Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak pozbyć się oddechu czosnkiem lub cebulą?

Czosnek i cebula dodają smaku potrawom i mogą zapewnić korzyści zdrowotne. Niestety, oba mogą również powodować nieświeży oddech, znany jako cuchnący oddech, szczególnie podczas spożywania na surowo.

Charakterystyczny zapach jest powodowany przez substancje chemiczne zawierające siarkę w czosnku i cebuli. Zapach może utrzymywać się na oddechu człowieka przez wiele godzin, a nawet na noc, co zniechęca niektórych ludzi do jedzenia tych warzyw.

Na szczęście wiele domowych środków może zapobiegać lub eliminować nieświeży oddech. Poniżej opisujemy 12 prostych metod.

Dwanaście sposobów na pozbycie się zapachu

Cebula i czosnek na stole mogą powodować nieświeży oddech

Nie ma potrzeby rezygnacji ze smaku i korzyści zdrowotnych czosnku i cebuli. Wypróbuj poniższe wskazówki, aby uniknąć nieświeżego oddechu związanego z tymi warzywami.

1. Pij wodę

Woda pitna po posiłku może zmyć resztki czosnku lub cebuli z języka lub między zębami.

Pobudza również produkcję śliny, która pomaga usunąć niektóre bakterie wytwarzające nieprzyjemne zapachy z jamy ustnej.

2. Pędzel i nici dentystyczne

Bakterie, które przyczyniają się do nieświeżego oddechu zwykle znajdują się w płytce nazębnej na zębach i poniżej linii dziąseł.

Szczotkowanie zębów i nicią dentystyczną po posiłkach może znacznie zmniejszyć liczbę bakterii w jamie ustnej i wyeliminować inne przyczyny nieświeżego oddechu, w tym płytki nazębne i cząstki jedzenia.

3. Użyj skrobaczki do języka

Osoba często zaniedbuje szczotkowanie języka i dachu jamy ustnej, a grzbiet języka jest idealnym miejscem do zbierania bakterii. Osoba może nawet zauważyć biały film tworzący się na języku.

Używanie skrobaka lub szczotki do języka każdego dnia może usuwać martwe komórki skóry, drobnoustroje i drobne cząstki jedzenia. Kontynuuj skrobanie, aż na skrobaczce nie pozostaną żadne pozostałości.

Wiele aptek nosi skrobaczki do języka. Można je również kupić online.

4. Spłucz płynem do płukania ust

Silnie pachnący płyn do płukania jamy ustnej, taki jak zawierający miętę, może zamaskować zapach czosnku lub cebuli na oddechu.

Niektóre badania sugerują, że stosowanie płynu do płukania ust zawierającego ditlenek chloru jest szczególnie skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej, bakterii i drobnych cząstek żywności.

5. Jedz świeże owoce i warzywa

Spożywanie świeżych produktów z posiłkami lub po posiłku może zatuszować zapachy czosnku i cebuli.

W jednym z badań naukowcy stwierdzili, że jedzenie surowego jabłka lub surowej sałaty znacznie zmniejszyło zapach czosnku na oddechu.

6. Zjedz liście ziół

Po jedzeniu pietruszka jest odwiecznym lekarstwem na oddech czosnku lub cebuli. To zioło oczyszcza podniebienie i maskuje nieprzyjemne zapachy.

Stwierdzono również, że liście mięty znacznie zmniejszają oddech czosnku.

7. Wypróbuj ocet jabłkowy

Niektórzy twierdzą, że picie łyżki octu jabłkowego w wodzie przed lub po posiłku pozbawia czosnek lub cebulę oddechu.

Jednak nie jest to metoda zatwierdzona medycznie. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed użyciem octu jabłkowego jako środka domowego.

8. Napij się zielonej herbaty

Popijanie zielonej herbaty po zjedzeniu może pomóc w zatarciu silnych zapachów. Jedno z badań sugerowało, że zielona herbata eliminuje nieświeży oddech skuteczniej niż mięta, guma do żucia lub produkt zawierający olej z pietruszki.

Zielona herbata może mieć dodatkowe korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Inne badanie wykazało, że płyn do płukania zawierający katechiny, które są korzystnymi związkami w zielonej herbacie, był w stanie zmniejszyć ilość płytki tak skutecznie, jak antyseptyczny płyn do płukania ust.

9. Żuć gumę

Guma do żucia o smaku miętowym może maskować nieprzyjemne zapachy w drodze. Stymuluje również wytwarzanie śliny, co może pomóc zmyć bakterie i cząstki żywności.

Ponadto, według American Dental Association, osoba żująca gumę bezcukrową przez 20 minut po posiłku może zmniejszyć ryzyko próchnicy.

nalewać szklankę mleka

10. Pij mleko

Picie szklanki mleka z posiłkiem czosnkowym lub po nim może zmniejszyć stężenie związków zawartych w ustach zawierających siarkę i powodować nieprzyjemny zapach.

Badania wykazały, że pełnotłuste mleko lepiej redukuje nieprzyjemny zapach niż mleko beztłuszczowe.

11. Pij wodę z cytryny

Sok z cytryny może pomóc zneutralizować zapach cebuli lub czosnku w oddechu. Spróbuj dodać wycisk świeżego soku z cytryny (około 1 łyżki stołowej) do szklanki wody i wypij ją po obfitym posiłku z cebulą lub czosnkiem.

12. Usuń rdzeń czosnku

Podczas przygotowywania posiłku można zmniejszyć ryzyko wystąpienia oddechu czosnkowego. Każdą ząbek czosnku przeciąć na pół i usunąć łodygę ze środka żarówki przed dodaniem żarówki do naczynia.

Dlaczego czosnek i cebula powodują nieświeży oddech?

Niektóre związki zawarte w cebuli, czosnku lub obu mogą być odpowiedzialne za nieświeży oddech, a nawet zapach ciała. Obejmują one:

  • Allicin. Gdy wnętrze bańki czosnkowej jest wystawiane na działanie powietrza, substancja nazywana alliiną zamienia się w allicynę, która następnie zamienia się w kilka związków zawierających siarkę, które nadają czosnkowi jego zapach.
  • Siarczek allilu metylu. Związek ten jest uwalniany zarówno z czosnku, jak i cebuli, gdy są cięte. Po zjedzeniu substancja jest wchłaniana do krwioobiegu i emitowana przez płuca i pory skóry.
  • Sulfotlenek cysteiny. Ten związek siarki w czosnku i cebuli powoduje nieprzyjemny zapach na oddechu niemal natychmiast po zjedzeniu warzyw.

Podsumowanie

Podczas gdy nieświeży oddech spowodowany przez czosnek lub cebulę często nie trwa długo, istnieje kilka sposobów na pozbycie się go. Pomocna może być praktyka higieny jamy ustnej, picie zielonej herbaty lub mleka, spożywanie świeżych produktów i maskowanie zapachu.

To, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla kogoś innego, więc spróbuj kilku różnych środków, aby określić, które z nich najlepiej pozbędzie się oddechu czosnku lub cebuli.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza.Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: