Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Arypiprazol (Abilify): Co powinieneś wiedzieć

Arypiprazol lub Abilify to lek stosowany głównie w leczeniu schizofrenii i zaburzeń dwubiegunowych. Jest sprzedawany pod wieloma nazwami, w tym Abilify

.

W tym artykule przyjrzymy się zastosowaniom, sposobom działania, skutkom ubocznym i środkom ostrożności dotyczącym tego leku.

Szybkie fakty dotyczące arypiprazolu

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących arypiprazolu. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Arypiprazol jest atypowym lekiem przeciwpsychotycznym stosowanym w schizofrenii i innych schorzeniach.
 • Dokładny mechanizm działania arypiprazolu jest nadal niejasny.
 • Działania niepożądane mogą obejmować bóle kończyn, zawroty głowy i drgawki.
 • Arypiprazol został po raz pierwszy zatwierdzony do stosowania w schizofrenii w 2002 roku.
 • Jest badany pod kątem potencjalnej roli w leczeniu uzależnienia od kokainy.

Co to jest Abilify?

[Stos tabletek]

Arypiprazol jest klasyfikowany jako nietypowy (druga generacja) lek przeciwpsychotyczny. Działa w wielu miejscach, w tym w receptorach i transporterach.

Jego nazwa chemiczna to C23H27Cl2N3O2

Lek pośredniczy w jego działaniu poprzez blokowanie receptorów (antagonistów) lub przez wiązanie się z nimi i wywoływanie przeciwnej odpowiedzi na normalną rolę receptora (odwrotny agonista).

Arypiprazol wywiera swój wpływ na różne receptory, w tym wiele podtypów receptorów serotoninowych, dopaminowych, adrenergicznych, muskarynowych acetylocholinowych i histaminowych. Działa również na białka transportera serotoniny, norepinefryny i dopaminy.

Lek został po raz pierwszy zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do stosowania w schizofrenii w 2002 roku.

Używa

Arypiprazol jest stosowany głównie w leczeniu schizofrenii i zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, ale może być również stosowany jako leczenie uzupełniające w leczeniu ciężkich zaburzeń depresyjnych, zaburzeń obojętnych, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD) i drażliwości związanych z autyzmem.

Schizofrenia

Schizofrenia była pierwszą chorobą atakowaną przez arypiprazol. Decyzja FDA o zatwierdzeniu jego stosowania została podjęta w oparciu o badania kliniczne, które wykazały, że arypiprazol ma zdolność zmniejszania epizodów psychotycznych i zmniejszania nawrotów w porównaniu z placebo.

Obecny konsensus opinii naukowej jest taki, że działanie arypiprazolu jest porównywalne z wieloma innymi typowymi i atypowymi lekami przeciwpsychotycznymi. Ma mniej skutków ubocznych niż niektóre, ale bardziej niż inne. Arypiprazol jest uważany za środek przeciwpsychotyczny o średnim zakresie, jeśli chodzi o jego skuteczność.

Choroba afektywna dwubiegunowa

Arypiprazol może być skuteczny w leczeniu ostrych epizodów maniakalnych zaburzeń dwubiegunowych u dorosłych, młodzieży i dzieci.

Jednak jego działanie jest użyteczne tylko w fazach maniakalnych z niewielkim lub zerowym wpływem na fazy depresyjne. Z tego powodu arypiprazol jest często stosowany w połączeniu ze stabilizatorami nastroju. To podwójne podejście jest skuteczne, ale zwiększa ryzyko zaburzeń ruchowych (objawy pozapiramidowe).

Duża depresja

Niektórym pacjentom przepisuje się arypiprazol w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi, jednak, jak wyżej, zwiększa to ryzyko zaburzeń ruchowych; istnieje również dodatkowe ryzyko przybrania na wadze.

Autyzm

Arypiprazol może być przydatny w zmniejszaniu niektórych aspektów zachowań autystycznych. Badania pokazują, że może zmniejszyć drażliwość, nadpobudliwość i powtarzalne ruchy (stereotypy) u dzieci i młodzieży z autyzmem.

Efekty uboczne obejmują przyrost masy ciała, ślinotok, drżenie i senność.

Nerwica natręctw

Istnieją pewne dowody na to, że niskie dawki arypiprazolu mogą dawać pozytywne wyniki w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych (OCD), które są oporne na selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Funkcjonować

Podobnie jak w przypadku innych atypowych leków przeciwpsychotycznych, dokładna metoda działania arypiprazolu nie jest znana. Projekt leku był oparty na hipotezie dopaminy.

Hipoteza dopaminy przewiduje, że nadczynność dopaminy w mezolimbicznych ścieżkach mózgu (zwanych również szlakami nagrody) powoduje złudzenia, halucynacje i dezorganizację myśli.

Dezaktywacja dopaminy w szlakach mezoidalnych (związanych z kontrolą poznawczą, motywacją i reakcją emocjonalną) i korą przedczołową (obszar związany z planowaniem złożonych zachowań poznawczych i moderowania zachowań społecznych) prowadzi do upośledzenia zdolności językowych, niemożności odczuwania przyjemności, oraz autyzm.

Uważa się, że działanie arypiprazolu na receptory dopaminy zmniejsza wytwarzanie dopaminy i stabilizuje układ dopaminowy.

Skutki uboczne

Podobnie jak w przypadku każdej interwencji farmakologicznej, wystąpią działania niepożądane. Mogą one wahać się od subtelnych do głównych.

Drobne efekty uboczne obejmują:

 • ból kończyn lub stawów
 • bół głowy
 • nerwowość

[Znak ostrzegawczy]

 • zwiększona produkcja śliny
 • zwiększenie masy ciała i zwiększenie apetytu
 • senność
 • ból brzucha
 • biegunka
 • zawroty głowy
 • zaparcie
 • zgaga.

Bardziej poważne działania niepożądane obejmują:

 • nieregularne bicie serca
 • trudności w oddychaniu
 • zaostrzenie mięśni szyi i gardła
 • obrzęk oczu, twarzy, ust, gardła, dłoni, kostek, stóp, podudzi
 • pokrzywka, wysypka i ogólne swędzenie
 • ból w klatce piersiowej
 • drgawki
 • wyzysk
 • sztywność
 • zamieszanie
 • zmiany w widzeniu
 • niezwykłe ruchy
 • gorączka
 • sztywne mięśnie

Ryzyka

Stosowanie arypiprazolu wiąże się z pewnym ryzykiem.

Osoby w podeszłym wieku z psychozą związaną z demencją

Badania wykazały zwiększone ryzyko zgonu z użyciem arypiprazolu u pacjentów w wieku od 77 do 88 lat z psychozą związaną z otępieniem, ze względu na zdarzenia naczyniowo-mózgowe lub niekorzystny wpływ na układ krwionośny w mózgu.

Złośliwy zespół neuroleptyczny

Arypiprazol może wywoływać złośliwy zespół neuroleptyczny (NMS). NMS jest potencjalnie zagrażającym życiu zaburzeniem neurologicznym, składającym się ze sztywności mięśni, gorączki, delirium lub śpiączki i niestabilności autonomicznej.

Ludzie z depresją

Podczas badań klinicznych niewielka liczba dzieci z depresją, nastolatków i młodych dorosłych przyjmujących arypiprazol zgłaszała wzrost myśli samobójczych.

Na tym etapie częstość występowania tego działania niepożądanego u młodszych osób nie jest znana.

Aktualności

Podobnie jak w przypadku każdego leku działającego w różnych miejscach, trwają badania nad jego pełnymi możliwościami. Poniżej znajdują się dwa obszary obecnych badań.

Potencjalna rola w uzależnieniu od kokainy

Wiadomo, że arypiprazol stabilizuje aktywność dopaminy mezokortykolimbiny. Ta ścieżka jest związana z uzależnieniem. Badanie na szczurach wykazało, że arypiprazol zmniejszał poszukiwanie kokainy. W związku z tym ma ona wpływ na stosowanie w leczeniu uzależnionych od kokainy w przyszłości.

Negatywne skutki dla uzależnionych od metamfetaminy

Arypiprazol może działać przeciwbakteryjnie w leczeniu uzależnienia od metamfetaminy. Stwierdzono, że zwiększa on działanie pobudzające i euforyczne metamfetaminy. Arypiprazol również wydawał się zwiększać pożądanie leku.

Leki przeciwpsychotyczne i szare

Leki przeciwpsychotyczne są najczęstszym leczeniem u osób chorych na schizofrenię, co pomaga złagodzić niektóre z wyniszczających objawów spowodowanych zaburzeniem. Jednak według badań opublikowanych w 2015 r. Długotrwałe stosowanie tych leków może również negatywnie wpływać na strukturę mózgu.

Like this post? Please share to your friends: