Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o niskich poziomach kreatyniny

Niski poziom kreatyniny w ciele może świadczyć o tym, że wątroba lub mięśnie nie działają tak dobrze, jak powinny.

Ta funkcja ma na celu dowiedzieć się, co powoduje spadek poziomu kreatyniny, niezależnie od tego, czy jest to zawsze powód do niepokoju, i co można zrobić, aby przywrócić zdrowszy poziom.

Kiedy organizm wykorzystuje energię kreatyny jako aminokwasu, kreatynina zostaje porzucona jako odpad. Poziom kreatyniny we krwi lub moczu można sprawdzić, czy istnieje obawa, że ​​ktoś może chorować na wątrobę lub mięśnie.

Częściej, niski poziom kreatyniny jest oznaką utraty masy mięśniowej w miarę starzenia się ludzi, lub jest to tymczasowy stan podczas ciąży lub okresów choroby, lub z powodu niedożywienia.

Szybkie fakty dotyczące kreatyniny:

  • Kreatyna jest aminokwasem wytwarzanym naturalnie w organizmie, z niewielką ilością pochodzącą z pożywienia.
  • Jest on używany do wytwarzania energii w ciele, wytwarzany w wątrobie i znajdowany w mięśniach.
  • Niższy poziom kreatyniny u starszej osoby dorosłej lub u osoby z nieznaczną niedowagą nie powinien stanowić poważnego problemu.

Czym jest kreatynina?

proszek kreatyny dodawany do butelki

Aminokwas o nazwie kreatyna zyskał popularność jako suplement diety z powodu dowodów na to, że może zwiększyć masę ciała, poprawić krótkoterminową intensywną aktywność fizyczną i pomóc w wyzdrowieniu.

Kiedy kreatyna rozpada się, gdy jest zużywana na energię, kreatynina powstaje jako produkt odpadowy.

Poziom kreatyniny zależy od osoby, w zależności od czynników takich jak rozmiar ciała, wiek lub płeć, więc nie ma standardowego lub „normalnego” poziomu.

Niski poziom kreatyniny może wskazywać na problem z mięśniami lub wątrobą, ale może być spowodowany czymś mniej poważnym, takim jak zmniejszenie masy mięśniowej u osób starszych lub ciąża.

Testowanie i efekty na ciele

Kreatynina jest zawsze obecna w krwioobiegu, gdzie jest usuwana przez nerki i pozostawia organizm w moczu.

Chociaż jest to produkt odpadowy, badania sugerują, że kreatynina w organizmie może również odgrywać rolę w walce z chorobą, ponieważ wykazano, że powstrzymuje ona rozwój bakterii.

Klirens kreatyniny jest testem stosowanym przez lekarzy, który pokazuje, jak dobrze nerki usuwają kreatyninę z krwioobiegu.

Test jest wykonywany przy użyciu próbki moczu w określonym czasie, co oznacza, że ​​cały mocz przechodzący przez określony czas, taki jak 24 godziny, jest zbierany i testowany w celu wykazania, ile kreatyniny zostało usunięte z organizmu przez nerki.

Ten test jest najczęściej używany do oceny wysokiego, a nie niskiego stężenia kreatyniny w organizmie i prawdopodobnie będzie stosowany wraz z innymi testami, aby spojrzeć na ogólny stan nerek.

Przyczyny niskiej kreatyniny

kobieta w ciąży siedzi ze skrzyżowanymi nogami na łóżku trzymając jej brzuch

Istnieją cztery kluczowe przyczyny niskiego poziomu kreatyniny:

  • niska masa mięśniowa
  • problemy z wątrobą
  • dieta
  • ciąża lub choroba

Niska masa mięśniowa

Poziomy kreatyniny są często związane z masą mięśniową lub ilością mięśni w ciele, które mogą się zmniejszać wraz z wiekiem lub chorobą.

Niski poziom może wskazywać, że mięśnie są mniej silne lub pogarszają się, na przykład w przypadku choroby, takiej jak dystrofia mięśniowa (MD).

Starsi dorośli często tracą masę mięśniową z wiekiem, co zwykle nie jest poważnym problemem medycznym.

Problemy z wątrobą

Kreatyna powstaje w wątrobie, a niezdrowa wątroba, która nie działa prawidłowo, nie będzie w stanie wyprodukować normalnej ilości kreatyny.

W przypadku przewlekłej choroby wątroby może dojść do 50-procentowego zmniejszenia produkcji kreatyny. Oznacza to, że we krwi będą niższe poziomy kreatyniny, co można sprawdzić za pomocą prostego testu krwi zwanego testem kreatyniny w surowicy.

Dieta

Chociaż kreatyna powstaje naturalnie w organizmie, niewielka ilość pochodzi z pożywienia, więc niski poziom kreatyniny może odnosić się do diety.

Kreatyna występuje głównie w mięsie, więc ci, którzy stosują dietę wegetariańską lub niskobiałkową, prawdopodobnie będą mieli niższy poziom niż ludzie, którzy jedzą mięso.

Długotrwały okres niejedzenia lub choroba, która uniemożliwia komuś jedzenie, może być kolejną przyczyną niskiego poziomu kreatyniny.

Ciąża

Ciąża jest często przyczyną niskiego poziomu kreatyniny, która powinna powrócić do normy po urodzeniu kobiety.

Objawy niskiego stężenia kreatyniny

Objawy niskiego stężenia kreatyniny będą się różnić w zależności od schorzenia, ale mogą obejmować:

  • Niska masa mięśniowa: brak siły, trudności w ćwiczeniach, cienkie lub kruche ciało.
  • Choroba wątroby: stan zapalny wątroby, który może powodować ból w górnej prawej części brzucha, zmęczenie lub nudności.
  • Związane z dietą: uczucie osłabienia lub zawroty głowy, zmniejszenie masy ciała.

W większości przypadków jest mało prawdopodobne, aby objawy wskazywały wyraźnie na niski poziom kreatyniny i mogłyby wskazywać na inne problemy zdrowotne.

Lekarz medyczny sprawdzi poziom kreatyniny jako część diagnozy, jeśli pojawią się inne objawy i konieczne będzie przeprowadzenie testu.

Niski i wysoki poziom kreatyniny

Zwykle niski poziom kreatyniny oznacza, że ​​w ciele jest zbyt mało wytwarzanej kreatyny. Ten stan będzie dotyczył wątroby, mięśni lub diety.

Wysoki poziom kreatyniny zwykle oznacza, że ​​w organizmie jest zbyt dużo kreatyny lub że kreatynina nie jest odpowiednio filtrowana i usuwana z organizmu.

Poziom kreatyniny często wzrasta podczas intensywnych ćwiczeń, ponieważ więcej kreatyny jest spalane dla energii, lub ponieważ ktoś może spożywać dietę wysokobiałkową.

Wysoki poziom może również wskazywać na problem z nerkami, ponieważ narządy te pozbywają się produktów przemiany materii z organizmu, aby utrzymać krew w czystości.

Leczenie

człowiek odrzucający whisky

Niski poziom kreatyniny może wskazywać różne różne stany, więc lekarz wykorzysta wyniki testów wraz z innymi kontrolami, aby ustalić, jaki może być podstawowy problem.

Jeśli niski poziom kreatyniny, wraz z innymi objawami, wskazuje, że ktoś może mieć chorobę wątroby, leczenie prawdopodobnie zacznie się od leczenia i zmian stylu życia.Zmiany te mogą obejmować spożywanie bardziej zdrowej diety i rezygnację z alkoholu.

Jeśli ktoś ma chorobę mięśniową, leczenie może obejmować fizykoterapię, leczenie lub zabieg chirurgiczny, aby pomóc im pozostać mobilnym.

Jak zwiększyć poziom kreatyniny

Przydatne mogą być delikatne ćwiczenia zwiększające masę mięśni lub zwiększające spożycie kreatyny w diecie, szczególnie dla osób na diecie wegetariańskiej, które mogą nie jeść wystarczającej ilości białka.

Dla osób, które wykonują ćwiczenia o wysokiej intensywności, kreatyna jako suplement diety jest ogólnie uważana za bezpieczną.

Jednak organizm wytwarza naturalnie kreatynę, a większość ludzi, którzy jedzą zrównoważoną dietę i są umiarkowanie aktywni, nie musi uzupełniać swojej diety.

Niski poziom kreatyniny może wskazywać na podstawowy problem zdrowotny, taki jak choroba wątroby, ale w takim przypadku zwykle towarzyszy innym objawom. W takich przypadkach stan najlepiej będzie zbadany przez lekarza.

Częściej niski poziom kreatyniny jest normalną częścią starzenia się lub tymczasowym problemem, który można rozwiązać poprzez zmianę diety.

Like this post? Please share to your friends: