Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Objawy grypopodobne: wszystko, co musisz wiedzieć

Grypa jest sezonową chorobą układu oddechowego z nagłym początkiem. Najczęściej powoduje gorączkę, bóle ciała i suchy kaszel. Ludzie z grypą często nazywają to „grypą”.

Okres grypowy może trwać od października do maja i zwykle osiąga wartości szczytowe od grudnia do lutego.

Istnieje pewna różnorodność w prezentacjach grypy. To zależy od wieku osoby i ogólnego stanu jej zdrowia. Często obserwuje się wiele objawów.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) szacuje, że od roku 2010 od 2009 roku zgłaszano profesjonalistom medycznym w USA od 9,2 miliona do 35,6 miliona przypadków grypy.

Szybkie fakty dotyczące objawów grypy

  • Okres grypowy trwa od października do maja.
  • Każdego roku od 2010 r. Od około 9 do 35 milionów osób odwiedziło lekarza na temat objawów grypy.
  • Objawy grypowe obejmują gorączkę, kaszel, ból głowy i dreszcze.
  • Większość ludzi wyzdrowieje z grypy w ciągu 3 do 5 dni.

Objawy grypy

Dziecko grypy

Typowe objawy grypy to:

Gorączka: Gorączka prawie zawsze powoduje wzrost temperatury ciała. Gorączka może być niskiej jakości w zakresie 100 ° Fahrenheita (37,7 ° C) lub może osiągać temperatury nawet 104 ° F (40 ° C). Małe dzieci mają tendencję do występowania wyższych temperatur, a nawet mogą osiągnąć temperaturę 41,1 ° C (106 ° F). Niektórzy ludzie mogą opisywać uczucie gorączki i mrożenia w tym samym czasie. Gorączka może trwać do tygodnia.

Kaszel: na początku infekcji kaszel wywoływany przez grypę jest suchy, uporczywy i często bolesny. Może się zacząć łagodnie, ale pogarsza się wraz z rozwojem infekcji. Uczucie duszności lub dyskomfortu podczas oddychania jest powszechne. Kaszel może utrzymywać się przez dwa tygodnie lub dłużej.

Ból głowy: Ból głowy grypy jest zwykle ciężki i ma tendencję do rozprzestrzeniania się na czole i za oczami. Może jej towarzyszyć dodatkowe objawy ze strony oczu, takie jak wrażliwość na światło, zaczerwienienie, łzawienie i pieczenie.

Dreszcze: Gorączka może prowadzić do wstrząsów i uczucie chłodu.

Bóle mięśni i bóle stawów: bóle i bóle mogą mieć od łagodnego do ciężkiego. Te odczucia są powszechne w plecach, rękach i nogach.

Malaise: Malaise to ogólne uczucie dyskomfortu, choroby i niepokoju. Termin odnosi się do ogólnego braku dobrego samopoczucia. Apetyt również jest zmniejszony lub zupełnie mu brakuje. Jest to powszechna skarga z wieloma chorobami i często jest pierwszą oznaką infekcji.

Ból gardła: ból gardła wywołany przez grypę może być ciężki i zwykle trwa od 3 do 5 dni.

Słabość i zmęczenie: Słabość i zmęczenie mogą być tak poważne, że przeszkadzają w normalnych czynnościach, takich jak uczęszczanie do pracy i szkoły. Osoby, które mają grypę, nie mogą się wyspać i często są całkowicie wyczerpane. Proste czynności, takie jak przygotowanie do korzystania z łazienki, mogą wydawać się trudne.

Katar lub zatkany nos: przekrwienie błony śluzowej nosa i kichanie są częściej postrzegane jako objawy przeziębienia. Jednak grypa może powodować te objawy u niektórych osób.

Wymioty i biegunka: Objawy te rzadko występują u osób dorosłych z grypą, ale wymioty lub biegunka występują u 10 do 20 procent zakażeń grypą u dzieci.

Jak długo trwają objawy grypy?

Szczepionka przeciw grypie

Większość osób wyzdrowieje z grypy w ciągu 3 do 5 dni. Uczucie złego samopoczucia może trwać przez tydzień lub dłużej.

Jednak grypa może się skomplikować w wyniku zapalenia płuc. Zapalenie płuc jest poważną infekcją płuc, która wymaga leczenia, aw niektórych przypadkach hospitalizacji. Starsi pacjenci dorośli, małe dzieci oraz osoby z dolegliwościami medycznymi częściej rozwijają zapalenie płuc.

Może być wyzwaniem wiedzieć, czy objawy są związane z grypą lub z powodu innej choroby. Grypa może przypominać inne wirusowe infekcje dróg oddechowych, a objawy mogą być mniej wyraźne w starszych i młodszych populacjach.

Szczepionka przeciw grypie nie jest w stu procentach skuteczna, więc jeśli powyższe objawy wystąpią, należy udać się do lekarza. Można łatwo założyć, że objawy nie są związane z grypą po otrzymaniu szczepionki przeciw grypie.

W 2015 r. Raport Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) stwierdził, że szczepionka na grypę na ten sezon grypowy była skuteczna tylko w 23 procentach.

Ten niski poziom skuteczności przypisano dużej liczbie „wariantów dryfu”. Warianty dryfu to szczepy grypy, które zmieniły się w ich strukturę genetyczną lub właściwości infekcyjne. Mogą się one różnić od wirusów użytych do wytworzenia szczepionki.

Szczepionka byłaby nieskuteczna wobec nowo powstałych patogenów.

Skąd mam wiedzieć, czy mam grypę?

Osoba może mieć grypę, jeśli doświadcza następujących objawów:

  • Grypa występuje w ciągu 2 dni po ekspozycji na wirusa i następuje drastyczny i znaczący postęp objawów.
  • Gorączka trwa dłużej niż 1 do 2 dni.
  • Każda część ciała wydaje się boleć. Znaczne bóle całego ciała wskazują na grypę.
  • Objawy grypopodobne pojawiają się podczas sezonu grypowego.
  • U dorosłych nie występują wymioty ani biegunka. Dzieci mogą mieć objawy żołądkowo-jelitowe.

Jeśli dana osoba podejrzewa grypę, należy porozmawiać z lekarzem. Większość ludzi wraca do zdrowia po grypie w ciągu tygodnia. Istnieją jednak pewne grupy osób, dla których grypa może zagrażać życiu.

Istnieje szybki test, który można przeprowadzić w gabinecie lekarskim, aby potwierdzić, czy objawy są związane z grypą. Dostępne są także leki przeciwwirusowe, które mogą pomóc w zmniejszeniu poziomu infekcji i nasilenia objawów, o ile leczenie rozpoczyna się podczas pierwszych 48 godzin kontaktu z wirusem.

Like this post? Please share to your friends: