Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pięć domowych środków na ból kolana

Ból stawu kolanowego jest powszechnym stanem, który może być spowodowany zarówno krótkoterminowymi, jak i długotrwałymi problemami.

Wiele krótkotrwałych problemów z kolanem nie wymaga żadnej pomocy ze strony lekarzy, a ludzie często mogą pomóc w odzyskaniu zdrowia.

Środki domowe mogą również pomóc w wielu długotrwałych problemach z bólem kolana.

Pięć środków zaradczych

Oto proste środki, które mogą pomóc w wielu formach bólu kolana.

1. Ćwicz

Dwie kobiety rozciągają swoje quady.

Ćwiczenia pomagają spowolnić postęp choroby zwyrodnieniowej stawów, która jest częstą przyczyną bólu kolana. Aktywność fizyczna jest ważna dla normalnego stanu zdrowia tkanki chrzęstnej.

Ćwiczenie jest również dobre dla wzmocnienia wsparcia ciała dla stawów. Dla kolana szczególnie pomocne jest wzmocnienie mięśni nóg.

Aerobik w wodzie jest szczególnie pomocny w przypadku bólu stawów. Dzieje się tak dlatego, że korzyści płyną bez jakiegokolwiek obciążenia kolan.

2. Ćwiczenia wzmacniające

Fizjoterapeuci mogą pomóc w opracowaniu najlepszych ćwiczeń i programów, dzięki którym każdy może podążać.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie kończyny górnej mogą pomóc w ochronie stawu kolanowego. Znane jako mięśnie czworogłowe, mięśnie te znajdują się z przodu i po bokach ud.

Po prostu podnoszenie wyprostowanej nogi podczas siedzenia lub leżenia to ćwiczenie, które wzmocni te mięśnie i pomoże im ustabilizować kolano.

Inne ćwiczenia, które mogą zredukować ból kolana, to stepping – postawienie stopy na stopniu, a następnie ponowne ustąpienie i powtórzenie step-upów.

3. Postawa i wsparcie

Proste środki, aby uniknąć obciążania kolan, to unikanie krzeseł, które są nisko nad ziemią lub kanap, w których siedzisz „tonie”. Siedzenie na poduszce może w tym pomóc. Umieszczenie poduszki pod kolanami może jednak pogorszyć sytuację. Ważna jest również dobra pozycja siedząca.

Obuwie wspomagające jest pomocne. Buty ze złamanymi łukami mogą powodować nienormalną siłę i zużycie kolana, powodując ból.

Należy unikać długich okresów bez ruchu. Na przykład w chorobie zwyrodnieniowej przedłużone siedzenie może powodować sztywność, bolesność stawu.

4. Utrata masy ciała i dieta

Starsza kobieta jedzenia warzyw.

Ludzie z nadwagą lub otyłością częściej cierpią na ból kolana niż inni.

Dodatkowa waga daje stawy więcej pracy do zrobienia. Utrata go pomaga zmniejszyć długoterminowy ból kolana, w tym ból spowodowany artretyzmem.

Jedzenie dobrze pomaga w utrzymaniu nadwagi. Zdrowa dieta to zrównoważona, czyli:

 • Niskotłuszczowy
 • Wysoka zawartość owoców, warzyw i błonnika
 • Unika dużych ilości mięsa i tłuszczu zwierzęcego

Nie ma specjalnych diet, które są szczególnie dobre dla bólu kolana lub zapalenia stawów. Może zaszkodzić więcej niż dobrze postępować zgodnie z dietą promowaną w bólu kolana.

5. Alternatywne i uzupełniające środki zaradcze

Akupunktura może pomóc niektórym ludziom w niektórych formach bólu. W chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego nie jest jednak jasne, czy ma jakąkolwiek korzyść, czy nie. Masaż może łagodzić ból.

Zdrowe odżywianie, ćwiczenia fizyczne, ograniczenie nadwagi i otyłości oraz przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych pozostają sprawdzonymi sposobami na ból kolana spowodowany zapaleniem stawów.

Uważa się, że cieplejszy klimat nie poprawia samego bólu kolana, ale może ułatwić życie psychicznie. Może również zapewnić łatwiejsze możliwości osiągnięcia bardziej zdrowego stylu życia.

Ból z przodu kolana

Ból w przedniej części kolana jest jednym z najczęstszych bólów. Jest to drugie po bólu krzyża – około jedna czwarta osób dostanie go w pewnym momencie swojego życia.

Często dotyczy nastolatków, zwłaszcza młodych sportowców. Jest to najczęstszy syndrom nadużywania u sportowców.

Większość przypadków bólu kolana w przedniej części stawu kolanowego to urazy wynikające z nadużywania lub złe przygotowanie do ćwiczeń. Problemy zazwyczaj znikają same, a aktywność sportowa może zostać wznowiona po ustąpieniu bólu.

Ból zmienia się, ale ma tendencję do:

 • Bądź tępym bólem, który zaczyna się stopniowo i jest powiązany z działaniami
 • Twórz kliknięcia lub inne dźwięki
 • Chodź na górę, lub gdy wstajesz po długim siedzeniu, przykucnięciu lub klęczeniu
 • Wytwarzaj słabość nóg

Zalecane metody leczenia bólu przedniego stawu kolanowego to:

 • Zatrzymywanie działań, które wyzwalają, dopóki nie zostanie rozwiązany
 • Nakładanie lodu, gdy kolano jest bolesne
 • Przyjmowanie bez recepty leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen lub naproksen
 • Korzystanie z ćwiczeń wzmacniających

Przyczyny bólu kolana

Oto niektóre z najczęstszych przyczyn bólu kolana.

Artretyzm

Schemat choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

Częstym powodem długotrwałego bólu kolana jest rodzaj zapalenia stawów zwanego chorobą zwyrodnieniową stawów. Uważa się, że jest to spowodowane zużyciem w stawie. Dotyczy to głównie osób starszych w wieku powyżej 65 lat.

Kolana wyginają się i prostują się gładko z powodu chrząstki pokrywającej końce kości zdrowego stawu. Gdy ta chrząstka ulega długotrwałym uszkodzeniom, choroba zwyrodnieniowa stawów ogranicza ruch i powoduje ból, który stopniowo pogarsza się.

Ból pogarsza się, gdy odczuwamy wagę i odczuwamy ulgę podczas odpoczynku. Ból pojawia się również po przebudzeniu lub po okresach bez ruchu. Ruch zmniejsza sztywność.

Inny rodzaj artretyzmu, reumatoidalne zapalenie stawów, może również powodować ból kolana. Reumatoidalne zapalenie stawów zwykle wiąże się z obrzękiem kolana. Bólne stawy będą zwykle czerwone, delikatne, ciepłe i obrzęknięte.

Ból obejmuje bardziej ogólną sztywność, która jest zazwyczaj gorsza we wczesnych godzinach porannych. Może być popołudniowe zmęczenie. Ból stawu kolanowego z tymi objawami wymaga uwagi lekarza w celu prawidłowej diagnozy i leczenia. Reumatoidalne zapalenie stawów odnosi korzyści z wczesnego leczenia.

Skręcenia, odkształcenia i urazy

Skręcenia i odkształcenia zdarzają się, gdy tkanki w kolanie ulegają rozciąganiu w wyniku niezwykłej lub wzmożonej aktywności lub niezręcznego skrętu lub potknięcia.Dobrym sposobem na zapamiętanie podstawowych początkowych kroków, gdy kolano jest skręcony lub napięty, jest myślenie „PRICE”:

 • Chroń kolano przed większymi obrażeniami
 • Odpoczywaj przez 2 do 3 dni
 • Lód – regularnie nakładaj lód owinięty w ręcznik przez 15 do 20 minut
 • Kompresja – zastosuj nacisk lub bandaż
 • Podnieś nogę – unieś ją na poduszce

Ból każdego szczepu powinien zmniejszyć się i umożliwić ruch w ciągu kilku dni. W kolejnych tygodniach powinna również nastąpić stopniowa poprawa.

Zwichnięcie często ustępuje samo, ale niektóre problemy mogą wymagać więcej leczenia. Na przykład uraz tkanki wkładki w stawie kolanowym, znany jako menisk, może wymagać operacji.

Dna

Dna moczanowa jest innym typem zapalenia stawów. Powoduje nagłe epizody ostrego bólu kolana z zaczerwienieniem i obrzękiem i może wpływać na inne stawy. Problem można leczyć odpowiednim leczeniem.

Kiedy iść do lekarza

Oczywiste uszkodzenie kolana spowodowane nagłym urazem, takim jak wypadek drogowy lub upadek, może wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Kolano powinno być sprawdzone przez lekarza, jeśli wystąpi znaczny ból, głębokie skaleczenia, obrzęk lub dana osoba nie będzie w stanie użyć nogi.

W przypadku innych przypadków bólu kolana lekarz będzie musiał zbadać problem, jeśli:

 • Trwa przez długi czas
 • Stopniowo gorzej
 • Zakłóca codzienne czynności

Ważne jest, aby uzyskać diagnozę i leczenie od lekarza, jeśli ból kolana obejmuje czerwone, wrażliwe, ciepłe i obrzęk stawów.

Jeśli objawy są trwałe, dotyczą innych stawów i istnieją inne objawy, takie jak sztywność poranna, może to być reumatoidalne zapalenie stawów. Lekarze mogą podawać leki zarówno dla samej choroby, jak i powodowanego przez nią bólu.

Jeśli obrzęk kolana jest bardzo gorący i bolesny, a także jeśli występują inne ogólne objawy złego samopoczucia, jest to czas, aby uzyskać pilną pomoc medyczną. Kolano może zostać zainfekowane, a poważna infekcja może być niebezpieczna. Kolano septyczne wymaga pilnego leczenia szpitalnego.

Jeśli ból kolana jest już leczony przy pomocy medycznej, lekarze powinni być ponownie widziani, jeśli problemy się pogorszą. Kolejnym powodem wizyty u lekarza jest sytuacja, w której występują problemy z leczeniem, takie jak działanie niepożądane leku.

Dowiedz się więcej o przyczynach ciężkiego bólu kolana.

Like this post? Please share to your friends: