Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zamrożenie mózgu: nauka kryjąca się za lodowym bólem głowy

Zamrożenie mózgu jest również znane jako ból głowy związany z lodem, bóle głowy z zimnym bodźcem oraz zwoju ganglioneuralgii sphenopalatine. Jest to krótkotrwały ból głowy, zwykle związany z szybkim spożyciem lodów, kostek lodu lub bardzo zimnych napojów.

Zamrożenie mózgu występuje, gdy coś bardzo zimnego dotyka górnego podniebienia (dach ust). Zwykle dzieje się, gdy pogoda jest bardzo gorąca, a osoba zażywa coś zbyt zimnego zbyt szybko.

Naukowcy z Harvard Medical School, którzy badali przyczyny zamarzania mózgu, wierzą, że ich odkrycia mogą ostatecznie utorować drogę do bardziej skutecznego leczenia różnych rodzajów bólów głowy, takich jak te związane z migreną lub bólu spowodowanego urazami mózgu.

Szybkie fakty dotyczące bólów głowy związanych z lodami

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących bólów głowy związanych z lodami. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Ból głowy związany z lodem jest również znany jako bóle głowy z zimnym bodźcem lub ból głowy z trytem.
 • Uważa się, że jest to spowodowane szybkim zwężeniem naczyń krwionośnych w jamie ustnej (podniebieniu).
 • Leki zwykle obejmują ocieplenie dachu jamy ustnej, aby zapobiec temu nagłemu zwężeniu i złagodzić ból głowy.

Przyczyny

To nie tylko lody; każdy zimny bodziec może powodować ból nerwu, który powoduje uczucie zamrożenia mózgu.

Zamrożenie mózgu jest spowodowane przez:

 • Chłodzenie naczyń włosowatych zatok za pomocą zimnego bodźca, który powoduje skurcz naczyń krwionośnych (zwężenie naczyń krwionośnych).
 • Szybkie ogrzanie za pomocą ciepłego bodźca, takiego jak powietrze, które powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych (poszerzenie naczyń krwionośnych).
 • Te szybkie zmiany w pobliżu wrażliwych nerwów w podniebieniu wywołują uczucie zamrożenia mózgu.

Bliskość bardzo wrażliwych nerwów i ekstremalne zmiany bodźców powodują, że nerwy reagują.

Badania

Lady eating a ice cream
Zamrożenie mózgu może wystąpić, jeśli zbyt szybko zjesz lody.

Dr Jorge Serrador, zajmujący się badaniami nad układem sercowo-naczyniowym, zwrócił uwagę na wyniki badań (Kwestia z kwietnia 2012 r.), W których wyjaśnił, że do tej pory naukowcy nie byli w stanie zrozumieć, co powoduje zamarzanie mózgu.

Badania dr. Serradora obejmowały:

 • rekrutacja 13 zdrowych dorosłych ochotników
 • prosząc ich, aby wypili lodowatą wodę przez słomkę, aby płyn uderzył w ich górne podniebienie
 • monitorowanie przepływu krwi w mózgu za pomocą przezczaszkowego testu dopplerowskiego

Okazało się, że wrażenie zamrożenia mózgu wydaje się być spowodowane gwałtownym i nagłym wzrostem przepływu krwi przez mózgową przednią tętnicę mózgu. Szybko, gdy arteria się zwężała, odczuwał ból związany z zamarzaniem mózgu.

Naukowcom udało się wyzwolić zwężenie tętnicy, dając ochotnikom ciepłą wodę do picia.

Lekarstwo

Wrażenie nie jest poważne, ale może być bardzo nieprzyjemne. Leczenie zamrożenia mózgu obejmuje:

 • picie ciepłej wody
 • popychanie języka do podniebienia, co pomaga ogrzać okolicę
 • zakrywanie ust i nosa dłońmi i szybkie oddychanie w celu zwiększenia przepływu ciepłego powietrza do podniebienia

Leczenie zapobiegawcze zmniejsza bodźce zimne na podniebieniu, co oznacza unikanie dużych ilości zimnego jedzenia lub napoju na raz.

Osoby cierpiące na zamrożenie mózgu i migrenę

Dr Serrador wyjaśnia, że ​​już wiemy, że osoby cierpiące na migrenę są bardziej narażone na zamarzanie mózgu po spożyciu bardzo zimnego jedzenia lub picia, w porównaniu z osobami, które nigdy nie mają migreny.

Sugeruje on, że niektóre z tego, co występuje podczas zamrożenia mózgu, mogą być podobne do tych, które wywołują migreny i prawdopodobnie inne rodzaje bólów głowy, w tym spowodowane przez uraz mózgu.

Serrador i zespół uważają, że lokalne zmiany w przepływie krwi w mózgu mogą powodować inne rodzaje bólów głowy. Jeśli można to potwierdzić w dalszych badaniach, nowe leki, które zapobiegają lub odwracają rozszerzenie naczyń krwionośnych (poszerzenie naczyń krwionośnych) mogą pomóc w leczeniu bólów głowy.

Wazodilacja jest prawdopodobnie częścią mechanizmu samoobrony

Dr Serrador powiedział:

„Mózg jest jednym z względnie ważnych narządów w ciele i musi pracować cały czas. Jest dość wrażliwy na temperaturę, więc rozszerzenie naczyń krwionośnych może przenosić ciepłą krew do wnętrza tkanki, aby upewnić się, że mózg pozostaje ciepły.”

Jeśli rozszerzone tętnice powodują nagły napływ krwi do mózgu, który zwiększa ciśnienie i powoduje ból, lek, który zwęża naczynie krwionośne, powinien zmniejszyć ciśnienie i wyeliminować ból. Również zwężenie naczyń krwionośnych dostarczających mózg może pomóc w zapobieganiu tworzeniu się ciśnienia w górę niebezpiecznie wysoko.

Wideo

Jeśli nadal zastanawiasz się nad nauką stojącą za zamarzaniem mózgu, ten film wideo zespołu SciShow przyjrzy się temu, jak zamarza mózg i omawia szybkie sposoby jego pozbycia się.

Like this post? Please share to your friends: