Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy olejki eteryczne mogą leczyć ZUM?

Podczas infekcji dróg moczowych są powszechne, mogą być bardzo bolesne i niewygodne. Antybiotyki będą leczyć infekcje w większości przypadków, ale ludzie, którzy często ich używają, mogą stwierdzić, że powodują nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak infekcje drożdżakami.

Niektórzy zwolennicy olejków eterycznych twierdzą, że niektóre oleje mogą leczyć lub zapobiegać infekcjom dróg moczowych (ZUM). Kilka wstępnych badań sugeruje, że olejki eteryczne mogą w niektórych przypadkach leczyć ZUM.

Jednak większość lekarzy nie popiera tej metody leczenia, nie zaleca jej żadna większa organizacja medyczna.

Używaj olejków eterycznych do leczenia ZUM tylko wtedy, gdy zalecił to lekarz. Jeśli objawy nie ustępują, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Olejki eteryczne do UTI

wybór olejków eterycznych

ZUM rozwijają się, gdy człowiek ma przerost bakterii w drogach moczowych, zwykle bakterie ().

Aby wyleczyć ZUM, olejki eteryczne muszą zabijać tego typu bakterie.

Osoba może korzystać z olejków eterycznych na kilka sposobów. Oleje można rozprowadzać w powietrzu w dyfuzorze lub nakładać bezpośrednio na skórę, często po wymieszaniu z olejem nośnikowym. Niektóre oleje nie powinny być nakładane bezpośrednio na skórę lub powinny być stosowane tylko w przypadku rozcieńczenia.

Następujące olejki eteryczne mogą pomóc w walce z bakteriami wywołującymi ZUM:

1. Olejek goździkowy

Wstępne badania nad działaniem antybakteryjnym oleju z goździków są obiecujące. Badanie z 2016 r. Sugeruje, że olejek goździkowy może pomóc zabić, szczególnie gdy bakterie stały się odporne na antybiotyki.

2. Olej z oregano

Badanie przeprowadzone w 2012 roku wykazało, że olej oregano może spowalniać lub zatrzymywać wzrost i inne bakterie. Szczepy bakteryjne użyte w badaniu opierały się na innych metodach leczenia, co oznacza, że ​​olej z oregano może zabijać bakterie odporne na antybiotyki.

Badanie przeprowadzone w 2015 roku, w którym porównano skuteczność oregano i olejków lawendowych, wykazało, że oregano ma wyższe właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co sugeruje, że może zwalczać bakterie, takie jak.

3. Olej cynamonowy

Aldehyd cynamonowy, substancja chemiczna nadająca cynamonowi smak, może hamować wzrost. Olej i przyprawa mogą również pomóc w zapobieganiu nawrotom ZUM. Oprócz stosowania oleju cynamonowego, osoba może rozważyć dodanie sproszkowanego cynamonu do swojej diety.

4. Olej lawendowy

Badania sugerują, że lawenda może zabijać bakterie, grzyby, wirusy i inne źródła infekcji. Może również działać jako przeciwutleniacz.

Badania opublikowane na przykład w 2015 r. Wykazały, że oleje lawendowe i oregano, oddzielnie i w połączeniu, mogą hamować wzrost, w tym i ().

5. Oleje ziołowe

Autorzy badania z 2013 r. Sugerują, że niektóre oleje ziołowe są skuteczne przeciwko nim i innym bakteriom. Obejmują one:

  • olej szałwiowy
  • olej bazyliowy
  • olejek rozmarynowy
  • olej majeranek
  • olej z hyzopu

6. Olej eukaliptusowy

Olej eukaliptusowy może zwalczać szeroką gamę bakterii. To sprawia, że ​​jest to dobra opcja, gdy dana osoba nie jest pewna, jaki rodzaj bakterii powoduje infekcję.

W badaniu przeprowadzonym w 2016 r. Zidentyfikowano związki w oleju eukaliptusowym, które mogą wyjaśniać jego właściwości antybakteryjne. Naukowcy odkryli, że eukaliptus może zabić lub spowolnić wzrost,, i kilku innych patogenów.

7. Olej kuminowy

Kminek może pomóc w walce i niektórych innych infekcjach bakteryjnych. W innym badaniu z 2016 r. Porównano wpływ olejku z kminku z olejem z rumianku i cebuli. Olej kuminowy zabił większość bakterii.

Olej kuminowy stał się jeszcze bardziej skuteczny w połączeniu z niektórymi antybiotykami, co sugeruje, że może to być leczenie uzupełniające.

8. Olej kolendrowy

Te same badania wykazały, że olejek z kolendry najlepiej zabijał kombinację i. Olej kolendrowy zwalczał także bakterie oporne na wiele leków. Podobnie jak olej z kminku, olej kolendrowy był bardziej skuteczny w połączeniu z antybiotykami.

Jak używać

grupa kobiet w ciąży

Właściwy sposób użycia olejku zależy od rodzaju i stężenia oleju oraz od stanu zdrowia danej osoby. Skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą od olejków eterycznych przed rozpoczęciem leczenia domowego z powodu ZUM.

Nie pij olejków eterycznych. Wiele z nich jest toksycznych w przypadku połknięcia i może powodować poważne skutki uboczne.

Nie należy stosować olejków eterycznych bezpośrednio na pochwę, penis, cewkę moczową lub na jakąkolwiek odsłoniętą skórę. Mogą podrażniać skórę i powodować intensywne pieczenie.

W przypadku stosowania miejscowego, olejki eteryczne muszą być rozcieńczone w oleju przewoźnika. Zwykła receptura zawiera od 3 do 5 kropli olejku eterycznego na 1 uncję oleju nośnego. Oleje Carrier są nietoksyczne. Ogrzewany olej kokosowy jest popularnym wyborem. Jednak osoba może mieć reakcję alergiczną na oleje nośnikowe, zwłaszcza te pochodzące z orzechów.

Rozcieńczone olejki eteryczne można bezpiecznie stosować w ciepłym kompresie na skórze w pobliżu dotkniętego obszaru. Również dodanie kilku kropel rozcieńczonych olejków do kąpieli może pobudzić relaksację i tymczasowo złagodzić ból.

Każdy, kto jest zaniepokojony działaniem olejków na skórze powinien rozważyć aromaterapię, ponieważ olejki eteryczne mają mniej skutków ubocznych podczas wdychania. Najlepiej stosować niewielkie ilości wysokiej jakości olejków eterycznych rozcieńczonych w oleju nośnym.

Dzieci są bardziej podatne na negatywne skutki uboczne związane z olejkami eterycznymi. Używaj olejków na młodszych ludziach tylko podążając za radą lekarza.

Niektóre olejki eteryczne są niebezpieczne dla osób w ciąży lub karmiących piersią i powinny omówić wszelkie planowane użycie z lekarzem lub położną.

Ryzyka

para siedzi na leżakach na piaszczystej plaży

Zwolennicy olejków eterycznych często podkreślają fakt, że są „naturalne”. Nie oznacza to jednak, że są zawsze bezpieczne.

Zagrożenia związane z olejkami eterycznymi obejmują:

  • Zatrucie: Olejki eteryczne mogą być toksyczne po spożyciu i w kontakcie ze skórą. Na przykład, oleje pennyroyal i kamforowe mogą być trujące po spożyciu, a olej kamforowy może być niebezpieczny po nałożeniu na skórę.
  • Uszkodzenie skóry: Niektóre olejki eteryczne mogą uszkodzić skórę.Jedno z badań wykazało na przykład, że silne stężenia oleju lawendowego mogą być toksyczne dla komórek skóry.
  • Reakcje alergiczne: Olejki eteryczne mogą wywoływać reakcje alergiczne, szczególnie u osób z alergiami, egzemą lub wrażliwą skórą.
  • Zmiany chemiczne w słońcu: Wiele olejków pochodzących z owoców cytrusowych, kminku i rodzaju ziół może się zmieniać w słońcu, paląc skórę lub staje się toksyczna. Każdy, kto planuje spędzać czas na słońcu lub w solarium, nie powinien używać tych olejów.
  • Zakłócenia endokrynne: Niektóre olejki eteryczne, w tym oleje lawendowe i herbaciane, mogą działać jako substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. Oznacza to, że mogą zakłócać działanie hormonów, potencjalnie wpływając na płodność, początek dojrzewania i rozwój piersi u chłopców i mężczyzn.

Niektóre oleje mogą być szkodliwe, a nawet śmiertelne dla zwierząt domowych, zwłaszcza kotów. Przechowuj olejki eteryczne przechowywane w bezpiecznym schowku i poproś weterynarza przed użyciem ich w dyfuzorze.

Na wynos

Niektóre osoby mogą stwierdzić, że stosowanie olejków eterycznych może przyspieszyć leczenie z powodu ZUM lub zapobiec nawrotowi infekcji.

Jak każde lekarstwo, niektóre dawki mogą być bezpieczne, ale ważne jest, aby porozmawiać z ekspertem i zbadać olej przed jego użyciem.

Osoby rozważające ten rodzaj lekarstwa powinny mieć świadomość, że niewłaściwie leczone ZUM mogą prowadzić do sepsy, niebezpiecznej infekcji krwi. Infekcja może rozprzestrzenić się na inne obszary ciała, w tym na nerki. W miarę rozprzestrzeniania się bakterii zakażenie może być trudniejsze do wyleczenia.

Osoby z ciężkimi lub częstymi ZUM, chorymi na nerki lub alergiami powinny stosować wyłącznie zabiegi zalecane przez lekarzy.

Like this post? Please share to your friends: