Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Mgła mózgu: przyczyny i sposób radzenia sobie

Mgła mózgu wpływa na różne procesy umysłowe, w tym pamięć i koncentrację. Może to być objaw choroby lub może być związany z czynnikami stylu życia, takimi jak stres lub dieta.

Dowiadujemy się więcej o przyczynach tego frustrującego problemu i podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym problemem.

Czym jest mgła mózgowa?

Mężczyzna zakrywający oczy ręką, zestresowany, zdezorientowany, cierpiący na utratę pamięci.

Mgła mózgowa może sprawić, że człowiek poczuje się tak, jakby procesy myślenia, rozumienia i zapamiętywania nie działały tak, jak powinny.

Na różne funkcje mózgu może wpływać mgła mózgu, w tym:

 • pamięć, która pozwala na przechowywanie i przywoływanie informacji
 • umiejętność posługiwania się i rozumienia języka
 • przetwarzanie informacji, które pomaga zrozumieć i skupić
 • umiejętności wizualne i przestrzenne stosowane w rysowaniu, rozpoznawaniu kształtów i poruszaniu się po przestrzeni
 • zdolności obliczeniowe
 • funkcje wykonawcze służące do organizacji, rozwiązywania problemów i planowania

Jeśli jedna lub więcej z tych funkcji jest osłabiona, ktoś może mieć trudności ze zrozumieniem, trudno jest się skupić lub skoncentrować, zapomnieć o rzeczach i doświadczać zmęczenia psychicznego.

Mgła mózgu i stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane lub stwardnienie rozsiane jest dożywotnim stanem, który wpływa na mózg i rdzeń kręgowy, powodując problemy z ruchem, równowagą, wzrokiem i uczuciem.

MS może powodować obszary zapalenia i uszkodzenia lub zmiany w mózgu. Zmiany te mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu.

Funkcje najczęściej dotknięte przez MS to przetwarzanie informacji, pamięć i funkcje wykonawcze. Wiele osób żyjących z SM doświadcza pewnych zmian w ich zdolności do podejmowania decyzji oraz przetwarzania i zapamiętywania informacji.

W większości przypadków zmiany te będą łagodne lub umiarkowane i nie będą miały wpływu na zdolność samodzielnego życia. Mogą jednak powodować frustrację lub trudności w wypełnianiu codziennych zadań, takich jak znajdowanie kluczy do domu lub robienie zakupów w sklepach spożywczych.

Istnieje wiele strategii, które mogą pomóc osobie żyjącej z SM zachować umiejętność przetwarzania pamięci i informacji, w tym:

 • Unikanie rozpraszania uwagi, znajdowanie spokojnej przestrzeni, aby skoncentrować się na zadaniach i robienie regularnych przerw w celu skupienia uwagi.
 • Poprosić rodzinę i znajomych, aby mówili wolniej i aby dodatkowy czas na przetwarzanie informacji.
 • Korzystanie z technik organizacji, takich jak prowadzenie dziennika lub tworzenie list.
 • Znalezienie w domu niezapomnianego miejsca do przechowywania ważnych przedmiotów, takich jak klucze, które można łatwo zgubić.

Strategie te powinny zmniejszyć stres i frustrację mgłą mózgową, gdy się pojawi.

Inne przyczyny medyczne

Przygnębiona kobieta, obsiadanie przeciw ścianie i mienie głowa w ręce.

Poza stwardnieniem rozsianym kilka innych stanów medycznych może powodować mgłę mózgową.

Długotrwałe stany, takie jak fibromialgia, która powoduje ból całego ciała lub zespół przewlekłego zmęczenia, który powoduje silne zmęczenie, często powodują problemy z koncentracją lub pamięcią.

Depresja jest poważnym zaburzeniem nastroju, które wpływa na to, jak ktoś myśli i czuje. Problemy z pamięcią, skupieniem i podejmowaniem decyzji mogą przyczyniać się do uczucia mgły mózgowej.

Osoba z depresją może mieć problemy ze snem i brakiem energii, co może utrudniać koncentrację i wykonywanie zadań.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest stanem, który wpływa na czerwone krwinki w organizmie. Jeśli czerwone krwinki nie dostarczą wystarczającej ilości tlenu do narządów i tkanek, dana osoba może doświadczyć psychicznego i fizycznego zmęczenia wraz z innymi objawami, takimi jak duszność.

Dysfunkcje tarczycy, takie jak niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto mogą również powodować mgłę mózgową. Starsi ludzie z chorobami tarczycy są szczególnie podatni na problemy z pamięcią.

Zmieniające się poziomy hormonów mogą również wpływać na funkcjonowanie mózgu, szczególnie w okresie ciąży lub menopauzy. Niewielkie badanie wykazało, że zmiany hormonalne podczas przejścia menopauzalnego utrudniają kobietom przyjmowanie i zapamiętywanie nowych informacji oraz skupianie uwagi na trudnych zadaniach.

Niektóre leki mogą również wpływać na funkcjonowanie psychiczne. Leki chemioterapeutyczne mają wiele skutków ubocznych, w tym na pamięć i koncentrację osoby. Tabletki do spania mogą mieć wpływ na pamięć krótkotrwałą, a niektóre leki przeciwdepresyjne mogą powodować splątanie.

Osoba powinna porozmawiać z lekarzem o wszelkich niepożądanych skutkach ubocznych, których doświadczają z powodu leku. Jeśli nie można zmienić leku, lekarz może pomóc w opracowaniu strategii radzenia sobie z mgłą mózgową.

Przyczyny życia

Mgła mózgu może często być wynikiem czynników stylu życia, które wpływają na funkcjonowanie mózgu. Współczesne życie i napięty kalendarz mogą oznaczać, że mózg może nie mieć dość odpoczynku, aby funkcjonować w najlepszym wydaniu.

Przyczyny mgły mózgowej, które odnoszą się do czyjegoś stylu życia, obejmują:

 • naprężenie
 • brak snu
 • dieta
 • niska energia z braku aktywności fizycznej

Jeśli ciągły stres i trudności w zasypianiu wpływają na czyjąś pamięć i koncentrację, zmiany w stylu życia mogą pomóc w przezwyciężeniu tych problemów.

Zmiany w diecie i ćwiczeniach fizycznych mogą również zwiększyć poziom energii i poprawić koncentrację psychiczną.

Leczenie

Kobieta w sesji terapii mówi do doradcy.

Leczenie mgły mózgowej zależy od przyczyny. Jeśli ktoś ma stwardnienie rozsiane, lekarz może pracować z nimi, aby opracować plan opieki, który obejmuje leki, fizjoterapię i samoopiekę poprzez dietę i ćwiczenia.

Inne choroby, takie jak niedokrwistość, powinny być leczone przez lekarza. Mgła mózgu zwykle złagodzi się, gdy stan podstawowy ulegnie poprawie.

Jeśli dana osoba doświadcza mgły mózgowej jako objawu depresji, lekarz może zalecić terapię behawioralną lub CBT, ćwiczenia, a nawet zmianę leku.

Dokonanie prostych zmian w stylu życia może pomóc zmniejszyć lub wyeliminować mgłę mózgu, jeśli nie jest spowodowane stanem chorobowym.

Ograniczanie stresu nie zawsze jest łatwe, ale można zacząć od wskazania przyczyny, na przykład obawy o pieniądze lub relacje.

Jeśli ktoś czuje się zestresowany, ponieważ za dużo wziął na siebie, pomocne może być przekazanie komuś zadania lub poprawienie umiejętności zarządzania czasem.

Wystarczająca ilość snu jest niezbędna do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu, ponieważ zmęczenie wpływa na koncentrację i koncentrację. Osoba powinna starać się iść do łóżka i wstawać o tej samej porze każdego dnia, odpoczywać przed pójściem do łóżka i starać się uczynić sypialnię spokojnym, spokojnym miejscem.

Regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć stres i zwiększyć poziom energii, co może poprawić koncentrację psychiczną.

Dodawanie ćwiczeń do codziennej rutyny może być tak proste, jak spacerowanie podczas obiadu lub jazda na rowerze do pracy zamiast jazdy samochodem.

Angażowanie się w hobby i spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi może być dobrym sposobem na bycie bardziej zrelaksowanym. Uważność to kolejna metoda, która może pomóc w zmniejszeniu stresu i zwiększeniu odprężenia, aby myślenie człowieka stało się jaśniejsze.

Dieta może mieć wpływ na poziomy energii, a wielu ludzi rozpozna uczucie utraty koncentracji, jeśli nie jedzą przez jakiś czas. Regularne spożywanie pożywnych posiłków i przekąsek przez cały dzień może pomóc w zmniejszeniu mgły mózgowej.

Kofeina i alkohol mogą powodować trudności w zasypianiu i wyczerpywaniu się energii, więc osoba może chcieć zmniejszyć jej spożycie, jeśli boryka się ze snem lub ma problemy z koncentracją.

Strategie pomagające w utrzymaniu pamięci i koncentracji mogą sprawić, że sytuacja stanie się łatwiejsza w sytuacjach, w których mgła mózgowa jest częścią długoterminowego stanu.

Kiedy iść do lekarza

Osoba powinna spotkać się z lekarzem, jeśli oprócz mgłę mózgową doświadczają innych objawów, ponieważ mogą mieć podłoże medyczne.

Poprawa diety, wystarczająca ilość snu i zmniejszenie stresu powinny poprawić objawy choroby, jeśli czynniki stylu życia powodują mgłę mózgu.

Jeśli zmiany stylu życia nie poprawiają funkcji mózgu, a objawy choroby utrzymują się lub gorzej, powinny porozmawiać z lekarzem. Lekarz zwykle prosi o informacje na temat ich zdrowia psychicznego, diety i innych objawów, zanim zdecyduje się na dalsze badania diagnostyczne.

Perspektywy

Mózgowa mgła związana ze stresem, zła dieta lub brak snu powinny ustąpić po rozwiązaniu tych problemów.

Jeśli problemy z funkcjonowaniem mózgu są objawem stanu chorobowego, powinny one ulec poprawie po rozpoznaniu i poświęceniu odpowiedniej uwagi i leczenia.

W niektórych przypadkach mgła mózgu może być długotrwałym problemem związanym z trwającą chorobą, taką jak stwardnienie rozsiane.

Wreszcie, wiele strategii może pomóc zmniejszyć wpływ problemów z pamięcią lub trudności z koncentracją, w tym tworzenie list, trzymanie się rutyny i wyjaśnianie znajomym i rodzinie, w jaki sposób mogą pomóc.

Like this post? Please share to your friends: