Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zielona herbata: korzyści zdrowotne, skutki uboczne i badania

Zielona herbata, pochodząca z Chin i Indii, została pochłonięta i doceniona ze względu na jej korzyści zdrowotne od wieków na całym świecie, ale dopiero niedawno zyskała popularność w Stanach Zjednoczonych.

Herbata jest najczęściej spożywanym napojem na świecie za wodą. Jednak 78 procent herbaty spożywanej na całym świecie jest czarne, a tylko około 20 procent jest zielone.

Wszystkie rodzaje herbaty, z wyjątkiem herbaty ziołowej, są warzone z suszonych liści krzewu Camellia sinensis. Poziom utleniania liści decyduje o rodzaju herbaty.

Zielona herbata jest zrobiona z nieutlenionych liści i jest jednym z mniej przetworzonych rodzajów herbaty. Zawiera zatem najwięcej przeciwutleniaczy i korzystnych polifenoli.

Szybkie fakty dotyczące zielonej herbaty

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących zielonej herbaty. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • zielona herbata była stosowana w tradycyjnej medycynie indyjskiej i chińskiej
 • istnieje wiele różnych rodzajów zielonej herbaty
 • Zielona herbata może pomóc w zapobieganiu wielu dolegliwościom, w tym rakowi
 • potrzeba więcej badań, aby udowodnić wiele roszczeń zdrowotnych związanych z zieloną herbatą

Korzyści zdrowotne związane z zieloną herbatą

zielona herbata w filiżance

Poniżej wymienione są możliwe korzyści zdrowotne związane z zieloną herbatą. Zieloną herbatę używano w tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej do kontrolowania krwawienia i gojenia się ran, wspomagania trawienia, poprawy zdrowia serca i psychicznego oraz regulacji temperatury ciała.

Ostatnie badania wykazały, że zielona herbata może potencjalnie mieć pozytywny wpływ na wszystko, od utraty masy ciała do zaburzeń wątroby, cukrzycy typu 2 i choroby Alzheimera.

Ważne jest, aby pamiętać, że wymagane są dodatkowe dowody zanim te możliwe powiązania świadczeń zdrowotnych zostaną uznane za ostateczne:

1) Zielona herbata i profilaktyka raka

Według National Cancer Institute wykazano, że polifenole w herbacie zmniejszają wzrost guza w badaniach laboratoryjnych i na zwierzętach i mogą chronić przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem ultrafioletowym UVB.

W krajach, w których spożycie zielonej herbaty jest wysokie, wskaźniki zachorowalności na raka są niższe, ale nie można jednoznacznie stwierdzić, czy to zielona herbata, która zapobiega rakowi w tych szczególnych populacjach, czy też w innych czynnikach związanych ze stylem życia.

Niektóre badania wykazały również pozytywny wpływ zielonej herbaty na następujące rodzaje raka:

 • pierś
 • pęcherz
 • jajnik
 • jelita grubego
 • przełyk (gardło)
 • płuco
 • prostata
 • skóra
 • żołądek

Naukowcy uważają, że to wysoki poziom polifenoli w herbacie pomaga zabijać komórki rakowe i powstrzymywać ich przed wzrostem. Jednak dokładne mechanizmy, w których herbata oddziałuje z komórkami nowotworowymi, nie są znane.

Jednak inne badania nie wykazały, że herbata może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Ilość herbaty potrzebnej do zapobiegania rakowi również jest bardzo różna w badaniach – od 2-10 filiżanek dziennie.

W 2005 r. Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) stwierdził: „nie ma wiarygodnych dowodów na poparcie kwalifikowanych oświadczeń zdrowotnych dotyczących spożycia zielonej herbaty i zmniejszonego ryzyka raka żołądka, płuc, okrężnicy / odbytnicy, przełyku, trzustki, jajników i kombinacji . „

2) Korzyści z zielonej herbaty dla serca

W opublikowanym w 2006 roku badaniu stwierdzono, że spożywanie zielonej herbaty wiąże się ze zmniejszoną umieralnością ze względu na wszystkie przyczyny, w tym chorobę sercowo-naczyniową.

W badaniu wzięło udział ponad 40 000 japońskich uczestników w wieku od 40 do 79 lat przez 11 lat, począwszy od 1994 roku.

Uczestnicy, którzy pili co najmniej 5 filiżanek zielonej herbaty dziennie, mieli znacznie niższe ryzyko zgonu (zwłaszcza z powodu chorób sercowo-naczyniowych) niż ci, którzy pili mniej niż jedną filiżankę herbaty dziennie.

Zielona herbata zawiera katechiny, związki polifenolowe, które, jak się uważa, wywierają liczne efekty ochronne, szczególnie w układzie sercowo-naczyniowym.

3) Zielona herbata i niższy cholesterol

Analiza opublikowanych badań w 2011 r. Wykazała, że ​​spożywanie zielonej herbaty, zarówno w formie napoju, jak i kapsułki, wiązało się ze znaczną, ale niewielką redukcją całkowitego i LDL lub „złego” cholesterolu.

4) Ryzyko udaru i zielona herbata

Regularne picie zielonej herbaty lub kawy wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem udaru, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie.

Główny autor badania, dr Yoshihiro Kokubo, powiedział: „Jest to pierwsze badanie na dużą skalę, aby zbadać łączny wpływ zarówno zielonej herbaty i kawy na ryzyko udaru mózgu. Możesz zrobić małe, ale pozytywne zmiana trybu życia, aby zmniejszyć ryzyko udaru, dodając do diety codziennie zieloną herbatę. „

5) Zielona herbata dla cukrzycy typu 2

Badania dotyczące związku między zieloną herbatą a cukrzycą były niespójne. Niektórzy wykazali niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 u osób pijących herbatę zieloną niż w przypadku osób, które nie spożywały herbaty, podczas gdy inne badania nie wykazały żadnego związku między spożywaniem herbaty a cukrzycą.

6) Zielona herbata i utrata masy ciała

Zielona herbata może promować niewielką, nieistotną utratę wagi u dorosłych z nadwagą i otyłością; jednakże, ponieważ utrata wagi w badaniach była tak minimalna, jest mało prawdopodobne, aby zielona herbata miała kliniczne znaczenie dla utraty wagi.

7) Zielona herbata i zapalne choroby skóry

W badaniu z 2007 r. Stwierdzono, że zielona herbata może stanowić obietnicę nowego leczenia zaburzeń skóry, takich jak łuszczyca i łupież. Naukowcy zbadali zwierzęcy model zapalnych chorób skóry, często charakteryzujących się plamami suchej, czerwonej, łuszczącej się skóry wywołanej stanem zapalnym i nadprodukcją komórek skóry. Osoby leczone zieloną herbatą wykazywały wolniejszy wzrost komórek skóry i obecność genu, który reguluje cykl życia komórek.

8) Pamięć robocza i efekty zielonej herbaty

Badania opublikowane w czasopiśmie sugerują, że zielona herbata może poprawić funkcje poznawcze naszego mózgu, w szczególności pamięć roboczą.

Zespół badawczy stwierdził, że ich odkrycia sugerują, że zielona herbata może być obiecująca w leczeniu zaburzeń poznawczych związanych z zaburzeniami neuropsychiatrycznymi, takimi jak demencja.

9) Zielona herbata i choroba Alzheimera

W badaniu opublikowanym w 2011 r. Naukowcy przetestowali wpływ składnika zielonej herbaty, CAGTE (lub „ekstraktu z zielonej herbaty”) po jego strawieniu, aby zobaczyć, jak wpłynęło to na kluczowe białko w chorobie Alzheimera.

Towarzystwo Alzheimera skomentowało, że „to badanie dodaje do poprzednich badań, które sugerują, że zielona herbata może pomóc w zmniejszeniu ryzyka choroby Alzheimera, jednak naukowcy użyli znacznie wyższej dawki aktywnego związku chemicznego zielonej herbaty niż kiedykolwiek w ludzkim ciele. Potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić, czy zielona herbata jest ochronna przy znacznie niższej dawce, i zrozumieć mechanizm.

Inne badania wykazały, że zielona herbata może być pomocna w zapobieganiu ubytkom jamy ustnej, stresowi, przewlekłemu zmęczeniu, leczeniu chorób skóry i polepszaniu zapalenia stawów poprzez zmniejszanie stanu zapalnego.

Potrzebne są dalsze badania, aby uściślić te teorie.

Odżywianie zielonej herbaty

Niesłodzona zielona herbata to napój o zerowej kaloryczności. Kofeina zawarta w filiżance herbaty może się różnić w zależności od czasu infuzji i ilości zaparzonej herbaty. Ogólnie zielona herbata zawiera stosunkowo niewielką ilość kofeiny (około 20-45 miligramów na filiżankę 8 uncji) w porównaniu z czarna herbata, która zawiera około 50 miligramów i kawę z 95 miligramami na filiżankę.

Zielona herbata jest uważana za jeden z najzdrowszych napojów na świecie i zawiera jedną z największych ilości przeciwutleniaczy z każdej herbaty. Uważa się, że naturalne substancje chemiczne zwane polifenolami w herbacie mają działanie przeciwzapalne i przeciwrakowe. Zielona herbata to w przybliżeniu 20-45 procent polifenoli wagowo, z czego 60-80 procent to katechiny, takie jak EGCG. Katechiny są przeciwutleniaczami, które mają zapobiegać uszkodzeniom komórek.

Rodzaje zielonej herbaty

Liście zielonej herbaty

Zielona herbata jest dostępna w wielu rodzajach, w tym:

 • butelkowane i słodzone cukrem lub sztucznym środkiem słodzącym
 • w pojedynczych torebkach herbaty
 • jako luźny liść
 • w proszku instant
 • suplementy zielonej herbaty, które są sprzedawane w postaci kapsułek lub płynnych ekstraktów

Według badań przeprowadzonych w 2010 r. W American Chemical Society, herbata w butelkach nie jest odpowiednikiem parzonej herbaty, ponieważ około 16 uncji butelkowanych herbat może zawierać mniej polifenoli niż jedna filiżanka parzonej herbaty.

Skutki uboczne i ryzyka związane z zieloną herbatą

Niewiele jest znanych działań niepożądanych lub przeciwwskazań do picia zielonej herbaty dla dorosłych. Należy jednak wyjaśnić następujące zagrożenia lub komplikacje:

 • Wrażliwość na kofeinę – osoby z ciężką wrażliwością na kofeinę mogą odczuwać bezsenność, niepokój, drażliwość, nudności lub rozstrój żołądka.
 • Leki rozrzedzające krew – osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew (leki przeciwzakrzepowe) takie jak kumadyna / warfaryna powinny pić zieloną herbatę z zachowaniem ostrożności ze względu na zawartość witaminy K. Zaleca się także unikanie zielonej herbaty i aspiryny, ponieważ zmniejszają one skuteczność krzepnięcia płytek krwi.
 • Inne stymulanty – jeśli są przyjmowane z lekami pobudzającymi, zielona herbata może zwiększyć ciśnienie krwi i tętno.

Suplementy zielonej herbaty zawierają wysoki poziom substancji aktywnych, które mogą wywoływać efekty uboczne i wchodzić w interakcje z innymi ziołami, suplementami lub lekami.

Suplementy z zielonej herbaty są nieuregulowane przez FDA i mogą zawierać również inne substancje niebezpieczne dla zdrowia lub o niesprawdzonych korzyściach zdrowotnych. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zioła lub schematu uzupełniania.

W szczególności kobiety w ciąży lub karmiące piersią, osoby z problemami z sercem lub wysokim ciśnieniem krwi, problemy z nerkami lub wątrobą, wrzody żołądka lub zaburzenia lękowe nie powinny przyjmować suplementów lub ekstraktów z zielonej herbaty.

Dalsze informacje na temat zielonej herbaty

Różne produkty zielonej herbaty są dostępne do zakupu online. Dobrym pomysłem jest porównanie różnych marek i różnych rodzajów zielonej herbaty, aby wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie.

Czy podobała Ci się informacja o potencjalnych korzyściach zdrowotnych płynących z zielonej herbaty? Zapoznaj się z naszą kolekcją artykułów o innych owocach i warzywach. Alternatywnie, przeczytaj nasz artykuł na temat 10 najlepszych zdrowych produktów do codziennej diety.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: