Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co powinieneś wiedzieć o skanach MRI

Skanowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) jest powszechną procedurą stosowaną przez szpitale na całym świecie. MRI wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów narządów i tkanek w ciele.

Rozwój MRI zrewolucjonizował świat medyczny. Od czasu jego odkrycia lekarze i badacze udoskonalili techniki używania skanów MRI, aby pomóc w procedurach medycznych, a także pomóc w badaniach.

W tym artykule szczegółowo omówiono skany MRI. Mamy również artykuły w naszym centrum wiedzy na temat tomografii komputerowej, skanów PET i ultrasonograficznych skanów.

Szybkie fakty dotyczące skanerów MRI

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących skanerów MRI. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Skany MRI są nieinwazyjne i bezbolesne
 • Raymond Damadian stworzył pierwszy skaner całego ciała MRI, który nazwał „Niezłomnym”
 • Koszt skanera MRI zaczyna się od 150 000 $
 • Japonia ma najwięcej skanerów MRI, z 46,5 na milion mieszkańców.

Przegląd

Co to jest skan MRI?

Skan MRI wykorzystuje duży magnes, fale radiowe i komputer, aby uzyskać szczegółowy obraz przekrojowy narządów wewnętrznych i struktur pacjenta.

Sam skaner zwykle przypomina dużą rurkę ze stołem pośrodku, pozwalając pacjentowi wsunąć się do tunelu.

Skan MRI różni się od skanów TK i promieni rentgenowskich, ponieważ nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, które może być potencjalnie szkodliwe dla pacjenta.

MRI używa

Używa

Skaner MRI.

Rozwój skanu MRI stanowi olbrzymi kamień milowy dla świata medycyny, ponieważ lekarze, naukowcy i badacze są teraz w stanie dokładnie zbadać wnętrze ludzkiego ciała za pomocą nieinwazyjnego narzędzia.

Oto kilka przykładów użycia skanera MRI:

 • Nieprawidłowości mózgu i rdzenia kręgowego
 • Guzy, torbiele i inne nieprawidłowości w różnych częściach ciała
 • Urazy lub nieprawidłowości w stawach, takie jak ból pleców
 • Pewne rodzaje problemów z sercem
 • Choroby wątroby i innych narządów jamy brzusznej
 • Przyczyny bólu miednicy u kobiet (np. Mięśniaki macicy, endometrioza)
 • Oszacowane nieprawidłowości w macicy u kobiet poddawanych ocenie z powodu niepłodności

Przygotowanie

Przygotowanie

Przygotowanie pacjenta do badania MRI jest niewielkie lub nie wymaga go wcale. Po przybyciu do szpitala lekarze mogą poprosić pacjenta o zmianę sukni. Ponieważ używane są magnesy, krytyczne jest, aby w skanerze nie znajdowały się metalowe przedmioty, dlatego pacjent zostanie poproszony o usunięcie jakiejkolwiek metalowej biżuterii lub akcesoriów, które mogą zakłócać działanie urządzenia.

Czasami pacjentom wstrzykuje się płyn dożylny (IV), aby poprawić wygląd określonej tkanki ciała.

Radiolog będzie następnie rozmawiał z jednostką przez proces skanowania MRI i odpowiadał na wszelkie pytania dotyczące procedury.

Po wejściu pacjenta do pokoju skanowania, zostaną one umieszczone na skanerze, aby się położył. Personel zapewni, że są one tak wygodne, jak to możliwe, zapewniając koce lub poduszki.

Zapewnione zostaną wkładki douszne lub słuchawki, które będą blokować głośne odgłosy skanera. Ten ostatni jest bardzo popularny wśród dzieci, ponieważ mogą oni słuchać muzyki, aby uspokoić wszelkie obawy.

Podczas

Podczas skanowania MRI

Po przejściu do skanera MRI technik MRI będzie mówił przez interkom, aby zapewnić pacjentowi komfort. Nie rozpoczną skanowania, chyba że pacjent jest gotowy.

Podczas skanowania konieczne jest zachowanie spokoju. Każdy ruch zakłóci utworzone obrazy, podobnie jak kamera próbująca zrobić zdjęcie poruszającego się obiektu. Głośne dźwięki będą pochodzić ze skanera, co jest zupełnie normalne. Jeśli pacjent odczuje dyskomfort podczas zabiegu, może on porozmawiać z technikiem MRI przez domofon i poprosić o zatrzymanie skanowania.

Po

Po skanowaniu MRI

Po zeskanowaniu radiolog sprawdzi obrazy, aby sprawdzić, czy wymagane są dalsze obrazy. Jeśli radiolog jest zadowolony, pacjent może wrócić do domu. Radiolog przygotuje krótki raport dla lekarza, który umówi się na spotkanie w celu omówienia wyników.

Jak działa MRI

Funkcjonować

Skaner MRI zawiera dwa silne magnesy; to są najważniejsze elementy wyposażenia.

Ciało ludzkie składa się w dużej mierze z cząsteczek wody, które składają się z atomów wodoru i tlenu. W centrum każdego atomu leży jeszcze mniejsza cząstka zwana protonem, która służy jako magnes i jest wrażliwa na każde pole magnetyczne.

Zwykle cząsteczki wody w naszych ciałach są losowo rozmieszczone, ale po wejściu do skanera MRI, pierwszy magnes powoduje, że cząsteczki wody w ciele wyrównują się w jednym kierunku, na północ lub na południe.

Drugie pole magnetyczne jest następnie włączane i wyłączane w serii szybkich impulsów, co powoduje, że każdy atom wodoru zmienia swoje wyrównanie, a następnie szybko przełącza się z powrotem do pierwotnego zrelaksowanego stanu po wyłączeniu. Pole magnetyczne powstaje w wyniku przechodzenia prądu przez cewki gradientowe, które również powodują wibracje cewek, co powoduje pukanie wewnątrz skanera.

Chociaż pacjent nie wyczuwa tych zmian, skaner może je wykryć i, w połączeniu z komputerem, może stworzyć szczegółowy obraz przekrojowy, który radiolog mógłby zinterpretować.

Funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (fMRI)

Funkcjonalny rezonans magnetyczny lub funkcjonalny MRI (fMRI) wykorzystuje technologię MRI do pomiaru aktywności mózgu poprzez monitorowanie przepływu krwi w mózgu. Daje to wgląd w aktywność neuronów w mózgu, gdy zwiększa się przepływ krwi w obszarach, w których neurony są aktywne.

Technika ta zrewolucjonizowała mapowanie mózgu, umożliwiając naukowcom ocenę mózgu i rdzenia kręgowego bez potrzeby stosowania inwazyjnych procedur lub zastrzyków leków.

fMRI pomaga badaczom dowiedzieć się o funkcji normalnego, chorego lub uszkodzonego mózgu.

Funkcjonalny MRI jest również stosowany w praktyce klinicznej, ponieważ, w przeciwieństwie do standardowych skanów MRI, które są przydatne do wykrywania strukturalnych anomalii w tkankach, funkcjonalny skan MRI może pomóc wykryć anomalną aktywność w tych tkankach. Jako taki, jest wykorzystywany do oceny ryzyka związanego z operacją mózgu, pomagając chirurgowi zidentyfikować obszary mózgu uczestniczące w krytycznych funkcjach, takich jak mówienie, poruszanie się, wykrywanie lub planowanie.

Funkcjonalny MRI można również wykorzystać do określenia skutków nowotworów, udaru mózgu, urazu głowy i mózgu lub chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

FAQ MRI

Najczęściej zadawane pytania

Mężczyzna, który ma przejść badanie MRI.

Jak długo potrwa skanowanie MRI?

Skany MRI różnią się w zakresie od 20 do 60 minut w zależności od tego, która część ciała jest analizowana i ile zdjęć jest wymaganych.

Jeśli po pierwszym skanowaniu MRI obrazy nie są wystarczająco jasne dla radiologa, pacjent może zostać poproszony o natychmiastowe wykonanie drugiego skanu.

Mam aparaty ortodontyczne, czy powinienem poddać się skanowi?

Mimo że skanowanie nie ma wpływu na aparaty i wypełnienia, mogą zniekształcić obraz. Lekarz i radiolog omówią to wcześniej. Skanowanie MRI może potrwać dłużej, jeśli wymagane są dodatkowe obrazy.

Czy mogę się poruszać, gdy jestem w tunelu MRI?

Nie, ważne jest, aby pozostać tak nieruchomym, jak to tylko możliwe, w skanerze MRI. Każdy ruch spowoduje zniekształcenie skanera, a zatem powstałe obrazy będą rozmyte. W szczególnie długich skanach MRI technik MRI może wykonać krótką przerwę w połowie procedury.

Mam klaustrofobię, co mogę zrobić?

Lekarz i radiolog będą mogli porozmawiać z pacjentem podczas całej procedury i rozwiązać wszelkie obawy. Otwarte skanery MRI są dostępne w niektórych lokalizacjach, aby pomóc pacjentom cierpiącym na klaustrofobię.

Czy potrzebuję zastrzyku kontrastu przed moim skanem MRI?

Niektórzy pacjenci mogą potrzebować wstrzyknięcia środka kontrastowego przed skanowaniem, aby poprawić dokładność diagnostyki, podświetlając pewne problemy, takie jak stan zapalny.

Czy mogę mieć skan MRI, jeśli jestem w ciąży?

Niestety nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Przed skanem należy poinformować lekarza. Niewiele badań dotyczyło wpływu skanów MRI na ciążę. Jednak wytyczne opublikowane w 2016 roku rzuciły więcej światła na tę kwestię.

Zaleca się, aby skany MRI były ograniczone w pierwszym trymestrze, chyba że informacje są uważane za niezbędne. Skany MRI wykonane podczas drugiego i trzeciego trymestru są bezpieczne przy 3,0 tesli lub mniej.

Wytyczne stwierdzają również, że nieumyślne narażenie na MRI w pierwszym trymestrze ciąży nie wiązało się z długofalowymi konsekwencjami i nie powinno budzić zaniepokojenia klinicznego.

PLMedBook