Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy dieta Swank pomaga w stwardnieniu rozsianym?

Dieta Swank została opracowana w 1950 roku jako leczenie osób ze stwardnieniem rozsianym. Zwolennicy twierdzą, że może zmniejszyć częstotliwość wybuchów i nasilenie objawów.

W tym artykule przyjrzymy się historii diety Swank, na czym ona polega i jaki wpływ może ona mieć na stwardnienie rozsiane (SM).

Historia diety Swank

Zjedz dietę.

Dr Roy Swank zaczął studiować ludzi ze stwardnieniem rozsianym w Kanadzie w latach czterdziestych. Następnie udał się do Europy w celu dalszych badań i przeprowadził ankietę w Norwegii.

Na podstawie wyników badań stwierdził, że częstość występowania MS była wyższa w górach, a niższa w nadmorskich miejscowościach rybackich.

Dr Swank zbadał różnice w diecie między ludźmi żyjącymi w górach i wzdłuż wybrzeża. Odkrył, że ludzie w górach spożywają więcej mięsa, jaj i nabiał niż mieszkańcy wybrzeża, którzy z kolei zjadali więcej ryb.

Na podstawie tych odkryć dr Swank pracował z Aagotem Grimsgardem, dietetykiem, aby opracować dietę o niskiej zawartości tłuszczu, znaną obecnie jako dieta Swank.

Główną cechą diety Swank jest to, że ogranicza tłuszcz, szczególnie tłuszcz nasycony. Osoby przestrzegające diety są zachęcane do spożywania chudych ryb, beztłuszczowych produktów mlecznych, owoców, warzyw i pełnoziarnistych. Dr Swank opublikował książkę na temat diety w 1987 roku.

Co to dotyczy?

Główne punkty diety Swank są opisane poniżej:

Tłuszcze

Sandwhich.

  • nie więcej niż 15 gramów (g) nasyconego tłuszczu dziennie
  • nie mniej niż 20 g nienasyconego tłuszczu na dzień
  • nie więcej niż 50 g całkowitej ilości tłuszczu na dzień

Oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej sojowy, olej arachidowy i olej lniany są dozwolone w diecie Swank, ponieważ zawierają głównie nienasycony tłuszcz.

Oleje kokosowe i palmowe nie są zalecane ze względu na wysoką zawartość nasyconego tłuszczu. Podobnie, masło, smalec, margaryna, tłuszcz piekarniczy i uwodornione oleje nie są dozwolone ze względu na wysoką zawartość nasyconych lub trans tłuszczowych.

Orzechy, masło orzechowe i nasiona są zalecane jako przekąski, ale należy je wliczać do dziennej zawartości tłuszczu.

Owoce i warzywa

Wszystkie owoce i warzywa są dozwolone na diecie Swank, a kwoty nie są ograniczone. Osoby przestrzegające diety są zachęcane do spożywania co najmniej 2 porcji każdego owocu i warzyw dziennie.

Owoce, które naturalnie zawierają tłuszcz, takie jak awokado i oliwki, muszą być wliczane do dziennej zawartości tłuszczu.

Mięso i drób

Czerwone mięso i wieprzowina są zakazane w pierwszym roku życia osoby stosującej dietę Swank. Następnie mogą jeść 3 uncje czerwonego mięsa raz na tydzień.

Bez skóry białe mięso z kurczaka i indyka jest dozwolone na diecie Swank. Nie zaleca się drobiu drobiowego i przetworzonych produktów drobiowych.

Ryba

Białe ryby i skorupiaki są dozwolone na diecie Swank. Rozmiary porcji nie są ograniczone, z wyjątkiem skorupiaków u osób z wysokim poziomem cholesterolu.

Tłuszczowe ryby, takie jak łosoś i tuńczyk, muszą być uwzględnione w dziennej zawartości tłuszczu.

Nabiał i jaja

Dieta Swank zaleca 2 porcje dziennie beztłuszczowych lub niskotłuszczowych produktów mlecznych.

Porcje niektórych produktów mlecznych, takich jak odtłuszczone mleko, beztłuszczowy twaróg i beztłuszczowy ser, nie są ograniczone.

Ze względu na zawartość tłuszczów nasyconych w żółtkach jaj, wyznawcy diety Swank są ograniczeni do jednego całego jajka nie więcej niż trzy razy w tygodniu.

Produkty zbożowe

Dieta Swank zaleca ludziom spożywać 4 porcje produktów zbożowych dziennie. Chleby, płatki o niskiej zawartości tłuszczu, ryż, makaron i niektóre krakersy są dozwolone. Produkty pełnoziarniste są uprzywilejowane.

Nie zaleca się wypieków zawierających tłuszcz, których należy unikać, takich jak masło lub smalec.

Kofeina i alkohol

Napoje kofeinowe są ograniczone do 3 filiżanek dziennie na diecie Swank. Pozwala również na 1 porcję wina lub alkoholu dziennie.

Suplementy

Specjalne suplementy witaminowe i mineralne są zalecane dla osób przestrzegających diety Swank. Sugerowane suplementy obejmują olej z wątroby dorsza, multiwitaminę z minerałami, witaminę C i witaminę E.

Dowód na zastosowanie w leczeniu SM

Dr Swank opublikował wiele artykułów opowiadających się za korzyściami diety niskotłuszczowej dla osób ze stwardnieniem rozsianym. Przez wiele lat śledził niektóre z jego oryginalnych badań dietetycznych.

W 1990 r. Opublikował 34-letnie badanie kontrolne dotyczące 144 osób ze stwardnieniem rozsianym. Poinformował, że ci, którzy spożywają mniej niż 20 g nasyconego tłuszczu dziennie, mają mniejszy postęp choroby i rzadziej umierają niż ci, którzy spożywają więcej tłuszczów nasyconych.

Ważne jest, aby pamiętać, że badania dr Swank są krytykowane za brak grupy kontrolnej, z którą można porównywać, oraz z powodu braku ścisłych kryteriów włączenia. Jego studia miały również wysoki wskaźnik rezygnacji.

Aby rozwinąć pracę dr. Swank’a, w badaniu opublikowanym w 2016 r. Przeanalizowano, w jaki sposób osoby z SM dotknęły program McDougall przez 1 rok. Program McDougall jest bardzo niskotłuszczowy, podobnie jak dieta Swank, ale wyklucza również mięso, ryby, jaja, nabiał i oleje roślinne.

Uczestnicy badania w grupie żywieniowej nie zauważyli poprawy w skanerze mózgu ani mniejszej liczby objawów niż w grupie kontrolnej. Zgłosili jednak poprawę poziomu energii i odnotowali pozytywne zmiany w BMI.

Co ciekawe, poziom cholesterolu i insuliny był niższy w grupie żywieniowej po 6 miesiącach, ale nie po zakończeniu badania.

Obawy

Dieta Swank jest bardzo restrykcyjna i może być trudna dla wielu osób przez dłuższy czas.

Jedno z badań wykazało, że ludzie, którzy przestrzegali diety Swank, nie otrzymali wystarczającej ilości witamin C, A, E lub kwasu foliowego.

Osoby stosujące dietę bardzo niskotłuszczową, np. Dietę Swank, mogą również odczuwać suchszą skórę i włosy oraz mają niższy poziom energii niż inni ludzie.

Czy konkretna dieta może pomóc w SM?

Żywność paleolityczna.

Odżywianie jest formą medycyny komplementarnej i alternatywnej powszechnie stosowanej przez osoby z SM. Mała ankieta zakończona w 2014 r. Wykazała, że ​​prawie 30 procent osób z SM stosowało specjalną dietę w ramach leczenia.

Obecnie, zgodnie z National Multiple Sclerosis Society, nie ma wystarczających dowodów, aby zalecić jedną dietę jako najlepszą dla osób ze stwardnieniem rozsianym.

Terry Wahls, lekarz, autor, opublikowany badacz i profesor medycyny z postępującym SM, opracował protokół Wahlsa. Podkreśla to dietę w stylu paleolitu i wyklucza ziarna i gluten.

Badania rozszerzają się na podejście do diety paleolitu, ale badanie z 2017 r. Pokazuje jego obietnicę jako część uzupełniającego podejścia do zarządzania SM.

Badanie z 2009 r. Wykazało, że osoby z SM miały podwyższony poziom przeciwciał glutenu w porównaniu z grupą kontrolną i zalecały dietę bezglutenową.

W meta-recenzji z 2012 r. Znaleziono także genetyczną korelację między celiakią a innymi zaburzeniami autoimmunologicznymi i stwardnieniem rozsianym.

Pomimo sprzecznych opinii na temat roli ziaren i glutenu, osoby cierpiące na SM są zachęcane do spożywania zdrowej diety. Taka dieta ogranicza dodawany cukier i przetworzoną żywność i podkreśla owoce, warzywa, chude białka i zdrowe tłuszcze.

W jaki sposób specjalistyczne żywienie może pomóc w objawach?

Zbadano niektóre składniki odżywcze, aby sprawdzić, czy mogą one pomóc w objawach SM.

MS i sól

Wpływ spożycia soli w diecie na SM badano na zwierzętach i ludziach.

U myszy sól dietetyczna została powiązana ze zwiększonym stanem zapalnym układu nerwowego i zmniejszoną funkcją układu odpornościowego. U osób ze stwardnieniem rozsianym wyższe spożycie soli w diecie wiązało się z większym bliznowaceniem mózgu i częstszymi objawami.

Konieczne są dalsze badania, zanim spożycie soli może ostatecznie być związane z nasileniem objawów SM.

MS i olej rybny

Niektórzy naukowcy uważają, że olej z ryb może pomóc w leczeniu SM. Jednak w badaniu z 2012 r. Nie stwierdzono różnicy w wielokrotnych pomiarach wyników pomiędzy osobami ze stwardnieniem rozsianym, które zażywały olej rybny i tymi, którym podano placebo.

Badanie przeprowadzone w 2016 r. Wykazało, że omega-3 pochodzące z ryb zmniejszały ryzyko rozpoznania SM w okresie 12 miesięcy. Inne badania sugerują, że omega-3 może być bardziej ochronny dla mężczyzn niż dla kobiet.

MS i witamina D

Niewielkie badanie wykazało, że witamina D może zmniejszyć występowanie ataków SM. Uczestnicy badania, którzy brali suplement witaminy D, również mieli mniej blizny układu nerwowego widoczne podczas obrazowania.

Inne, bardziej rozległe badania opublikowane w 2017 r. Ujawniły, że wysokie dawki witaminy D zmniejszają poziom swoistego przeciwciała w MS rzutowo-remisyjnym.

Diety i dawek na stwardnienie rozsiane

Niektórzy badacze stwierdzili, że wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, cukrzyca i otyłość mogą zwiększać tempo progresji i ciężkości SM. Dlatego dla osób z SM ważne może być przestrzeganie planu żywieniowego, który pomaga im utrzymać prawidłową wagę.

Regularne spożywanie zbilansowanych posiłków przez cały dzień może pomóc ludziom ze stwardnieniem rozsianym utrzymywać poziom energii w górze. Bardzo ważne jest utrzymywanie zdrowej żywności, która jest łatwa do przygotowania dla osób zmagających się ze zmęczeniem.

U osób ze stwardnieniem rozsianym mogą wystąpić problemy z pęcherzem, ale ważne jest utrzymywanie nawodnienia. Odpowiednia ilość płynów i błonnika może pomóc w opanowaniu zaparć, a kluczowe znaczenie mają również środki do zwalczania zapaleń.

Jeden obszar intensywnych badań obejmuje bakterie jelitowe, oś jelitowo-mózgową oraz choroby autoimmunologiczne i neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane. Stwierdzono, że bakteria była podwyższona u osób ze stwardnieniem rozsianym, natomiast brak równowagi między gatunkami i innymi obserwowano w przeglądzie przeprowadzonym w 2017 roku.

Perspektywy

Odżywianie jest nadal gorącym tematem w badaniach nad leczeniem SM. Wiele specjalistycznych diet nadal jest badanych pod kątem ich potencjalnych korzyści.

Osoby ze stwardnieniem rozsianym, które chcą zoptymalizować swoje odżywianie, powinny zasięgnąć porady zarejestrowanego dietetyka. Specjalista tego typu może spojrzeć na historię medyczną i styl życia danej osoby, aby pomóc im znaleźć najlepszy plan, strategię lub cele do wykorzystania.

Like this post? Please share to your friends: