Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Tanezumab łagodzi choroby zwyrodnieniowe i ból, tak, że niektórzy pacjenci nadużywają swoich chorych stawów

Po przerwaniu badań nad tanezumabem, lekiem, który jest wyjątkowo skuteczny w łagodzeniu bólu i poprawie funkcji u pacjentów z umiarkowanym do ciężkiego zapaleniem kości i stawów, małe badanie kliniczne II fazy dowiodło tylko kilku niewielkich działań niepożądanych i znacznej poprawy stanu pacjentów. Szczegóły 16-tygodniowego badania zostały opublikowane w New England Journal of Medicine. Wcześniejsze długotrwałe badania wykazały, że tanezumab może przyspieszyć postęp choroby zwyrodnieniowej stawów – badanie zostało następnie zawieszone do czasu, aż FDA (Food and Drug Administration) będzie mogła sprawdzić dane z badań i zdecydować o jego bezpieczeństwie. Naukowcy są przekonani, że do tego doszło, ponieważ lek działał zbyt dobrze – niektórzy pacjenci mogli nadużywać swoich stawów, ponieważ ból minął i bardziej je uszkodził.

NLPZ (niesteroidowe inhibitory przeciwzapalne) są powszechnie stosowane w leczeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów, jednak gdy są stosowane długoterminowo, mogą prowadzić do poważnych problemów, takich jak zawały serca, udary, krwawienie z przewodu pokarmowego, dysfunkcja nerek i wrzody. Przykłady takich leków obejmują aspirynę, naproksen, ibuprofen i inhibitory COX-2, takie jak Celebrex i Vioxx.

Nancy E. Lane, profesor chorób wewnętrznych i dyrektor Centrum Zdrowego Starzenia w Davis, główny badacz i współautorka, powiedziała:

Konieczność znalezienia nowych leków w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów ma kluczowe znaczenie. Naprawdę nie mamy niczego, co spowalniało bieg, a większość osób z ciężką chorobą kończy się na uzależnieniu od narkotycznych leków przeciwbólowych, czekając na wymianę stawu.

Jak Tanezumab zmniejsza ból?

 • Czynnik wzrostu nerwów to małe białko, niezbędne do utrzymania, wzrostu i przetrwania neuronów współczulnych i czuciowych.
 • U pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, których tkanki są w stanie zapalnym, poziomy czynników wzrostu są znacznie wyższe niż normalnie.
 • Tanezumab, humanizowane przeciwciało monoklonalne, wiąże i hamuje czynnik wzrostu nerwów.
 • Doświadczenia na zwierzętach wykazały, że gdy czynnik wzrostu jest hamowany, objawy bólu są zmniejszone.
 • W związku z tym naukowcy opracowali nowy lek blokujący czynnik wzrostu nerwów.

Współautor, Thomas Schnitzer, reumatolog i profesor medycyny fizykalnej i rehabilitacji, powiedział:

Najważniejsze jest to, że jest to bardzo skuteczny lek do łagodzenia bólu. Niestety, wydaje się, że u niektórych osób choroba osteoartrozy rozwija się szybciej. Długoterminowe bezpieczeństwo tanezumabu musi być lepiej zrozumiane.
W badaniu fazy II nowy związek (lek) wypróbowywany jest na setkach pacjentów. Celem jest sprawdzenie skuteczności i bezpieczeństwa – jak dobrze działa i jak bezpiecznie korzystać. Przed wejściem na rynek, związek zostanie wypróbowany w badaniu III fazy z udziałem kilku tysięcy pacjentów – związek jest porównywany z najlepszym lekiem stosowanym w tym czasie w docelowej chorobie / stanie.

Niektóre badania fazy III były w toku, gdy pojawiały się doniesienia o niewielkiej liczbie pacjentów, u których w barkach i biodrach wystąpiło przyspieszone zapalenie kości i stawów. Pfizer, twórcy tanezumabu, zostali poproszeni przez FDA o wstrzymanie trwających badań klinicznych w czerwcu 2010 roku.

Lane powiedział:

Uważam, że widoczne pogorszenie stanu niektórych pacjentów może wynikać z faktu, że tanezumab działa tak dobrze. Ludzie czują się o wiele lepiej, ponieważ stają się bardziej aktywni, kładąc większy nacisk na już i tak źle chore stawy.
Lane dodał, że należy odpowiednio zidentyfikować kandydatów na tanezumab, aby mogli bezpiecznie i odpowiednio stosować lek.

Lane powiedział:

Podawanie tanezumabu ludziom z najpoważniejszą chorobą nie jest prawdopodobnie mądrym wyborem. Zwiększenie poziomu aktywności pacjenta, który już potrzebuje wymiany stawu, może nie być w jego najlepszym interesie.
W tym najnowszym badaniu u 450 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, którzy mieli ból kolana po / podczas chodzenia, podawano różne dawki tanezumabu lub placebo. Podano im jedno wstrzyknięcie pierwszego dnia, a kolejne po ośmiu tygodniach.

Poproszono ich o ocenę bólu i funkcjonowania fizycznego w skali od 1 do 100.

Naukowcy odkryli, że:

 • W ciągu 16 tygodni ból w chodzeniu kolana zmniejszył się w stosunku do wartości wyjściowych aż o 62% wśród pacjentów leczonych tanezumabem
 • W ciągu 16 tygodni ból w stawie kolanowym spadł z poziomu podstawowego do 22% wśród pacjentów przyjmujących placebo
 • Pacjenci przyjmujący tanezumab odczuwali większą ulgę ze względu na sztywność niż pacjenci otrzymujący placebo
 • U pacjentów otrzymujących tanezumab wystąpiła lepsza aktywność fizyczna niż u pacjentów otrzymujących placebo
 • Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci z Tanezunab łatwiej mogli żyć ze zwyrodnieniową chorobą stawów

Lane powiedział:

Efekty działania tanezumabu były niezwykłe. Ludzie na leku przeszli od bardzo ograniczonej aktywności do praktycznie bycia na parkiecie. Żadne dostępne dziś leki nie przyniosły tak spektakularnych rezultatów.
55% osób przyjmujących placebo zgłosiło wystąpienie działań niepożądanych, w porównaniu do 68% w przypadku tanezumabu. Naukowcy donoszą również, że u osób stosujących wyższe dawki tanezumabu częściej występują działania niepożądane. Najczęstsze skutki uboczne, które były tymczasowe i uznano za „drobne”, to:

 • Ból głowy – 9%
 • Objawy podobne do zimna – 7%
 • Parestezje – 7% (mrowienie, swędzenie, drętwienie lub nadwrażliwość)
 • Lekarze stwierdzili, że niektórzy pacjenci mieli zmniejszone odruchy ścięgien, gdy uderzali kolanami lub kostkami młotkiem medycznym

Około 20 milionów ludzi w USA cierpi na chorobę zwyrodnieniową, informują autorzy. Gdy chrząstka stawów załamie się i ostatecznie uschnie, pacjent doświadcza charakterystycznych objawów bólu w biodrach, kręgosłupie, stopach, dłoniach i kolanach.Na początku cierpiący zwykle odczuwają ból tylko podczas ruchu; w niektórych ciężkich przypadkach ból jest trwały, nawet podczas odpoczynku.

Lane dodano:

W ten sposób należy opracować lek. Podobnie jak w przypadku każdego potencjalnie wspaniałego nowego leku, oczekujesz wyzwań, ale ważne jest, aby prowadzić dochodzenia w sposób odpowiedzialny i otwarty.
Źródło: UC Davis Health System

„Tanezumab do leczenia bólu z powodu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego”
Nancy E. Lane, MD, Thomas J. Schnitzer, MD, Ph.D., Charles A. Birbara, MD, Masoud Mokhtarani, MD, David L. Shelton, Ph.D., Mike D. Smith, Ph.D. i Mark T. Brown, MD
NEJM 29 września 2010 (10.1056 / NEJMoa0901510)

Napisane przez Christiana Nordqvista

Like this post? Please share to your friends: