Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o wpływie zębów mądrości

Zęby mądrości, znane również jako trzecie zęby trzonowe, są ostatnimi zębami do wzrostu. Znajdują się one na końcu górnej i dolnej dziąsła, bezpośrednio w tylnej części jamy ustnej.

Większość ludzi ma ostatecznie cztery zęby mądrości, ale może się to różnić od zera do czterech, aw rzadkich przypadkach dana osoba może mieć więcej niż cztery.

Zęby mądrości pojawiają się zwykle w późnej młodości lub wczesnej dorosłości, w wieku od 17 do 25 lat.

Co wpływa na zęby mądrości?

[sprawdzanie stanu zębów]

Ludzkie usta zwykle nie mają miejsca na 32 zęby, które obejmują cztery zęby mądrości, więc jeśli zęby mądrości przejdą, mogą powodować zatłoczenie, infekcje, ból ucha i obrzęk.

Zęby mądrości, które nie mają wystarczająco dużo miejsca do prawidłowego wzrostu, znane są jako zęby mądrości. Nie w pełni wybuchają w jamie ustnej.

W rezultacie mogą rosnąć w złym kierunku, wychodząc na boki, pod niewłaściwym kątem lub tylko częściowo. Może to wpłynąć na pobliskie zęby.

Może pojawić się ból, a inne zęby mogą ulec uszkodzeniu.

Nawet jeśli nie wystąpią widoczne uszkodzenia, zęby mogą stać się bardziej podatne na choroby. Jeśli ząb pozostaje tuż pod dziąsłem, zwanym uderzeniem tkanki, bakterie mogą się zbierać. Może to prowadzić do infekcji.

Dla wielu ludzi zęby mądrości w końcu będą rosnąć i osiedlać się, i nie będą musiały być wydobywane tak długo, jak długo osoba będzie dbała o higienę jamy ustnej.

Jednak zęby mądrości mogą wymagać usunięcia, jeśli:

 • Występuje ból, obrzęk, ucisk i dyskomfort
 • Jeśli jest jasne, że zęby nie będą miały miejsca do wzrostu lub będą powodować uszkodzenie pobliskich zębów
 • Zęby są częściowo wybrzuszone i zepsute, co utrudnia ich dostęp do czyszczenia

Czy wszystkie zęby mądrości wymagają ekstrakcji?

W przeszłości zęby mądrości były regularnie usuwane, niezależnie od tego, czy wystąpił problem czy nie. Obecnie jest to mniej powszechne w wielu krajach, ale w Stanach Zjednoczonych około 5 milionów ludzi rocznie usuwa wszystkie zęby mądrości.

W USA wielu dentystów i chirurgów jamy ustnej uważa, że ​​uszkodzone zęby mądrości, które nie powodują żadnych widocznych problemów, należy traktować jako środek zapobiegawczy, w celu zmniejszenia ryzyka infekcji, chorób dziąseł i próchnicy zębów. Dodają, że łatwiej jest wyodrębnić ząb mądrości od młodszych pacjentów niż starszych.

W 2007 r. Jay Friedman zakwestionował to w artykule opublikowanym w. Nazwał niepotrzebne usuwanie zębów mądrości „niebezpieczeństwem dla zdrowia publicznego”.

Friedman wskazuje, że każdego roku z powodu „zwykłego dyskomfortu lub niepełnosprawności” znika po usunięciu zęba mądrości, traci się 11 milionów cierpiących na nie dni. Ponad 11.000, mówi Friedman, pozostaje z pewnym porażeniem wargi, policzka lub języka.

Twierdził, że można tego uniknąć, jeśli dentyści usuwają zęby tylko wtedy, gdy powodują problem.

Objawy

W zależności od tego, jak zęby wyrosną, zęby mądrości mogą mieć:

[ból zęba]

 • Zakleszczenie mesio-kątne: Ząb jest pochylony w kierunku przedniej części jamy ustnej
 • Ugięcie pionowe: Ząb nie przerywa linii dziąseł
 • Dystakcyjne zniekształcenie: Ząb jest pochylony w kierunku tylnej części ust
 • Ugięcie poziome: Ząb jest pochylony bokiem w pełnym zakresie 90 stopni, a wyrasta w korzenie trzonu obok niego

Uderzony ząb mądrości może powodować szereg problemów.

Przeludnienie i ciśnienie mogą prowadzić do ogólnego zatłoczenia zębów, a pacjent może wymagać leczenia ortodontycznego, aby wyprostować krzywe zęby.

Ząb może urosnąć do worka w kości szczęki, który wypełnia się płynem, tworząc torbiel. Torbiel może uszkodzić kość szczękową, a także zęby i nerwy w pobliżu.

Rzadko może pojawić się nowotwór nienowotworowy. Może być konieczne chirurgiczne usunięcie tkanki i kości.

Drugi trzon, który znajduje się obok zęba mądrości, staje się bardziej podatny na infekcję, jeśli coś naciska na niego.

Nawet jeśli nie ma żadnych objawów, wpływ zębów mądrości może uszkodzić inne zęby i może być bardziej podatny na infekcje.

Infekcja może prowadzić do nieświeżego oddechu, bólu ucha, bólu głowy, dziwnego smaku w jamie ustnej, bólu zęba, obrzękłych dziąseł, które mogą być bardziej czerwone niż zwykle, obrzękniętej szczęki i krwawiących dziąseł.

Bardziej poważne infekcje obejmują zapalenie tkanki łącznej w języku policzkowym lub w gardle lub zapaleniu dziąseł, chorobę dziąseł, która powstaje, gdy płytka uwalnia toksyny drażniące dziąsła.

Aby złagodzić objawy, pacjenci mogą:

 • Używaj środków przeciwbólowych, ale połykaj je, a nie zostawiaj je na bolącym zębie
 • Użyj płukania ust ciepłą wodą i łyżeczką soli kilka razy dziennie: może to zmniejszyć bolesność i zapalenie
 • Używaj antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej, takiego jak chlorheksydyna

Jeśli ból się utrzymuje, należy zwrócić się o pomoc lekarską.

Dentysta może wyczyścić zęby i przepisać antybiotyki, ale jeśli problem wróci, zęby mogą wymagać usunięcia.

Usuwanie

Jeśli ząb mądrości jest bolesny lub kłopotliwy lub jeśli powoduje uszkodzenie innych zębów lub kości szczęki, zostanie usunięty.

Chirurg oralny będzie musiał zobaczyć pacjenta, jeśli istniejące schorzenie stawia na większe ryzyko powikłań.

Dentyści nie są w stanie dokładnie przewidzieć, które zęby mądrości mogą powodować problemy. Jednak kąt, w którym wybucha ząb i zakres, w jakim naciska na inne zęby, może stanowić wskazówkę.

Czego można się spodziewać u dentysty

Dentysta prawdopodobnie wykona zdjęcie rentgenowskie, aby zobaczyć, jak leżą korzenie i jak rośnie ząb.

Usunięcie może mieć miejsce w gabinecie stomatologicznym lub w ambulatorium w szpitalu.

Jak prosta jest operacja, zależy od pozycji zęba lub zębów, które mają zostać usunięte.

Po usunięciu zęba lub zębów może nastąpić ból i obrzęk na kilka dni.Środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, mogą czasem pomóc w przepisaniu antybiotyków.

Dentysta doradzi w sprawie płynów do płukania ust. Jeśli są szwy, może być konieczne ich usunięcie około tydzień później. Ważne jest przestrzeganie instrukcji leczenia po dentystyce.

Ważne jest, aby się zrelaksować i unikać alkoholu i palenia przez co najmniej 24 godziny, aby upewnić się, że nie ma problemów z krwawieniem.

Powikłania chirurgii

Niektórzy pacjenci mają problemy podczas lub po wydobyciu zębów mądrości, ale zazwyczaj nie są to poważne problemy.

Problemy mogą obejmować:

 • Obrzęk
 • Odbarwienie
 • Ból
 • Złe samopoczucie lub złe samopoczucie
 • Stłuczenie i dyskomfort
 • Infekcja
 • Suche gniazdo
 • Krwawienie
 • Otwór między jamą ustną a zatoką szczękową
 • Przetoka między jamą ustną a zatoką, czasami przez gniazdo zębów

Uszkodzenie nerwu może wystąpić w pobliskich zębach, gdy ząb mądrości zostanie usunięty. Może to prowadzić do drętwienia lub paraliżu warg, języka lub policzka.

Niektóre osoby mogą mieć niepożądaną reakcję na leki.

Suche gniazdo lub zapalenie pęcherzyków płucnych występuje wtedy, gdy skrzep krwi nie tworzy się prawidłowo w gnieździe pozostawionym przez ząb mądrości. Może to prowadzić do pulsującego bólu. Zwykle wynika to z tego, że pacjenci nie przestrzegają zaleceń dentysty. Może to wynikać z palenia tytoniu, płukania okolicy zbyt wcześnie po operacji lub zasysania jej.

Czasami usunięcie zęba mądrości może spowodować złamanie guzowatości szczęki, które znajduje się tuż za górnym zębem mądrości.

Żuchwa lub złamanie żuchwy mogą wystąpić podczas operacji lub w ciągu 4 tygodni po operacji.

Ważne jest, aby ćwiczyć dobrą higienę jamy ustnej i regularnie kontrolować, aby zminimalizować ryzyko problemów z zębami.

PLMedBook