Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Rozmiar stopy często rośnie podczas ciąży

Ciąża często zmienia wielkość i kształt kobiecych stóp, naukowcy z University of Iowa, o których donosi w marcowym wydaniu American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation. Autorzy dodali, że zmiana jest trwała.

Kobiety zwykle rozwijają płaskostopie podczas ciąży, być może dlatego, że dodatkowy ciężar spłaszcza łuk stopy. Ponadto stawy są luźniejsze w czasie ciąży. Istnieje hormon, który organizm wytwarza w czasie ciąży, zwany relaksiną, co ułatwia proces porodu, powodując wydłużenie i zmiękczenie szyjki macicy i spojenia łonowego (gdzie spotykają się kości łonowe). Relaxin pozwala również na rozciąganie więzadeł w stopach. Badacze sugerują, że utrata wysokości łuku jest stała.

Neil Segal, profesor ortopedii i rehabilitacji, powiedział:

„Słyszałem kobiety, które zgłosiły zmiany w rozmiarach obuwia z powodu ciąży, ale nie znalazłem w nich żadnych informacji w czasopismach medycznych lub podręcznikach.

Aby bardziej naukowo to zbadać, mierzyliśmy stopy kobiet na początku ich ciąży i pięć miesięcy po porodzie. Okazało się, że ciąża rzeczywiście prowadzi do trwałych zmian w stopach. „
Segal i zespół podążali za 49 kobietami, wszystkie w ciąży, w pierwszym trymestrze ciąży, a następnie w przybliżeniu pięć miesięcy po porodzie. Zbierali dynamiczne i statyczne pomiary łukowe.

Zespół odkrył, że u większości kobiet (60% -70%) ich stopy stawały się coraz dłuższe.

Wysokość łuku kobiecego i sztywność łuku znacznie spadły od pierwszego trymestru do pięciu miesięcy po urodzeniu dziecka. W rezultacie długość ich stóp wzrosła między 2 mm a 10 mm.

Jednak nie wykryli żadnej znaczącej zmiany w rozkładzie nacisku stóp.

Zmiany w długości i szerokości stóp zdają się występować tylko podczas pierwszej ciąży, zauważyli badacze.

Segal powiedział: „Wiemy, że kobiety, a zwłaszcza kobiety, które urodziły dzieci, są nieproporcjonalnie dotknięte zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi. Jest możliwe, że te zmiany stóp pojawiające się w czasie ciąży mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego kobiety w porównaniu z mężczyznami są bardziej zagrożone ból lub artretyzm w stopach, kolanach, biodrach i kolcach. „

Segal i koledzy chcą dowiedzieć się, czy te zmiany w wielkości i kształcie stóp mogą prowadzić do późniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie stawów. Obecnie badają, w jaki sposób zdrowie mięśniowo-szkieletowe kobiety może być lepiej chronione podczas ciąży.

Angielska aktorka, Denise van Outen, wspomniała dwa lata temu, że jej stopy wzrosły od piątej do szóstej, gdy była w ciąży, i pozostała w wieku sześciu lat. Dodała, że ​​musiała oddać większość butów po urodzeniu dziecka Betsy Mead.

Badanie było częściowo sponsorowane przez National Institute on Aging and American Geritrics Society.

Napisane przez Christiana Nordqvista

Like this post? Please share to your friends: