Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Bezdech senny może powodować ukryte zagrożenia dla kobiet

Nowe badanie dotyczące bezdechu sennego ujawnia, że ​​mogą istnieć pewne ukryte zagrożenia – w szczególności dla kobiet, które cierpią na tę chorobę – gdy oddychanie jest przerywane podczas snu. Kobiety z bezdechem sennym mogą wyglądać zdrowo, ale mają subtelne objawy, więc ich problemy ze snem są często błędnie rozpoznawane.

Teraz nowe badania, prowadzone przez University of California Los Angeles (UCLA) School of Nursing, pokazują, że autonomiczne reakcje organizmu, które normalnie kontrolują ciśnienie krwi, tętno, pocenie się i inne podstawowe funkcje, nie są tak silne u osób z obturacyjnym bezdechem sennym , a jeszcze mniej kobiet.

Obturacyjny bezdech senny to poważny stan, który występuje, gdy dana osoba śpi, czasami setki razy w ciągu nocy. Kiedy się pojawia, tlen krwi spada i ostatecznie uszkadza wiele komórek ciała.

Istnieje ponad 20 milionów dorosłych Amerykanów żyjących z tą chorobą, zauważają naukowcy, którzy wyjaśniają, że wiąże się to z kilkoma poważnymi problemami zdrowotnymi, a także przedwczesną śmiercią.

Kobiety są znacznie rzadziej diagnozowane z obturacyjnym bezdechem sennym niż mężczyźni.

Główny badacz dr Paul Macey mówi:

„Teraz wiemy, że bezdech senny jest prekursorem większych problemów zdrowotnych, a zwłaszcza kobietom wyniki mogą być śmiertelne.”

Wymagane wczesne wykrywanie i interwencja

Dr Macey i jego współpracownicy opisują swoją pracę w najnowszym internetowym wydaniu.

Na potrzeby badania zespół rekrutował 94 dorosłych mężczyzn i kobiety, w tym 37 nowo zdiagnozowanych, nieleczonych pacjentów z obturacyjnym snem (OSA) i 57 zdrowych ochotników, którzy działali jako kontrole.

Te trzy grupy miały zmierzone tętno, ponieważ przeszły trzy różne fizyczne wyzwania:

  • Manewr Valsalvy – gdzie musieli mocno wydychać, trzymając usta zamknięte
  • Wyzwanie związane z chwytem ręcznym – kiedy musieli mocno zaciskać jedną ręką
  • Wyzwanie związane z zimnym ciśnieniem – gdy prawą stopę wprowadza się do wody o temperaturze bliskiej zamarzaniu dla amin.

Zespół odnotowuje główne wyniki:

„Odpowiedzi częstości akcji serca wykazały mniejszą amplitudę, opóźniony początek i wolniejsze zmiany częstości u pacjentów z OSA niż u zdrowych osób z grupy kontrolnej, a upośledzenia mogą być bardziej wyraźne u kobiet”.

Dr Macey dodaje:

„Może to oznaczać, że kobiety są bardziej narażone na rozwój objawów chorób serca, a także na inne konsekwencje słabej adaptacji do codziennych zadań fizycznych.Wczesne wykrywanie i leczenie mogą być stosowane w celu ochrony przed uszkodzeniem mózgu i innych narządów”.

Zespół zamierza teraz zbadać, czy zwykłe metody leczenia OSA, takie jak ciągła dezintegracja ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP), pomagają poprawić odpowiedź autonomiczną.

CPAP to miejsce, w którym maszyna pomaga pacjentowi z OSA oddychać łatwiej podczas snu.

Środki z National Institutes of Health i National Institute of Nursing Research pomogły w finansowaniu badania.

W innym niedawno opublikowanym badaniu, naukowcy z Brigham i Women’s Hospital w Bostonie, MA, odkryli, że bezdech senny jest związany ze znakiem rozpoznawczym niewydolności serca.

PLMedBook