Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zespół poobijanej kobiety: etapy i powrót do zdrowia

Zespół maltretowanej kobiety jest stanem psychicznym z powodu nadużyć, zwykle z rąk intymnego partnera. Osoby doświadczające zespołu maltretowanej kobiety mogą mieć problemy z pozostawieniem obelżywego związku ze względu na strach, przekonania o władzy nadużywającej i przekonanie, że są przyczyną nadużyć.

Ludzie wszystkich rodzajów mogą doświadczać zespołu maltretowanej kobiety. Diagnoza używa terminu „kobieta”, ponieważ więcej kobiet niż mężczyzn jest ofiarami przemocy domowej. Jednak termin „syndrom osoby poszkodowanej” jest również używany w odniesieniu do ofiar każdej płci.

Kobiety są również znacznie bardziej narażone na ofiary przemocy domowej i zagrożenia życia. Ze wszystkich zabójstw popełnionych przez bliskiego partnera w Stanach Zjednoczonych 94 procent ofiar to kobiety.

Czym jest zespół maltretowanej kobiety?

kobieta jest zastraszana przez mężczyznę

Zespół kobiet poobijanych nie jest diagnozą medyczną. Zamiast tego opisuje wzór zachowania ściśle związany z zespołem stresu pourazowego (PTSD).

Psychoterapeuta Lenore Walker opracowała koncepcję syndromu maltretowanej kobiety pod koniec lat siedemdziesiątych, aby scharakteryzować unikalny wzór zachowania ofiar przemocy i emocji.

Wielu analityków sugeruje, że zespół maltretowanych kobiet jest podtypem PTSD.

Kobiety z syndromem maltretowanej kobiety zmieniają swoje zachowanie, próbując przeżyć nadużycie.

Badania sugerują, że ludzie w niewłaściwych związkach mogą być najbardziej zagrożeni, kiedy opuszczają swoich prześladowców. W rzeczywistości prawie połowa zamordowanych kobiet w USA jest zabijana przez obecnych lub byłych partnerów, zgodnie z amerykańskimi centrami kontroli i zapobiegania chorobom (CDC).

Zespół maltretowanych kobiet odnosi się niekiedy do zachowań przestępczych kobiet, które doświadczyły przemocy.

Rzadko, ludzie z syndromem maltretowanej kobiety zabijają swoich prześladowców, ponieważ nie widzą innego wyjścia. Zgodnie z prawem tradycyjne modele samoobrony mogą nie mieć zastosowania do ofiar nadużyć, ponieważ mogą one zabić swoich oprawców w momencie, gdy nie są fizycznie skrzywdzone.

Jednak w ograniczonej liczbie przypadków kobiety nazywają zespół maltretowanych kobiet jako obronę tych działań. Niektóre sądy uznają obecnie nadużycie za czynnik łagodzący w sprawach zabójstw, co może zmienić werdykt lub dotkliwość kary.

Objawy

Osoby z zespołem maltretowanej kobiety zwykle wykazują oznaki PTSD związane z nadużywaniem. Objawy te mogą trwać nawet po odejściu od niewłaściwego związku.

Zawierają:

 • trudności w zasypianiu, w tym koszmary nocne i bezsenność
 • nagłe nachalne uczucia dotyczące nadużyć
 • unikanie mówienia o nadużyciu
 • unikanie sytuacji przypominających nadużycie
 • uczucia gniewu, smutku, beznadziejności i bezwartościowości
 • intensywne uczucie strachu
 • ataki paniki lub retrospekcje nadużyć

Oprócz PTSD osoby z zespołem maltretowanej kobiety wykazują objawy, które mogą być mylące dla osób z zewnątrz.

Należą do nich:

 • wyuczona bezradność
 • odmowa opuszczenia związku
 • wierząc, że sprawca przemocy jest potężny lub wie wszystko
 • idealizując sprawcę przemocy po cyklu nadużyć
 • wierząc, że zasługują na nadużycie

Gradacja

mężczyzna z zaciśniętą pięścią i przestraszoną kobietą

Zespół maltretowanej kobiety często pokrywa się z cyklem nadużyć. Objawy ofiary mogą się zmieniać wraz z cyklem nadużywania.

Etapy cyklu nadużyć obejmują:

 • Budowanie napięcia: Jest to okres, w którym napięcie powoli buduje i powoduje konflikt niskiego poziomu. Sprawca może czuć się zaniedbany lub zły i sądzić, że te uczucia usprawiedliwiają agresję w stosunku do ofiary.
 • Faza Battering: W końcu napięcie przeradza się w konflikt. Sprawca fizycznie, emocjonalnie lub seksualnie znęca się nad ofiarą. Z biegiem czasu epizody przemocy trwają dłużej i stają się poważniejsze.
 • Faza miesiąca miodowego: po nadużyciu sprawca może odczuwać skruchę lub próbować odzyskać zaufanie i uczucie ofiary. Niektóre ofiary idealizują swoich prześladowców w tym okresie. Niektórzy sprawcy przemocy mogą również usprawiedliwić swoje znęcanie się podczas okresu miodowego.

Skutki uboczne i powikłania

niespokojna kobieta

Osoby z syndromem maltretowanej kobiety mogą mieć problemy z pozostawieniem sprawców. Mogą wytrzymać trwałe obrażenia, w tym uszkodzenie narządów, złamanie kości i utratę zębów. Niektórzy cierpią na obrażenia zagrażające życiu.

Nawet gdy ludzie przeżyją nadużywanie i pozostawiają obelżywe związki, zespół maltretowanych kobiet może powodować trwałe komplikacje, w tym:

 • obniżona samoocena
 • długotrwały PTSD
 • długotrwała niepełnosprawność lub problemy zdrowotne związane z przemocą fizyczną
 • poczucie winy i wstydu

Leczenie PTSD

Kobiety z zespołem poobijanej kobiety lub zespołem stresu pourazowego potrzebują pomocy, aby wydostać się z obraźliwego związku. Może to obejmować wsparcie finansowe, ponieważ wiele kobiet jest zależnych od swoich sprawców.

Odejście od nadużywania relacji może mieć również konsekwencje prawne, więc niektóre organizacje oferują bezpłatną pomoc prawną dla osób, które przeżyły krzywdę, szczególnie jeśli w grę wchodzą dzieci.

Kiedy sytuacja życiowa danej osoby ustabilizuje się, będą potrzebować pomocy w radzeniu sobie z emocjonalnym i fizycznym skutkiem nadużyć. Leczenie może obejmować:

 • poznanie zespołu maltretowanej kobiety i jej wpływu na poczucie własnej wartości
 • psychoterapia, aby poradzić sobie z emocjonalnymi konsekwencjami nadużyć
 • opieka medyczna w celu leczenia wszelkich skutków fizycznych nadużyć
 • leki na depresję, lęki, bezsenność i inne objawy
 • dołączenie do grupy wsparcia
 • kognitywna terapia behawioralna (CBT)

Otrzymywać pomoc

Odejście od niewłaściwej relacji może być trudne dla osoby samotnej. Może pomóc w planowaniu z wyprzedzeniem, prosząc o wsparcie bliskich, oszczędzając pieniądze i konsultując się z prawnikiem.

Ofiary nadużyć powinny mieć również plan awaryjny, w tym plan ochrony dzieci.

Ludzie opuszczający niewłaściwy związek mogą potrzebować schronienia.Schroniska mogą połączyć osoby, które przeżyły, z pomocą prawną i inną, a także zapewnić natychmiastowe bezpieczeństwo.

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej prowadzi kompleksową listę zasobów państwowych dla osób, które przeżyły nadużycia.

Narodowa infolinia ds. Przemocy w rodzinie oferuje pomoc online i telefoniczną, a także dostęp do lokalnych zasobów. Zadzwoń pod numer 1-800-799-7233, aby uzyskać natychmiastową pomoc.

Osoby znajdujące się w bezpośrednim niebezpieczeństwie powinny zadzwonić pod numer 911 lub numer służb ratunkowych w swoim kraju.

Na wynos

Zespół maltretowanych kobiet może rozwinąć się, gdy osoba staje w obliczu przewlekłego maltretowania; zazwyczaj od kogoś, z kim mieszkają lub spędzają znaczną część czasu.

Niektóre osoby z syndromem maltretowanej kobiety czują się winne lub zawstydzają, kiedy wracają do nadużyć. Mogą także martwić się, że zrobili coś, co zasługuje na nadużycie, lub że ludzie osądzą ich za brak wcześniejszej pomocy.

Przeciętny przeżywający nadużycie opuszcza związek 6 do 8 razy, zanim będzie mógł odejść na dobre.

Możliwe jest pozostawienie obraźliwej relacji w bezpieczny sposób, a wiele organizacji pomaga. Szukanie wsparcia od znajomych i bliskich może również pomóc osobie, która zostawiła agresywny związek.

Organizacje, które mogą pomóc w:

 • Krajowa gorąca linia ds. Przemocy domowej
 • Koalicja Narodowa przeciwko Przemocy w Rodzinie (NCADV)

Każdy, kto doświadcza przemocy domowej lub zna kogoś, kto powinien, powinien jak najszybciej szukać pomocy.

Like this post? Please share to your friends: