewodzie mlecznym występuje niedrożność. Może to prowadzić do infekcji i wymaga leczenia. Piersi mogą być czerwone i obolałe.

Tkanka piersiowa włóknisto-piersiowa może wpływać na kobiety w każdym wieku i dowolnym czasie, ale może być bardziej zauważalna w określonych porach miesiąca, na przykład tuż przed miesiączką. Cysty mogą tworzyć grudki w piersiach. Te torbiele wypełniają się raczej płynami niż komórkami tkankowymi. Tkanka piersiowa włóknisto-torbielowata zwykle nie jest związana z rakiem.

Hormonoterapia może czasem nasilać ból piersi. Badania sugerują, że 16 procent kobiet z bólem piersi stosuje terapię estrogenową, a 32 procent stosuje połączone terapie hormonalne. Badacze nie ustalili jednak dokładnego linku.

Gruczolakowłókniaki są łagodnymi grudkami piersi. Są częstym typem guza wykonanego z tkanki piersi i tkanki łącznej. Nie są rakowe.

Gruczolakowate są najczęściej spotykane u kobiet w wieku 20 i 30 lat, ale mogą się zdarzyć w każdym wieku. Czują się jak marmur w piersi. Zazwyczaj nie są bolesne.

[Ból w piersi spowodowany karmieniem piersią]

Niektóre leki mogą wywoływać ból piersi.

Obejmują one:

 • preparaty naparstnicy
 • metylodopa lub Aldomet
 • spironolakton lub Aldactone
 • niektóre diuretyki
 • anadrol
 • chloropromazyna

Palenie i kofeina mogą być czynnikami ryzyka.

Zapalny rak piersi

Podczas gdy ból piersi nie jest zwykle związany z rakiem piersi, istnieje rzadki rodzaj raka piersi, znany jako zapalny rak piersi (IBC), który może prowadzić do bólu.

Objawy obejmują zaczerwienienie, obrzęk, ból lub pieczenie w piersi, a także poczucie grubości lub ciężkości. Można go pomylić z mastitis lub cellulitis.

Jeśli ten typ objawów nie odpowiada na leczenie zapalenia gruczołu mlekowego lub zapalenia tkanki łącznej, pacjent powinien zapytać lekarza o IBC.

Leczenie

Domowe środki zaradcze i leki bez recepty są często najlepszym sposobem leczenia bólu piersi.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAID), takie jak diklofenak, mogą pomóc w stanach zapalnych i bólu.

Środki samopomocy obejmują:

 • Korzystanie z dobrze dopasowanego biustonosza pomaga ograniczyć ruch i zmniejszyć dyskomfort
 • Można zastosować poduszki grzejne lub pakiety lodu
 • Ciepła kąpiel może przynieść ulgę
 • Masowanie piersi olejem do masażu lub rozcieńczonymi olejkami eterycznymi. Może to pomóc w usunięciu nadmiaru płynu i pomóc w rozkładaniu gruczolakowłókniaków
 • Bez recepty leki przeciwbólowe
 • Środki przeciwbólowe można stosować miejscowo lub na skórę, np. Balsamy i żele

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny stosować płynów przeciwbólowych ani żeli.

Inne interwencje, które mogą pomóc w zmianie diety i suplementach.

Przykłady to:

 • Redukcja kofeiny i soli
 • Dieta o niskiej zawartości tłuszczu
 • Unikanie produktów mlecznych

Ograniczenie tłuszczu i produktów mlecznych może pomóc, ponieważ tłuszcz wspomaga produkcję estrogenu, co jest związane z tkliwością piersi.

Suplementy, które mogą pomóc zawierać witaminę E, suplementy sojowe i chasteberry. Stwierdzono, że olejek z wiesiołka pomaga niektórym kobietom, ale pacjenci, którzy regularnie przyjmują leki przeciwdrgawkowe, nie powinni tego używać. Może nie być bezpieczny w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Eksperci zaproponowali olej z ryb i olej z nasion lnu jako dobre uzupełnienie dla bólu piersi, ale badania nie potwierdziły ich skuteczności.

Wśród kobiet, które doświadczają cyklicznego bólu piersi, 42 procent uważa, że ​​zatrzymuje się po osiągnięciu menopauzy.

Leki na receptę

Niektóre produkty na receptę są dostępne dla bólu piersi.

Stwierdzono, że preparaty hormonalne, takie jak doustne środki antykoncepcyjne, suplementy progesteronu lub hormonalna terapia zastępcza, łagodzą ból u niektórych kobiet.

Niektóre silne leki są dostępne, ale mogą mieć poważne niepożądane skutki.

[Biustonosz może złagodzić ból piersi]

Danazol: Jest to zmodyfikowany testosteron, który pierwotnie był stosowany w leczeniu endometriozy. Przyjmując doustnie, może być skuteczny w zmniejszaniu bólu piersi.

Możliwe działania niepożądane obejmują zwiększenie masy ciała, ciężkie miesiączki, skurcze mięśni i pogłębienie głosu. Zmniejszenie dawki na 2 tygodnie przed krwawieniem miesiączkowym może zmniejszyć lub zapobiec występowaniu tych działań niepożądanych.

Bromokryptyna: Jest to agonista dopaminy, który okazał się zmniejszyć ból, ciężkość i tkliwość piersi.

Wcześniej był stosowany w celu zahamowania laktacji, ale poważne i potencjalnie śmiertelne działania niepożądane skłoniły amerykańską (USA) Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do wycofania jej użycia w tym celu.

Gestrinon: Jest przyjmowany doustnie i może być skuteczny w leczeniu bólu piersi.

Działania niepożądane mogą obejmować tłustą skórę, zwiększone owłosienie na ciele, trądzik, krwawienie między miesiączkami, zmiany w głosie, obniżenie libido, zmniejszenie rozmiaru biustu, zmęczenie, depresję i bóle głowy.

Goserelina: Jest podawana we wstrzyknięciu w celu leczenia ciężkiego bólu piersi u pacjentów, którzy nie zareagowali dobrze na inne terapie. Jest to leczenie hormonalne.

Goserelina może zmniejszać czas trwania bólu piersi podczas cyklu menstruacyjnego. Działania niepożądane mogą obejmować uderzenia gorąca, obniżenie libido, tłustą skórę i włosy, zmniejszenie rozmiaru biustu i suchość pochwy.

Leczenie chirurgiczne

Większość guzów związanych z bólem jest łagodna. W rzadkich przypadkach właściwe może być leczenie chirurgiczne.

Jeśli badanie mammograficzne lub USG wykryje guzek piersiowy, lekarz może zlecić biopsję. To zademonstruje, czy guz jest złośliwy, czy rakowy, czy łagodny.

Łagodny guzek piersi: w większości przypadków lekarz zaleci uważne czekanie, zamiast leczenia łagodnego guza.

Fibroadenoma: lekarz może czasami chirurgicznie usunąć gruczolakowłókniak.

Torbiele piersi: czasami do wyciskania używa się aspiracji. Aspiracja polega na wyssaniu zawartości za pomocą igły i strzykawki. Zwykle lekarz wysyła płyn do laboratorium w celu analizy.

Większość cyst jest łagodna, ale niektóre prowadzą do większej szansy na rozwój raka piersi. Jeśli płyn powróci po zasysaniu, może wymagać ponownego spuszczenia.

Chirurgii zwykle nie stosuje się w leczeniu bólu piersi.

Zapobieganie

Kobietom, które są podatne na ból piersi, zaleca się zaprzestanie palenia tytoniu i założenie odpowiedniego biustonosza.

Przed użyciem jakichkolwiek suplementów pacjenci powinni porozmawiać z lekarzem. Suplementy to rodzaj leków, które mogą mieć negatywne skutki. FDA nie zawsze monitoruje suplementy.

Każda kobieta, która jest zaniepokojona bólem piersi lub jakąkolwiek inną zmianą piersi powinna zgłosić się do lekarza.

Like this post? Please share to your friends: