Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy rwa kulszowa może powodować ból w pośladkach?

Ból w pośladkach osoby może być niepokojący i niewygodny. Jeśli ktoś ma tego rodzaju dyskomfort, wskazane jest znalezienie przyczyny i odpowiedniego leczenia.

Chociaż większość przyczyn bólu pośladków nie prowadzi do poważnych powikłań i może odejść sama, w niektórych przypadkach może istnieć podstawowy powód, który wymaga leczenia w celu złagodzenia objawów.

Podczas gdy wiele przyczyn bólu pośladków nie ma nic wspólnego, zdarzają się sytuacje, w których schorzenie leżące u podstaw może oznaczać konieczność pomocy medycznej i leczenia.

Szybkie fakty dotyczące bólu w pośladkach:

 • Istnieje wiele powodów, dla których dana osoba może odczuwać ból w pośladkach.
 • Pośladki mogą być podatne na urazy i choroby, więc ból pośladków jest powszechny.
 • Niektórzy ludzie samodzielnie diagnozują swój ból, jeśli przyczyna jest oczywista, np. Upadek lub zranienie.

Rwa kulszowa i ból pośladków

Rwa kulszowa jest częstą przyczyną bólu w pośladkach. Rwa kulszowa nie jest sama w sobie stanem, ale raczej objawem różnych stanów.

Najczęstsze przyczyny rwy kulszowej

Rwa kulszowa powodująca ból w pośladkach, osoba z widokiem bocznym, trzymająca dolną część pleców.

Rwa kulszowa może wystąpić z powodu schorzenia zwanego zespołem piriformis.

Piriformis to mięsień, który zaczyna się w dolnej części pleców osoby i biegnie w dół do jego uda.

Kiedy ktoś zrani lub przepracuje mięsień piriformis, może nacisnąć nerw kulszowy. Nerw kulszowy biegnie od dolnej części kręgosłupa do pośladków i tylnej części uda.

Nacisk mięśnia na nerw kulszowy powoduje ból znany jako rwa kulszowa.

Bólowi kręgosłupa może towarzyszyć drętwienie lub mrowienie i może się nasilić, jeśli ktoś biegnie, siada lub idzie na górę.

Przepuklina dysku może również powodować rwa kulszową. Podobnie, rwa kulszowa pojawia się, gdy części kręgosłupa zwężają się i zaczynają naciskać na nerw kulszowy.

Rwa kulszowa zdarza się częściej u osób po 40. i 50. roku życia, ponieważ starzenie się zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia takich schorzeń jak zespół piriformis.

Inne częste przyczyny bólu pośladków

Najczęstsze przyczyny bólu w czyichś pośladkach to:

Siniak

Stłuczenie może wystąpić, gdy ktoś dozna obrażeń, które powodują uszkodzenie naczyń krwionośnych i krwi gromadzącej się pod skórą. Dlatego siniak pojawia się jako czarny lub niebieski znak.

Urazy na pośladkach mogą wystąpić, na przykład, gdy dana osoba upada, gdy uprawia sport lub ślizga się podczas chodzenia.

Początkowo może pojawić się guzek, obrzęk i tkliwość, które powinny ustąpić. Ostatecznie obszar się zagoi, a siniak zniknie.

Napięcie mięśniowe

Napięcie mięśniowe jest kolejną częstą przyczyną bólu pośladków. Mięśnie w pośladkach znane są jako gluteus maximus, gluteus medius i gluteus minimus. Jeśli osoba nadmiernie się napina lub pociąga za te grupy mięśni, może wystąpić ból.

Oprócz bólu objawy zmęczenia mięśni mogą obejmować:

 • czułość
 • sztywność
 • obrzęk
 • trudności z poruszaniem mięśnia

Napięcie może wystąpić, jeśli dana osoba bierze udział w ćwiczeniu bez rozgrzewki jako pierwszej lub z powodu nagłego ruchu, który może pociągnąć mięsień.

Zapalenie torebki stawowej

Między kościami osoba ma kaletki. Te wypełnione płynem worki pomagają chronić i amortyzować kości. Jednak kaletki mogą ulec zapaleniu, co prowadzi do stanu zwanego zapaleniem kaletki.

Obszary najczęściej dotknięte zapaleniem kaletki to kolana, biodra, barki i łokcie. Mimo to, zapalenie kaletki może również występować w pośladkach, gdy jest nazywane zapaleniem kaletki.

Objawy zapalenia kaletki sierpowej mogą być:

 • ból podczas siedzenia lub leżenia
 • ból w tylnej części uda
 • obrzęk i zaczerwienienie w okolicy

Czasami zapalenie kaletki w kościach kulszowych występuje, gdy dana osoba siedzi na twardej powierzchni przez dłuższy czas. Uszkodzenie pośladków może również prowadzić do tego stanu.

Przepuklina dysku

RTG kręgosłupa pokazujący przepuklina dysku.

Dyski w kręgosłupie osoby mogą zostać przepuklinowane, jeśli zewnętrzna warstwa dysku rozedrze się, umożliwiając wyślizgnięcie się części materiału wewnętrznego.

Kiedy tak się dzieje, dysk naciska na nerwy rdzeniowe, które mogą być bolesne, a także powodować drętwienie, mrowienie lub osłabienie okolicy.

Jeśli w kręgosłupie lędźwiowym lub w dolnej części pleców pojawi się przepuklina dysku, ból może promieniować na pośladki i na nogi. Przepuklina krążka jest bardziej prawdopodobna w przypadku osób starszych, ponieważ dyski kręgosłupa z wiekiem słabną.

Ciągnięcie lub podnoszenie ciężkich przedmiotów i otyłość są również czynnikami ryzyka.

Zwyrodnieniowa choroba dysku

U osób starszych dyski z tyłu mogą stać się słabsze i bardziej zużyte. W takim przypadku amortyzacja dostarczona przez dyski staje się mniej skuteczna, a kości kręgosłupa mogą zacząć ocierać się o siebie.

Może to powodować ból w pośladkach i udach, a także drętwienie i mrowienie w nogach. Objawy mogą się nasilać podczas siedzenia, zginania lub podnoszenia.

Torbiel ślinowa

W rozszczepie między pośladkami osoby można znaleźć torbiel pilonidalną. Te torbiele różnią się od innych torbieli, ponieważ zawierają małe kawałki włosów i skóry.

Czasami te torbiele pojawiają się z powodu wrastających włosów, które wyrosły w skórze.

Pilastyczna torbiel pojawi się jako grudka i może być dość bolesna.

Inne objawy mogą obejmować zaczerwienienie, obrzęk, krew i ropę przesączającą się z cysty lub nieprzyjemny zapach.

Torbiele pilonidalne często występują, gdy dana osoba siedzi przez dłuższy czas lub gdy w okolicy jest dużo tarcia, na przykład podczas długich przejażdżek rowerowych.

Ropień pośredni

Ropień okołonaczyniowy, znany również jako ropień okołowodowy, jest jamą, która tworzy się w gruczole w pobliżu odbytu. Jest spowodowane infekcją bakteryjną i jest wypełnione ropą.

Ropnie pośrednie są częstsze u niemowląt, chociaż u dorosłych występuje biegunka, zaparcia lub problemy z wypróżnieniami, może wystąpić ropień w okolicy odbytu.

Możliwe jest również powstanie ropnia w przypadku nieprawidłowego połączenia między wnętrzem odbytu a skórą, znanym jako przetoka. Z powodu tego otwarcia bakterie mogą zostać uwięzione, a więc występuje ropień.

Lekarze mogą zalecić operację dla osób z tym schorzeniem w celu usunięcia przetoki.

Zaburzenia stawu krzyżowo-biodrowego

Staw krzyżowo-biodrowy można znaleźć łącząc trójkątną kość znaną jako sacrum z kością miednicy.

Jeśli staw krzyżowo-biodrowy ulega zapaleniu, może wystąpić ból w dolnej części pleców, pośladkach i kończynach górnych.

Chodzenie, bieganie i chodzenie po schodach może nasilić ból, a lekarz może zalecić fizjoterapię, aby utrzymać elastyczność stawu i poprawić jego wytrzymałość.

Artretyzm

Zapalenie stawów jest częstą chorobą, która może wpływać na stawy w całym ciele osoby. Uważa się, że ponad 54 miliony Amerykanów ma rodzaj zapalenia stawów. Zapalenie stawów może wystąpić z powodu starzenia się, gdy osoba się starzeje.

Niektóre rodzaje artretyzmu występują, ponieważ układ odpornościowy zaczyna atakować stawy.

Zapalenie stawów powoduje usztywnienie stawów i może być bardzo bolesne. Jeśli zdarza się to w stawach biodrowych, ból może promieniować na pośladki, chociaż utrzymywanie stawów ruchowych, fizykoterapia i leki mogą pomóc i poprawić elastyczność stawu.

Choroba naczyniowa

Osoba z chorobą naczyń może odczuwać ból w pośladkach z powodu zablokowania naczyń krwionośnych i niewystarczającej ilości krwi docierającej do nóg. Ból pojawia się zwykle podczas chodzenia i zatrzymuje się, gdy osoba przestaje się poruszać.

Osoba może również doświadczyć utraty włosów i osłabienia kończyn dolnych, gdy mają one chorobę naczyniową.

Czy ból pośladków jest powodem do zmartwień?

Lekarz przy biurku, tłumacząc coś do słuchania pacjenta.

Umawianie się z lekarzem może być pomocne, jeśli nie ma oczywistej przyczyny bólu, i nie ustępuje, nie nasila się, lub występują inne objawy.

Dodatkowe objawy mogą obejmować:

 • drętwienie lub osłabienie nóg
 • ostry przeszywający lub strzelający ból
 • ból, który nie leczy
 • temperatura 104 ° F (40 ° C) lub wyższa
 • trudności w kontrolowaniu jelit lub pęcherza
 • ból, który ogranicza ruch i występuje tylko podczas ruchu

Diagnoza i leczenie

Chociaż nie dotyczy to normalnie, ludzie powinni nadal monitorować ból, a jeśli to nie zniknie lub pojawią się dodatkowe objawy, dobrze jest umówić się na wizytę u lekarza.

Lekarze to najlepsi ludzie, którzy przepisują leczenie po zbadaniu przyczyny bólu. Mogą skierować pacjenta do reumatologa, specjalisty ortopedy lub fizjoterapeuty.

Inne leczenie może obejmować:

 • zastrzyki z kortykosteroidów w celu zmniejszenia stanu zapalnego
 • drenaż torbieli lub ropnia powodującego ból
 • chirurgiczna naprawa uszkodzonego dysku lub wymiana zużytego złącza

Możliwe, że leki przeciwbólowe na odpoczynek i bez recepty wystarczą, aby pomóc pacjentowi opanować ból pośladków.

Inne środki do domu obejmują stosowanie lodu lub ciepła do obszaru i delikatnie rozciąganie nóg, pośladków i bioder.

Like this post? Please share to your friends: