Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy warzywa psiankowate powodują gorsze zapalenie stawów?

Owoce i warzywa z rodziny psiankowatych są podstawowymi produktami dla wielu ludzi. Nocne cienie to pożywne, zdrowe pokarmy, a pomysł, że powodują one stan zapalny, nie jest poparty dowodami.

Nocne produkty zawierają solaninę, substancję chemiczną, która według niektórych osób może nasilać ból lub zapalenie stawów. Fundacja Arthritis twierdzi, że to nieprawda. Jednakże, jeśli dana osoba czuje, że pewne pokarmy wywołują objawy zapalenia stawów, w tym psienkowate, powinny unikać tych pokarmów.

W tym artykule omawiamy wpływ, jaki warzywa psiankowate mogą mieć na stan zapalny i objawy zapalenia stawów, korzyści zdrowotne wilczej jagody i które inne produkty mogą mieć działanie przeciwzapalne.

Jakie są warzywa z psiankowatych?

Nocne warzywa, w tym papryka, pomidory i bakłażan.

Nocne warzywa należą do rodziny roślin. Niektóre gatunki są toksyczne, w tym roślina Belladonna, zwana również śmiertelną czerwienią. Inne gatunki są powszechnie uprawiane i spożywane przez ludzi.

Najczęściej spożywane warzywa psiankowatych to:

 • białe ziemniaki
 • pomidory
 • bakłażan
 • papryka
 • pieprz cayenne
 • papryka

Noce zawierają alkaloidy zwane solaniną, która jest toksyczna w wysokich stężeniach.

Solanina znajduje się w ilościach śladowych w ziemniakach i jest zwykle bezpieczna, chociaż liściaste łodygi roślin ziemniaka i zielonych ziemniaków są toksyczne, a zatrucie solaniną zgłoszono od jedzenia zielonych ziemniaków.

Czy warzywa psiankowate powodują zapalenie?

Niektórzy uważają, że solanina zawarta w warzywach psiankowatych może powodować stan zapalny lub nasilić stan zapalny związany z zapaleniem stawów.

Podczas gdy niektóre osoby mogą zgłaszać pogorszenie objawów podczas jedzenia psiankowatych zawierających solaninę, nie ma badań potwierdzających, że solanina ma bezpośredni wpływ na stan zapalny lub ból stawów. Zamiast tego objawy te mogą być spowodowane przez wrażliwość pokarmową na rodzinę psiankowatych.

Badanie z 2010 r. Sugeruje, że jedzenie fioletowych lub żółtych ziemniaków może w rzeczywistości zmniejszyć stan zapalny i uszkodzenie DNA. Gatunki te zawierają wysokie poziomy przeciwutleniaczy, w tym karotenoidów, które według autorów mogą zapobiegać uszkodzeniom komórek.

Mimo to, jeśli ktoś wierzy, że może mieć nietolerancję pokarmową lub alergię pokarmową na psiankowate, może usunąć je z diety i zanotować wszelkie efekty, które to objawia.

Jeśli dana osoba chce wyeliminować psiankowate z diety, może zastąpić je innymi warzywami bez krokosza, takimi jak:

 • słodkie ziemniaki
 • ignamy
 • kalafior
 • grzyby

Korzyści zdrowotne wilczej jagody

Białe ziemniaki w drewniane miski.

Niektóre warzywa z psiankowatych mogą być doskonałym źródłem składników odżywczych, w tym witamin, białka i błonnika.

Jedzenie zróżnicowanej diety bogatej w witaminy i minerały może mieć ogromny wpływ na zdrowie człowieka i poprawiać objawy chorób przewlekłych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Pożywne psiankowate obejmują:

Bakłażan

Bakłażan jest składnikiem stosowanym w wielu dietach, w tym w diecie śródziemnomorskiej i jest przechowywany w większości sklepów spożywczych.

Bakłażan jest dobrym źródłem błonnika, potasu i witaminy B-1, B-6 i K.

Pomidory

Pomidory są doskonałym źródłem witamin i minerałów, w tym biotyny, potasu, żelaza i cynku. Zawierają również przeciwutleniacz likopen, który może poprawić stan zapalny.

Ziemniaki

Fioletowe, białe i żółte ziemniaki oferują wartość odżywczą, w tym błonnik, witaminę C i witaminę B-6.

Papryka

Papryka jest doskonałym źródłem witaminy A i C, potasu i kwasu foliowego.

Żywność przeciwzapalna

Według Fundacji Arthritis, nie ma konkretnej diety, którą powinna stosować osoba z reumatoidalnym zapaleniem stawów, ale są pewne pokarmy, które mogą pomóc kontrolować stan zapalny. Wiele z tych pokarmów znajduje się w diecie śródziemnomorskiej.

Środki przeciwzapalne zalecane przez Fundację Stawów Artretyzmu obejmują:

 • Tłuste ryby: mają wysoką zawartość Omega-3, która może zmniejszyć stan zapalny. Dobrymi źródłami są łosoś, tuńczyk i anchois.
 • Kolorowe owoce i warzywa: Przykłady obejmują jagody, wiśnie, jarmuż i brokuły, które są pełne przeciwutleniaczy w celu wsparcia układu odpornościowego.
 • Orzechy i nasiona: Należą do nich orzechy włoskie, orzeszki piniowe i migdały z jednonienasyconymi tłuszczami, które mogą pomóc w stanach zapalnych. Oliwa z oliwek może mieć podobny efekt.
 • Fasola: Przykładami są czarna fasola, fasola pinto i fasola, które zawierają związki przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Włączenie tych produktów do przepisów i codziennych posiłków jest łatwe dzięki szerokiej gamie przepisów dostępnych w Internecie oraz w książkach kucharskich.

Czy mam alergię na warzywa psiankowate?

kobieta kaszel

Osoba może być uczulona na jeden lub więcej warzyw psiankowatych, jeśli wkrótce po zjedzeniu odczuje następujące objawy:

 • pokrzywkę lub wysypkę skórną
 • duszność
 • świszczący oddech
 • kaszel
 • ucisk w gardle
 • blada skóra
 • anafilaksja

Anafilaksja to reakcja zagrażająca życiu i nagły przypadek medyczny.

Jeśli dana osoba doświadcza poważnej reakcji alergicznej, takiej jak reakcja anafilaktyczna po zjedzeniu jakiejkolwiek żywności, powinna zwrócić się o pomoc medyczną i użyć EpiPen, jeśli jest dostępna.

Perspektywy

Nocne warzywa są doskonałym źródłem odżywiania, a żadne badania do tej pory nie łączyły ich specjalnie ze zwiększonym stanem zapalnym lub innymi objawami zapalenia stawów.

Istnieją jednak ludzie z wrażliwością lub alergie pokarmowe, które dotyczą rodziny psiankowatych. Wyeliminowanie tych pokarmów może pomóc osobom z nadwrażliwością znaleźć ulgę w ich objawach.

Osoba powinna porozmawiać z dietetykiem, jeśli martwi się wpływem danej żywności na ich zdrowie.

Like this post? Please share to your friends: